Korona virüsün siyasete etkisi: Erdoğan’a destek azalıyor!

0

Avrasya Araştırma Başkanı Kemal Özkiraz, sosyal medya hesabı Twitter üzerinden “Covid-19 salgınının Toplumsal / Ekonomik Ve Siyasal Etkileri” isimli araştırmasının bulgularını paylaştı. Araştırmada, AK Parti’nin oy oranının yüzde 34’de kalması dikkat çekti.


Avrasya Araştırma tarafından yapılan, “Covid-19 salgınının Toplumsal / Ekonomik Ve Siyasal Etkileri” isimli araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırma, 36 il ve bunlara bağlı köy ve mahallelerde 2 bin 460 kişi ile CATI yöntemiyle, 21-22-27-28 Nisan tarihlerinde yapıldı.

Yüzde 52,2 Erdoğan’ı başarılı bulmuyor

Ankette, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı görevinde başarılı buluyor musunuz?” sorusuna, “Evet başarılı buluyorum” diyenlerin oranı yüzde 41,9,  “Hayır Başarılı bulmuyorum” diyenlerin oranı yüzde 52,2, cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 5,9 oldu.

Geçimizi sağlayacak kadar para verilecekse karantinayı desteklerim

“Türkiye’nin coronavirüsle mücadele için 30 günlük bir karantinaya girmesini ve sokağa çıkma yasağının gelmesini destekliyor musunuz?” sorusuna, “Evet” diyenler yüzde 22,1, “Geçimizi sağlayacak kadar para verilecekse karantinayı desteklerim” diyenlerin oranı yüzde 45,8, “Hayır, Karantinanın çözüm olacağını sanmıyorum” diyenlerin oranı ise yüzde 21,3 olarak saptandı.

Yüzde 67,9 ekonomik tedbirleri yeterli bulmuyor

Katılımcılara, “Hükümetin salgın nedeniyle yapmış olduğu ekonomik destekleri yeterli buluyor musunuz?” sorusuna “Evet” diyenlerin oranı yüzde 32,1, “Hayır” diyenlerin oranı ise 67,9 oldu.

Yüzde 76,8, hasta ve ölüm sayısının doğru açıklandığına inanmıyor

Ankette katılımcılara, “Hastalığa yakalanan kişi sayısı ve ölüm sayısının doğru olarak açıklandığına inanıyor musunuz?” sorusu yöneltildi. “Evet, İnanıyorum” diyenlerin oranı 23,2, “Hayır, İnanmıyorum” diyenlerin oranı ise 76,8 olduğu belirtildi.

Ankette, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz” sorusuna katılımcıların verdiği cevaplar şöyle:

AKP: Yüzde 34

CHP: Yüzde 28

İYİ Parti: Yüzde 11

MHP: 8.9

Deva: Yüzde 2.7

Gelecek Partisi: Yüzde 2.4

Erdoğan’a oy verir misiniz?: Yüzde 44,5, “Hayır”

“Bugün Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa Recep Tayyip Erdoğan’a oy verir misiniz?” sorusuna yüzde 38,9 “Evet” yanıtı verirken, “Hayır” diyenlerin oranı yüzde 44,5 oldu. “Diğer adaylara bağlı” diyenler yüzde 10,7, cevap vermeyenlerin oranı ise yüzde 5,9 oldu.

 

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi