Korona virüsün psikolojik etkileri: En büyük etki ekonomik kaygı

0

Korona virüs salgını sürecindeki belirsizlik, kaygı ve stresin insanların üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmaya göre, her 4 kişiden biri işini kaybetme korkusu yaşıyor, yarısından fazlası ekonomik açıdan kaygılı, yoksul kesim başkalarından yardım ve destek geleceğine daha az inanıyor.


Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi, Psikolojik Danışma ve Rehberlik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlem Karaırmak salgının insanlar üzerindeki psikolojik etkilerini araştırdı. Araştırma kapsamında 25-65 yaş arası bin 458 kişi ile çevrimiçi yollardan görüşüldü. Katılımcıların yüzde 45’i evli ve yüzde 42’si çocuk sahibi olurken, yüzde 28’inin uzaktan eğitime devam eden çocuğu var.

Çalışma sonuçlarından en dikkat çekici olanları şöyle sıralanıyor:

– Yüzde 49’u kendisi, yüzde 79’u ise sevdikleri için salgını tehdit görüyor.

– Yüzde 85’i vaka sayısının artmasından, yüzde 60’ı günlük hayatındaki kısıtlamalardan, yüzde 80’i yaşam şartlarının ne zaman sona ereceğinin belirsizliğinden endişeli.

– Yüzde 62’si Covid 19 hakkında kendini yeteri kadar bilgi sahibi görüyor.

– Yüzde 68’i aile ve arkadaşlardan aldığı sosyal desteği yeterli buluyor.

– Yüzde 54’ü bu süreçte yeni uğraşlar (yeni yemekler, çok parçalı yap-bozlar, örgü vb.) edinmiş.

– Yüzde 80’i Covid-19 gündemini çok sık takip ediyor.

– Yüzde 58’i çok ciddi ekonomik kaygılar yaşıyor.

– Yüzde 25’i işini kaybetmekten korkuyor.

En öne çıkan bulgu bence ekonomik kaygıların ön planda oluşu

Birgün gazetesinin haberine göre, Prof. Özlem Karaırmak araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak, “Araştırmada en öne çıkan bulgu bence ekonomik kaygıların ön planda oluşuydu. Yarıdan fazlası bu noktada kaygılı. Bir diğer nokta gelir düzeyi düşük ya da yüksek olan gruplarda kaygı eşit olmasına rağmen gelir düzeyi düşük kesimin kırılgan oluşu. Kendini daha çaresiz hissediyor, daha umutsuz görünüyor. Ekonomik politikalar ve sosyal sistem açısından koruyucu sistemin bu grubu daha dikkate alması gerekiyor. Bu dönemin ortaya çıkardığı bir sonuç internet ve sosyal medyanın lüks değil ihtiyaç. Yoksulların bu imkanı yoksa, görüntülü telefona da sahip değilse yakınlarıyla daha az bağ kurabiliyor. Eğitim çağında çocuğu varsa onun uzaktan eğitim şansı kalmıyor. Bu da umutsuzluğu körüklüyor olabilir.” diye konuştu.

Gündemi nasıl takip ediyorlar?

Televizyon: Yüzde 80

İnternet siteleri: Yüzde 64

Twitter Yüzde: 56

Instagram: Yüzde 51

Facebook: Yüzde 26

Takip etmiyor: Yüzde 7

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi