Korona virüsün sinemaya etkisi: Aşk ve kavga sahneleri yasaklandı

0

Tayland’da salgın tedbirlerinin gevşetilmesiyle birlikte yeniden çekimlere hazırlanan sinema sektörü bir dizi yasakla karşılaştı. Salgın nedeniyle yakın temas içeren aşk ve kavga sahnelerinin çekilmesi yasaklandı.


Korona virüs salgınından en az etkilenen Tayland’da normalleşme aşamasının başlamasıyla birlikte hareketlenen sinema sektörü için salgın süresince uyulacak kurallar belirlendi.

Kültür Bakanı Daimi Yardımcısı Yupha Thawiwattanakit Bowon tarafından hazırlanan rehber, aşk ve kavga sahneleri gibi yakın fiziksel temas içeren sahnelerini olumsuz etkiledi. Bu sahnelerin çekimi yasaklandı ancak olması gereken yakınlığı yansıtması için özel efektler ya da farklı kamera açıları kullanılmasına izin verildi.

Sputnik’in aktardığı habere göre, Bakanlığın belirlediği kurallar gereği çekimler iyi havalandırılmış ortamlarda yapılacak ve ekipler 50 kişiyi aşmayacak. Kamera arkasında çalışan herkesin maske takması zorunlu olacak. Setler düzenli olarak temizlenecek ve başta sabun olmak üzere pek çok dezenfektan bulundurulacak. Ekiplerin sosyal mesafeye uyması da zorunlu olacak. Ayrıca setlerde düzenli olarak test yapılacak.

Tayland’da yeni vaka sayılarında kaydedilen düşüşün üzerine marttan beri yürürlükte olan karantina uygulaması geçen hafta gevşetilmeye başlanmıştı. Bu kapsamda Pazar günü büyük mağazalar ve restoranlar açılmıştı, gece uygulanan sokağa çıkma yasağı bir saat kısaltılmıştı.

Ülkede salgın nedeniyle şimdiye kadar 56 kişi yaşamını yitirdi, toplam vaka sayısı da 3 bin 33’e ulaştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi