Korona virüsün yeni merkez üssü Afrika olabilir: DSÖ 10 milyon vaka bekliyor

0

Dünya Sağlık Örgütü, korona virüs salgınının bir sonraki merkez üssünün Afrika kıtası olabileceğini duyurdu. Örgütün Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, çeşitli yetersizlikler nedeniyle ortaya vahim bir tablo çıkarabileceğini belirtti.


Avrupa ya da Amerika’ya oranla salgının daha seyrek yaşandığı Afrika kıtasında şimdiye kadar 970 kişi hayatını kaybederken, 19 bin vaka görüldü. Afrika’daki artış hızının kaygı verici olduğunu söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Afrika Direktörü Dr. Matshidiso Moeti, “Yurtdışına gidip gelenler virüsün Afrika’ya da girmesinde etken oldu. Evet, belki yurtdışına gidip gelenlerin sayısı Avrupa ve ABD’deki kadar fazla değil ama virüs geldi ve biz diğer coğrafyalarda olduğu kadar hızlı şekilde yayılmasından çekiniyoruz.” dedi.

Salgından en çok Afrika’nın kuzeyinin etkilendiğini belirten Moeti, “Cezayir, Mısır ve Fas’ta 2 biner vaka var. Olumsuz etkilenen diğer bir ülke ise 2 bini aşkın vaka bulunan Güney Afrika. Güney Afrika, Nijerya, Kamerun, Gana ve Fildişi Sahili’nde virüs büyük kentlerden diğer bölgelere ve kırsala yayılıyor.” ifadelerini kullandı.

İmkansızlar nedeniyle Afrika’da 10 milyon vaka görülebilir!

Önümüzdeki üç ila altı ay içinde virüsün 10 milyonu aşkın kişiye bulaşabileceğine işaret eden Moeti, böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında ise durumun ABD ve Avrupa’dan daha kötü olabileceğini söyledi. Moeti, Afrika’da salgının bu derecede yayılmasının nedeni olarak bazı imkansızlıkları sıraladı.

Moeti;

– “Afrika ülkelerinin çoğunda 1 milyon kişiye sadece beş yoğun bakım ünitesi yatağı düşüyor. Bu rakam Avrupa’da 4 bin.

– Çoğu ülke hastalığı tedavi etme konusunda yeterli kapasiteye sahip değil. Bu nedenle yayılmasını engellemeye odaklanıyoruz.

– Hijyenin olmazsa olmazı temiz su ve sabuna erişimi olmayan milyonlarca insan var.

– En önemli sorun ise solunum cihazı eksikliği. Çoğu ülkede çok az sayıda cihaz var.” dedi.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi