Koronavirüsün gün gün gelişim takvimi

1

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesini harekete geçiren salgınla ilgili olarak Fransa’dan aşı açıklaması gelmişti. Pasteur Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, virüse karşı üzerinde çalışılan aşının 20 ay içerisinde kullanılmaya başlanabileceği belirtildi. Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgının yeni ismi “yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak belirtildi. Salgının merkezi Çin değil Avrupa olarak değişti. Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 50 bini geçerken vaka sayısı 1 milyonu aşmış durumda. 


Virüsün gün gün gelişimini ele alarak Çin’de ve dünyada nasıl yayıldığını derledik.

21 Ocak 2020

Çin’de başlayan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle ölü sayısı 4 olarak açıklandı. Salgına yakalananların ise 200’ün üstünde olduğu söyleniyor. Hastalığın merkezi olarak Vuhan şehri gösteriliyor.

Uzmanlar, yapılan araştırmalarda salgının koronavirüsün yeni bir tipi olduğu sonucunu paylaşırken, salgının insandan insana geçebildiğini de doğruladılar.
Salgının Çin dışında, Tayland’da iki, Japonya’da bir, Güney Kore’de bir kişide tespit edilmesiyle birlikte tüm dünya alarma geçti.

22 Ocak 2020

Salgın, bir günde 5 kişinin ölümüne sebep olurken virüsün 440 kişiye bulaştığı öğrenildi. Çinli yetkililer, 11 milyon nüfuslu Vuhan’a giriş ve çıkışları denetim altına alıp, “Öncelikli olarak, Wuhan’a gitmeyin ve Wuhan’da yaşayanlar için kenti terk etmeyin.” uyarısında bulundu.

Çin Ulusal Sağlık komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin, yaptığı açıklamada, “Yasa dışı hayvan ticareti yapan bir deniz ürünleri marketinden yayılan bu virüsü kaptığı belirlenen 440 vaka var. Virüsün bulaşma rotası şu an tam olarak anlaşılmış değil ancak virüsün mutasyona uğraması ve bir salgına dönüşmesi riski var.” dedi. Bununla beraber Vuhan’da toplu taşıma araçları da durduruldu.

23 Ocak 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi. Virüsün ilk görüldüğü Vuhan şehri karantinaya alınırken, vaka sayısının 500’ü geçtiği belirtiliyor.

Uzmanlar tarafından koronavirüsün, 2000’li yılların başlarında 774 kişinin ölümüne sebep olan SARS virüsünün bir kolu olduğu düşünülüyor.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını özellikle çizmek istiyorum.” dedi.

24 Ocak 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselirken, 14 kentin, toplamda 40 milyon insanın karantina altına alındığı duyuruldu. Tüm dünyada salgınla ilgili önlemler alınmaya başlanırken, İstanbul Havalimanı’nda da yolculara taramalar yapıldı.

Pekin’deki geleneksel yeni yıl kutlamaları, Hong Kong’da bir uluslararası bir karnaval, Hong Kong’daki bir futbol turnuvası ve Macau’daki yeni yıl kutlamaları iptal edildi.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Büyükçekmece’de koronavirüs şüphesiyle izole edilen Çinli bir yolcunun 36 saat gözlem altında tutulduktan sonra ülkesine gönderildiğini açıkladı.

25 Ocak 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 41, şüpheli vaka sayısı ise bin 965’e yükseldi. Salgın dünyanın birçok ülkesinde de görülmeye başlandı. Çin, Japonya, Tayland, ABD, Suudi Arabistan, Vietnam ve en son Fransa’da ortaya çıktı. Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa’da iki hastanın olduğu ifade edildi.

26 Ocak 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 56’ya yükselirken, bin 975 kişinin virüs taşıdığı, 324 kişinin durumunun ağır olduğu, 24 saat içerisinde 688 yeni vakanın ortaya çıktığı öğrenildi. Yerel birimler 21 bin 556 kişinin tıbbi inceleme altında olduğunu da belirttiler. Salgının merkez üssü olan ve karantina altına alınan 11 milyon nüfuslu Vuhan kentinin sokaklarında kimsenin olmadığı, Vuhan’da yaşayanların evinden çıkmadığı bildirildi.

27 Ocak 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e ulaştı. Hastalığın en az 3 bin kişiye bulaştığı hesap ediliyor. Hastalığın tedavisi için uzmanlar hala çalışmalar yürütüyor ancak herhangi bir tedavi yöntemine ulaşılmış değil.

28 Ocak 2020

106 kişinin yaşamını yitirdiği salgında, virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı 4 bin 515’i buldu.

Ulusal Sağlık Komisyonu, şüpheli sayısını 6 bin 973 olarak bildirilirken, virüsten etkilenen kişilerle temas etmesi nedeniyle müşahede altına alınanların sayısını 44 bin 132 olarak açıkladı.

Çin anakarası dışında salgın, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 8, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 7, Tayvan’da ise 5 kişide tespit edildi.

Koronavirüs tedavisine cevap vererek iyileşen 60 kişi ise taburcu edildi.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün riskini hesaplarken hata yaptıklarını ifade ederek, virüsün küresel çaptaki riskinin “yüksek seviyede” olduğunu belirtti.

29 Ocak 2020

Virüsten ölenlerin sayısı 132’ye yükselirken ABD, Japonya, Fransa’nın ardından Türkiye de Çin’in Vuhan şehrindeki vatandaşlarını tahliye etme kararı aldı.

Virüs Çin’de 5 bin 974 kişide, Hong Kong’da 8, Macao’da 5, Tayvan’da 8, Tayland’da 14, ABD’de 5, Avustralya’da 5, Singapur’da 5, Malezya’da 7, Güney Kore’de 4, Japonya’da 6, Fransa’da 4, Vietnam’da 2, Nepal’de 1, Kanada’da 2, Kamboçya’da 1, Sri Lanka’da 1 kişide tespit edildi.

30 Ocak 2020

Koronavirüsün tespitinin üstünden bir ay geçmesine rağmen hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e, virüs bulaşan kişi sayısı ise 7 bin 711’e yükseldi.
Virüs taşıdığı şüphesi olan kişi sayısı 12 bin 167 olarak belirlenirken, koronavirüs teşhisi konulan kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı 81 bin 947 oldu.

Son 24 saat içerisinde Çin genelinde 1737 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken, 38 kişi virüs bağlantı olarak hayatını kaybetti. Bugüne kadar taburcu edilen hastaların sayısı ise 124 oldu. Virüsün yayılması endişesiyle ülkede toplamda 17 şehirde ulaşım durduruldu.

31 Ocak 2020

Türk Hava Yolları, koronavirüs nedeniyle Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenledikleri seferleri 9 Şubat’a kadar durdurduklarını açıkladı.

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213 olurken, vaka sayısının 10 bine yaklaştığı belirtiliyor. Virüs, Çin dahil toplamda 23 ülkede tespit edildi.

Fransa’da bulunan Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, virüse karşı üzerinde çalışılan aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini ifade ettiler.

1 Şubat 2020

Sağlık Bakanı Koca, salgının merkez üssü olan Vuhan’da yaşayan Türklerin tahliyesi için gönderilen uçağın, 42 yolcusuyla birlikte Türkiye’ye doğru havalandığını açıkladı. Uçak akşam saatlerinde Ankara Etimesgut Havaalanı’na iniş yaptı.

Uçağın mürettebatı, teknik ekibi, sağlık personeli ve yolcuları dahil toplam 62 kişinin tamamı, kendileri için hazırlanan Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 17 ambulansla getirildi.
Sağlık Bakanı Koca, 42 yolcunun hiçbirinde koronavirüs belirtisi olmadığını ifade etti.

Koca, şimdiye kadar tüm Türkiye’de 68 şüpheliden numune alındığını ancak hiçbirinde koronavirüs tanısının bulunmadığını belirtti.

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 259’a yükselirken, virüsün 27 ülkede görüldüğü öğrenildi.

2 Şubat 2020

Trabzon’da koronavirüs şüphesiyle polisler tarafından durdurulan Çinli turist, İl Sağlık Müdürlüğü’nden istenen uzman bir ekip eşliğinde hastaneye götürüldü. Hastanedeki işlemlerin ardından Çinli turistin virüs taşımadığı belirtildi.

Taylandlı doktorlar, anti-grip ve AIDS ilaçlarının koronavirüs hastalarının semptomlarını azaltmada başarılı olduklarını açıkladı.
Çin dışında koronavirüsten dolayı ilk ölüm Filipinler’de yaşandı.

3 Şubat 2020

Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandı. Çin’de ise 361 kişi hayatını kaybederken, virüs bulaşan kişi sayısı 17 bin 238’e yükseldi.

4 Şubat 2020

Salgından dolayı 427 kişi hayatını kaybederken, virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı 20 bin 624’e yükseldi. Çin Komünist Partisi Politbürosu, salgınla ilgili olarak müdahalede yetersizlikler olduğunu kabul etti. Vuhan’da şehrin spor stadyumu ve iki kongre merkezi toplamda 3.400 yataklı üç mobil hastaneye dönüştürüldü.

5 Şubat 2020

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 500’e yaklaşırken, virüs taşıyan kişi sayısı da 24 bine yükseldi. ABD, salgının merkez üssü olan Vuhan’dan kimseyi ülkeye almayacağını duyurdu.

İsviçre’deki Bern Üniversitesi Salgın Hastalıklar Uzmanı Christian Althaus, “Gripte her 1000 vakadan 1’i hayatını kaybederken, koronavirüste bu oran yüzde 1’i bulabilir, yani ölüm oranı gribe kıyasla 10 kat daha fazla olabilir” açıklamasında bulundu.

6 Şubat 2020

Koronavirüs’ten ilk olarak söz eden ve Çin polisi tarafından susturulmaya çalışılan Çinli doktor Li Wenliang, koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Çin’de son 24 saatte 86 ölüm yaşanırken koronavirüs nedeniyle toplamda 723 kişi hayatını kaybederken, virüsten etkilenenlerin sayısı 34 bin 546’ya çıktı.

7 Şubat 2020

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 637’ye, virüsten etkilenen sayısı ise 31 bin 161’e yükseldi. Japonya’da karantinaya alınan bir gemide, 44 kişide daha virüs tespit edildi. Gemide koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 64 olurken, Japonya’da ise virüse yakalanan kişi sayısı 89’a çıktı.

8 Şubat 2020

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 722’ye yükselirken, salgından etkilenenlerin sayısı 34 bin kişiyi geçti.
Çin Hükümeti, koronavirüsü kapsamında yapılan çalışmaların “aksamasına sebep olanların” cezalandırılacağını duyurdu. Hükümetin belirlemiş olduğu kuralları ihlal edenlere hapis cezası ve idam cezasının verilebileceği ifade ediliyor.

9 Şubat 2020

Çin’de’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 812’ye, virüsten etkilenenlerin sayısı 37 bin 198’e, virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 28 bin 942’ye, koronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahade altına alınanların sayısı 188 bin 183’e yükseldi.

İngiliz bilim insanı, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör John Edmunds, koronavirüsten ölen yada etkilenenler hakkında gerçek rakamın açıklanmasının çok zor olduğunu söyledi.

10 Şubat 2020

Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, yeni ismi “yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak adlandırılan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 910’a, virüsten etkilenenlerin sayısı 6 bin 500’ünün durumu ağır olmak üzere 40 bin 171’e, virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısının 23 bin 589, NCP teşhisli hastalarla temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınan kişi sayısının da 187 bin 518 olduğu ifade edildi.

11 Şubat 2020

Salgının merkez üssü olan Vuhan şehrinin uydu görüntülerinde, şehrin üzerinde çok yüksek seviyelerde SO2 (kükürt dioksit gazı) olduğu belirtildi. Gazın, salgından dolayı hayatını kaybedenlerin cesetlerinin yakıldığı kremataryumlardan ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Yeni tip koronavirüs zatürresi (NCP) salgını nedeniyle can kaybı 1017, salgından etkilenenlerin sayısı da 42 bin 638’e, NCP bulaşma durumu şüpheli olan kişi sayısı 21 bin 675, müşahede altına alınanların sayısı ise 187 bin 728’e yükseldi.

12 Şubat 2020

SARS salgınının durdurulmasında adını duyuran salgın hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Gabriel Leung, Yeni tip koronavirüs zatürresiyle (NCP-Kovid-19) ilgili olarak, dünya nüfusunun yüzde 60’ının etkilenebileceğini ifade etti. Çin genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 1368’e, vaka sayısı 60 bin 373’e yükseldi. Ölümcül tehlike sınırında 8 bin kişinin olduğu belirtiliyor. 12 Şubat 2020 Çarşamba günü, salgının başladığı günden itibaren en ölümcül gün olarak kayda geçti.

13 Şubat 2020

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 13 Şubat itibarıyla 121 hastanın daha hayatını kaybettiği, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin toplam sayısının 1488’e yükseldiği, vaka sayısının ise 63.851’e ulaştığı ifade edildi.

14 Şubat 2020

Çinli yetkililer yaklaşık iki aydır mücadele edilen salgınla ilgili olarak ilk defa sağlık personelleri hakkında bilgileri açıkladılar. Açıklamada, Çin genelinde 1716 doktor ve hemşirenin hastaları tedavi ederken koronavirüse yakalandığı ve altı sağlık personelinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Şu ana kadar ise Çin’de koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 1381’e yükseldi.

15 Şubat 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1500, virüse yakalananların sayısı ise 50 bin 580 oldu.

80 yaşında bir Çinlinin Fransa’da hayatını kaybetmesi sonrası Asya dışında koronavirüs nedeniyle ilk defa bir ölüm gerçekleşmiş oldu.

Dünya Sağlık Örgütü, salgınla ilgili olarak yayınladığı Koronavirüs Durum Raporunda, “Çin’de çok yüksek, bölgesel düzeyde yüksek, küresel düzeyde yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsle ilgili olarak tüm ülkelerin hazırlıklı olması gerektiğini açıkladı.

16 Şubat 2020

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenlerin sayısı 1771’e çıktı. Ülkede Kovid-19 salgınından etkilenenlerin sayısı, 10 bin 644’ünün durumu ciddi olmak üzere 70 bin 548’e, virüs taşıdıklarından şüphelenilen kişilerin sayısı 7 bin 264’e gerilerken, müşahade altındaki kişi sayısı ise 150 bin 539 olarak açıklandı.

Tedavi görerek sağlığına kavuşan ve taburcu edilen kişilerin sayısı ise 10 bin 844’e ulaştı.

Tayvan’da 60 yaşlarında bir erkeğin hayatını kaybetmesiyle Tayvan’da ilk defa koronavirüs nedeniyle bir ölüm gerçekleşmiş oldu.

17 Şubat 2020

Son 24 saatte 98 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte salgından dolayı ölenlerin sayısı 1869’a yükseldi. Kesinleşen vaka sayısı ise 72 bin 436 oldu.

Tedavi edilerek iyileşip taburcu olanların sayısı 12 bin 552’ye ulaştı.

Mart ayında düzenlenmesi planlanan Çin’in en önemli siyasi toplantılarından biri olarak görülen, 5 bini aşkın delegenin katılacağı en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi ile Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın da ertelenmesi bekleniyor.

18 Şubat 2020

Salgınla mücadelede önemli bir yeri olan Vuhan’da bulunan Kent Hastanesi’nin başhekimi Liu Zhiming, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ülkede toplam can kaybı 2 bin 5’e yükseldi.

Durumu şüpheli olan vakaların sayısı 5 bin 248’e, müşahede altındakilerin sayısı ise 135 bin 881’e gerilerken, salgından iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376 oldu.

Son 24 saatte 136 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, 1749 yeni vaka saptandı.

Şimdiye kadar 3 bin 19 sağlık çalışanına virüs bulaştığı, 7 sağlık personelininde salgından dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Çin Salgın Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi tarafından yürütülen araştırma sonucuna göre, teşhis edilen vakaların yüzde 80.9’u hastalığı hafif geçiriyor. Vakaların yüzde 13.8’i ağır, yüzde 4.7’si ise kritik olarak belirlendi. Virüsten en çok etkilenenler ise yaşlılar ve zaten bir hastalığı bulunan kişiler oldu. 80 yaşın üzerindeki kişiler arasındaki ölüm oranı yüzde 14.8 olarak hesaplandı.

Rapora göre dokuz yaşın üzerindeki çocuklarda ölüme rastlanmadı. 39 yaşına kadar olan hastalar arasında ölüm oranı yüzde 0.2 olarak ölçüldü. Bu oran, 40’lı yaşlarındaki kişiler için yüzde 0.4’e, 50’lerindeki hastalar için yüzde 1.3’e, 60’lı yaşlar için yüzde 3.6’ya, 80’li yaşlar için de yüzde 8’e yükseldi.

19 Şubat 2020

Salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 120’ye, vaka sayısı 11 bin 864’ünün durumu ciddi olmak üzere 74 bin 576’ya, Kovid-19’a yakalandıkları şüpheli olan kişilerin sayısı 4 bin 922’ye, müşahede altına alınanların sayısı ise 126 bin 363 olarak güncellendi.

İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki kişinin koronavirüs nedeniyle öldüğü duyuruldu. Her iki kişinin de ölüm haberi koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasından ardından geldi.

20 Şubat 2020

Salgınla ilgili olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 247, vaka sayısı ise 76 bin 700 oldu.

ABD’nin Teksas Üniversitesinden araştırmacılar, Kovid-19’un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan “anahtar” enzimi tespit ettiği duyuruldu.

21 Şubat 2020

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 345’e yükselirken, dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 77 bini geçti.

Tedavisi bitip iyileşenler ise 19 bin kişiyi geçti.

İran’da ilk defa Kovid-19’a rastlanırken, 4 kişinin öldüğü, 13 vakanın tespit edildiği duyuruldu.

Şimdiye kadar Çin ana karasında 2 bin 236, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2, İran’da 4, Japonya’da 3, Güney Kore 2, Tayvan, Filipinler ve Fransa’da da birer kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

22 Şubat 2020

İran’da Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 18’e yükseldi.

İtalya’da ilk defa Kovid-19 nedeniyle bir ölüm gerçekleşti. Kişinin 78 yaşında bir erkek olduğu öğrenildi. Gün içinde İtalya’da Kovid-19 nedeniyle yaşanan ölüm sayısı ikiye yükseldi. Görülen vaka sayısı ise 58 oldu.

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 442’ye yükselirken, vaka sayısı 77 bin 794 oldu.

İran Milli Eğitim Bakanlığı, Kovid-19 nedeniyle ülkedeki 12 farklı eyalette eğitime ara verildiğini duyurdu. Öte yandan başkent Tahran’da düzenlenmesi planlanan tüm kültürel ve sanatsal etkinliklerin de iptal edildiği açıklandı.

23 Şubat 2020

Çin’de 2 bin 592 kişi yaşamını yitirirken toplam vaka sayısı 77 bin 150’ye yükseldi.

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e, vaka sayısı 43’e yükselmesiyle beraber Türkiye-İran sınırı kapatıldı.

Dün İran’dan Van’a gelen ve koronavirüs şüphesi taşıyan 3’ü Türk 5 kişinin sağlıklarının iyi olduğu, tedbir amaçlı kontrol altında tutulduğu bildirildi.

24 Şubat 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 699’a, virüsün bulaştığı kişilerin sayısı ise 80 bini geçti.

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye çıkarken, İtalya’da ise 4’e yükseldi.

Avrupa’da vakaların artmasıyla beraber Venedik Karnavalı dahil olmak üzere tüm toplantı ve gösteriler yasaklandı.

Çin’de şimdiye kadar 25 bin 44 kişinin de tedavi edildiği açıklandı.

Virüs Bahreyn, Kuveyt, ve Afganistan’da da görüldü.

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, Kovid-19 için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini açıkladı.

25 Şubat 2020

Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 762 olurken vaka sayısı 81 bini aştı.

İran’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 14’e yükseldi.

Hırvatistan, Avusturya, İspanya ve İsviçre’de ilk Kovid-19 vakaları görüldü.

26 Şubat 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 801’e yükseldi.

İtalya’da vaka sayısı 374’e çıkarken hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

İran’da 139 kişide koronavirüs görülürken, 19 kişi hayatını kaybetti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Kerkük’te 4 kişide Kovid-19 tespit edildiğini, bu kişilerin tamamının İran’dan geldiğini duyurdu.

Virüs ilk defa Yunanistan’da görüldü.

Bir askerin Kovid-19 şüphesiyle hastaneye yatırılması sonrası Almanya’nın Köln kentindeki askeri üssün kapıları kapatılarak, karantinaya alındı.

Güney Amerika’da ilk Kovid-19 vakası görüldü. Brazilya, İtalya’dan dönen birinde virüs tespit edildiği duyuruldu.

Bahreyn’de 3, Kuveyt’de 12 yeni vaka tespit edildi.

ABD’nin Güney Kore’de bulunan Camp Carroll’da konuşlu Kore Askeri Gücü (USFK) tarafından yapılan açıklamada, bir ABD askerinde Kovid-19 tespit edildiği duyuruldu.

Ülkelerin açıkladığı resmi rakamlara göre vaka sayıları şöyle;

Çin 78 bin 64, Güney Kore 1146, Japonya 861, İtalya 323, İran 95, Singapur 91, Hong Kong 85 (Çin Özel İdari Bölgesi), ABD 57, Tayland 40, Tayvan 31, Avustralya 23, Bahreyn 23, Malezya 22, Almanya 17, Vietnam 16, Fransa 14, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, Kanada 11, Makau 10 (Çin Özel İdari Bölgesi), Kuveyt 9, İspanya 6, Irak 5, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İsrail 2, Umman 2, Avusturya 2, Hırvatistan 1, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, İsviçre 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1, Afganistan 1.

27 Şubat 2020

Dünya çapında teyit edilen vakalar 83 bini geçerken, hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 859 kişi oldu.

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye, vaka sayısı 141’e yükseldi.

Virüs Gürcistan, Norveç, Romanya, Danimarka, Estonya ve Kuzey Makedonya’da görülürken toplamda 40 ülkeye yayıldığı öğrenildi.

Çin’de koronavirüsle mücadele için 33 gündür mesai yapan Çinli doktor Cong Cinşing “aşırı çalışmaktan dolayı” hayatını kaybetti. Çin’de koronavirüsle mücadeke kapsamında hayatını kaybeden doktor sayısı 8’e yükseldi.

28 Şubat 2020

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı, 2 bin 872’ye yükseldiğini duyurdu.

Yeni Zelanda, Belarus, Litvanya, Azerbaycan ve Nijerya’da ilk Kovid-19 vakaları tespit edildi.

Bugün itibariyle Kovid-19’un 56 ülkede görüldü.

İran’da vaka sayısı 388 olarak bildirilirken,  34 kişi hayatını kaybetti, 49 kişi de virüsten kurtularak taburcu oldu.

ABD’de tespit edilen Kovid-19 vakası sayısının 60 olduğu öğrenildi.

İtalya’da, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye, vaka sayısının ise 655’e yükseldiği belirtildi.

29 Şubat 2020

Koronavirüs’ten yaşamını kaybedenlerin sayısı 3 bini geçerken vaka sayısı da 85 bini aştı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, İran’dan gelen bir yolcuda Kovid-19 tespit edildiğini ve bunun ülkede ilk vaka olduğunu duyurdu.

Türk Hava Yolları İtalya’da Kovid-19 vakalarındaki artış nedeniyle 2-31 Mart arasında planladığı seferlerde bazı değişiklikler yapıldığını bildirdi.

1 Mart 2020

Dünya genelinde yaşanan ölümlerin sayısı olarak “3 binin üstünde” ifadesi kullanılırken, vaka sayısının 89 bin olduğu belirtiliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bir kişi daha hayatını kaybetti.

Fransa’da 30 yeni koronavirüs vakası görüldü.

Koronavirüs sebebiyle İtalya’da hayatını kaybedenlerin sayısı 34, Diamond Princess gemisinde 6, Japonya’da 6, Fransa ve Hong Kong’da 2, ABD, Tayvan, Tayland, Filipinler ve Avustralya’da 1 oldu.

2 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 43 olurken, virüsün bulaştığı kişi sayısı 83 bin 89 oldu.

İran’da son olarak bin 501 vaka tespit edilirken 66 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

İran’ın Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi üyesi Muhammed Mirmuhammedi (71) Kovid-19 nedeniyle Tahran’da tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

3 Mart 2020

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünya genelinde şu ana kadar 3 bin 110 kişinin Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini, toplam 90.893 vaka olduğunu duyurdu.

Çin dışında, 48 ülkede 1848 vaka bildirilirken, bu vakaların yüzde 80’inin sadece Kore Cumhuriyeti, İran İslam Cumhuriyeti ve İtalya’dan olduğu aktarıldı.

Şu ana kadar 122 ülke herhangi bir vaka bildirmedi.

WHO, yayınladığı günlük raporunda, “Bu virüs SARS değil, MERS değil ve grip değildir. Eşsiz özelliklere sahip eşsiz bir virüstür. Kovid-19, hasta olan birinin burun ve ağzından küçük sıvı damlacıkları yoluyla solunum hastalığına neden olur ve aynı şekilde yayılır.” ifadelerine yer verdi.

4 Mart 2020

Şu ana kadar dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 199 olurken, 93 bin 166’ya yükseldi.

İran’da hayatını kaybedenlerin sayısı 77, vaka sayısı ise 2 bin 336’ya yükseldi.

Fransa’da 13 yeni vakanın daha tespit edilmesiyle birlikte Kovid-19 taşıyanların sayısı 204’e yükseldiği belirtildi. Ülkede Covid-19 nedeniyle ölenlerin sayısının ise 4’e çıktığı öğrenildi.

ABD genelinde, tamamı Washington eyaletinde olmak üzere, Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 9, ülkenin 15 eyaletinde virüs tespit edilen kişi sayısı ise en az 108 olarak açıklandı.

Virüs şimdiye kadar 81 ülkede tespit edildi.

Suudi Arabistan’da Umre ziyaretlerine yasak geldi.

5 Mart 2020

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 389 oldu.

Hollanda, Sırbistan ve Kamerun’da da ilk salgın vakaları tespit edildiği duyuruldu.

6 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 461 olurken, vaka sayısı 101 bin 770’e yükseldi. Taburcu olanların sayısı ise 56 bin oldu.

7 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 562’e yükselirken, vaka sayısı 105 bin 559 oldu. Tedavi olanların sayısı ise 58 bin 625 olduğu belirtildi.

Virüsün 99 ülke ve bölgeye yayılırken, gün içinde Çin’de 28, Güney Kore’de 5, İtalya’da 36, İran’da 21 kişi yaşamını yitirdi.

İtalya’nın kuzeyinde, Milano ve Venedik gibi önemli kentleri de kapsayan bölge, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında karantina altına alındı.

Bulgaristan da ilk koronavirüs vakası görüldü.

İtalya’da iktidar ortağı Demokratik Parti lideri ve aynı zamanda Lazio Bölgesel Yönetim Başkanı Nicola Zingaretti’nin virüse yakalandığı açıklandı.

8 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 669, vaka sayısı 108 bin 139, tedavi edilenlerin sayısı ise 60 bin 923 oldu.

İran Sağlık Bakanlığı Bilgilendirme Merkezi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, gün içinde yaptığı açıklamada, bugüne kadar İran’da korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısının 194’e, bu hastalığa yakalananların sayısının 6 bin 566’ya yükseldiğini, 2 bin 134 kişinin ise iyileştiğini söyledi.

İtalya Kara Kuvvetleri Komutanı ve Piyemonte Bölgesel Yönetim Başkanının virüs taşıdığı öğrenildi.

Vatikan’da Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, pazar duasını alışılageldiği gibi çalışma ofisinin penceresine çıkarak yapmak yerine canlı yayınla gerçekleştirdi. Papa Franciscus, canlı yayında Aziz Petrus Meydanı’na toplananlara hitap etti.

Virüs 106 ülke ve bölgeye yayıldı.

9 Mart 2020

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 809, vaka sayısı 109 bin 577’ye yükseldi.

Dünya genelinde gün içinde 225 yeni ölüm gerçekleşti.

İtalya’da halka evde kalmasını söylenirken, okullar 3 Nisan’a kadar kapatıldı. Geçerli bir iş veya aile sebebi olmadığı sürece seyahat yasağı getirildi. Tüm halka açık toplantılar ve spor etkinlikleri askıya alındı.

10 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 267, vaka sayısı 118 bin 347, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 65 bin 105 oldu.

İran’da 881 yeni vaka ve 54 yeni ölüm gerçekleşti.

İtalya’da 168 yeni ölüm, 977 yeni vaka ve toplam vaka sayısı 10 binin üzerinde olduğu bildiriliyor.

Kuzey Kıbrıs’ın Mağusa kentinde bir otelde konaklayan 65 yaşında Alman bir kadında virüs tespit edildi. Alman kadının konakladığı otel karantinaya alınırken Kuzey Kıbrıs’ta eğitime 16 Marta kadar ara verildi.

Virüs 115 ülke ve bölgeye yayıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ”Bu salgının şu anda Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek ve şu an sadece şunu söyleyebiliriz; bu virüs tespit edilebilmiş değil” dedi. Bakan Koca, kamu personelinin bu dönemde zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir genelgesinin bugün yayınlanabileceğini söyledi.

11 Mart 2020

Gün içinde 332 yeni ölüm gerçekleşerek salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bin 628’e yükseldi.
Macaristan Olağanüstü Hal ilan etti ve tüm üniversiteleri kapattı.
İtalya’da gün içinde 2 bin 313 yeni vaka ve 196 kişi hayatını kaybetti.
Kıbrıs’ta 4 yeni vaka ortaya çıktı.

ABD Başkanı Donald Trump, cuma gecesinden itibaren Avrupa’dan gelen tüm seyahatleri 30 gün boyunca askıya aldıklarını, İngiltere’nin bundan muaf tutulduğunu açıkladı.

Türkiye’de ilk korona virüs vakası görüldü.

12 Mart 2020

Salgından dolayı gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı 354 olurken, toplam ölümlü vaka sayısı 4 bin 982’ye yükseldi.

İtalya’da 2 bin 651 yeni vaka görülürken, 189 kişi daha virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İran’da korona virüs’ten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 429’a, salgına yakalananların sayısı 10 bin 75’e yükselirken, 3 bin 276 kişide iyileştiği bildirdi.

13 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 408 oldu.

Vaka sayısı dünya genelinde 145 bin 114’e yükseldi.

Şu ana kadar virüs 137 ülke ve bölgeye yayıldı.

Tedavi görüp iyileşenlerin sayısı 70 bin 920 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye toplamda 5 vaka bulunduğunu, 5 vakanında birbiriyle bağlantılı olduğunu açıkladı.

Gün içinde hayatını kaybedenlerin sayısı Çin’de 8, İtalya’da 250, İran’da 85, İspanya’da 47, Fransa’da 18, Hollanda’da 5, İsviçre’de 4, Almanya’da 2 oldu.

14 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 5 bin 833’e yükseldi.

Gün içinde salgından dolayı 404 ölümlü vaka görüldü.

Türkiye’ye Umre’den gelen bir vatandaşta korona testi pozitif çıktı. Türkiye’de toplam vaka sayısı 6 oldu.

Romanya’da Olağanüstü Hal ilan edildi.

İran’da 97 yeni ölüm ve bin 365 yeni vaka görüldü.

Türkiye’de “Korona dayanışma hattı” hizmet vermeye başladı.

15 Mart 2020

Gün içinde 686 kişi hayatını kaybetti.

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 6 bin 519’a yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın korona virüs testi negatif çıktı.

Türkiye’de 7’si Avrupa, 3’ü ABD nedenli toplam 13 vakayla birlikte toplam vaka sayısı 18’e yükseldi.

İngiltere nüfusunun yüzde 80’inin önümüzdeki 12 ay içinde Covid-19 ile enfekte olması bekleniyor

İspanya’da bin 597 yeni vaka ve 98 yeni ölüm gerçekleşti.

İtalya’da 3 bin 590 yeni vaka ve 368 yeni ölüm gerçekleşti.

Virüs 160 ülke ve bölgeye yayıldı.

16 Mart 2020

Dünya genelinde korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 140’a, toplam vaka sayısı 182 bin 239’a, tedavi olup iyileşenlerin sayısı ise 78 bin 340’a yükseldi.

Gün içinde 621 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.

Virüs 162 ülke ve bölgeye yayıldı.

Türkiye’de gün içinde 29 yeni vakanın bildirilmesi ile toplam vaka sayısı 47 oldu.

Gün içinde İtalya’da 349, İran’da 129, İspanya’da 48, Fransa’da 21, Birleşik Krallık’ta 20, Amerika Birleşik Devletleri’nde 18 yeni ölümlü vaka görüldü.

Fransa tüm kara sınırlarını kapatarak 15 günlük karantina ilan etti.

Kanada, sınırlarını ABD vatandaşları dışında herkese kapattı.

17 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 954’e vaka sayısı 197 bin 702’ye, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı 81 bin 691’e yükseldi.

Türkiye’de ilk ölüm gerçekleşti. Kişi, 89 yaşında bir erkek ve virüsü yanında çalışan bir Çinliden aldı.

Gün içinde salgından dolayı Çin’de 13, İtalya’da 345, İspanya’da 191, İran’da 135, Fransa’da 27, Hollanda’da 19, Amerika Birleşik Devletleri’nde 16, Birleşik Krallık’ta 16 kişi hayatını kaybetti.

18 Mart 2020

Gün içinde 973 kişi hayatını kaybetti.

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 8 bin 951 oldu.

Tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 85 bin 785.

Türkiye’de korona virüs bağlantılı ikinci ölümlü vaka gerçekleşirken, toplam vaka sayısı 191’e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 100 milyar liralık ekonomi paketi açıkladı.

ABD, geçici olarak Kanada sınırını kapattı.

Fransa’da bin 404 yeni vaka görülürken, 89 yeni ölüm gerçekleşti.

İtalya’da gün içinde 4 bin 207 yeni vaka, 475 yeni ölüm gerçekleşti. Tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise bin 84 olarak açıklandı.

19 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 3, vaka sayısı 244 bin 21’e, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 86 bin 714’e ulaştı.

Gün içinde İtalya’da 427, İspanya’da 193, İran’da 149, Fransa’da 108, Birleşik Krallık’ta 40, Amerika Birleşik Devletleri’nde 33, Hollanda’da 18, Almanya’da 16 kişi korona vrüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye’de 2 yeni ölüm, 168 yeni vaka tespit edilerek, toplam ölümlü vaka sayısı 4’e, toplam vaka sayısı ise 359’a yükseldi.

20 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 11 bin 313, vaka sayısı 272 bin 806, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 90 bin 622 oldu.

Türkiye’de son 24 saatte yapılan 3 bin 656 testin 311’inin pozitif çıktığı, hasta sayısının toplamda 670’e ulaştığı, yaşlı ve direnci zayıf 5 hastanın da hayatını kaybettiği duyuruldu. Buna göre Türkiye toplam can kaybı 9’a yükselmiş oldu.

Gün içinde İtalya’da 627, İspanya’da 221, İran’da 149, Fransa’da 78, Birleşik Krallık’da 33, Hollanda’da 30, Amerika Birleşik Devletleri’nde 30, Almanya’da 23, Belçika’da 16, İsviçre’de 13, kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.

Virüs 185 ülke ve bölgeye yayıldı.

21 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 13’e, vaka sayısı 304 bin 990’a, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı 94 bin 800′ yükseldi.

Türkiye’de son 24 saatte 277 vaka tespit edilirken, 12 kişi hayatını kaybetti. Buna göre toplam vaka sayısı 947’ye yükselirken, hayatını kaybedenlerin sayısı 21’e ulaştı.

Gün içinde Çin’de 7, İtalya’da 793, İspanya’da 288, İran’da 123, Fransa’da 112, Birleşik Krallık’ta 56, Amerika Birleşik Devletleri’nde 46, Hollanda’da 30 kişi korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti.

22 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 14 bin 611, vaka sayısı 335 bin 315, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı 97 bin 588 oldu.

Türkiye’de 289 yeni vaka, 9 yeni ölümlü vaka gerçekleşirken, toplamda korona virüs tespit edilen vaka sayısı bin 236’ya, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 30’a yükseldi.

Gün içinde Çin’de 6, İtalya’da 651, İspanya’da 375, İran’da 129, Amerika Birleşik Devletleri’nde 112, Fransa’da 112, Birleşik Krallık’ta 48, Hollanda’da 43 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybetti.

Yunanistan’da sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Virüs 191 ülke ve bölgeye yayıldı.

23 Mart 2020

Salgından dolayı tüm dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 16 bin 513’e yükseldi.

Türkiye’de 293 yeni vaka görülürken, 7 kişininde hayatını kaybettiği açıklandı.

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim’in korona virüs testi pozitif çıktı.

Gün içinde İspanya’da 539 yeni ölüm, Fransa’da 186, İtalya’da 601, İran’da 127 yeni ölüm gerçekleşti.

İngiltere’de kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

24 Mart 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 18 bin 894’e yükseldi.

Türkiye’den 7 yeni ölüm gerçekleşirken, 343 yeni vakanın tespit edildiği açıklandı. Buna göre Türkiye’de toplam can kaybı 44’e, vaka sayısı bin 872’e yükselmiş oldu.

İspanya’da 680 yeni ölüm, Fransa’da 240, İtalya’da 743 yeni ölümün gerçekleştiği aktarıldı.

25 Mart 2020

Tüm dünyada salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 20 bin 822’e, vaka sayısı 459 bin 793’e, tedavi görerek iyileşenlerin sayısı 113 bin 776’ya yükseldi. 

Türkiye’de 15 yeni can kaybı, 561 yeni vaka tespit edildiği duyuruldu. Buna göre toplam can kaybı 59’a, toplam vaka sayısı ise 2 bin 433’e yükseldi.
Gün içinde İtalya’da 683, İspanya’da 443, Fransa’da 231, İran’da 143, ABD’de 101, Hollanda’da 80 yeni can kaybı yaşandı.
İngiliz kraliyet prensi Charles’in korona virüs testi pozitif çıktığı duyuruldu.
Virüs 196 ülke ve bölgede etkisini sürdürüyor.

26 Mart 2020

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 24 bin 73’e yükseldi.

Türkiye’de bin 196 yeni vaka tespit edilirken, 16 hasta hayatını kaybetti.

Türkiye’de toplam vaka sayısı 3 bin 629’a, hayatını kaybedenlerin sayısı 75’e yükselirken, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 26 oldu.

Dünyada en fazla vaka tespit edilen ülke 85 bini aşan ABD oldu.

Dünyada en fazla can kaybı ise 8 bin 215 ile İtalya oldu.

27 Mart 2020

Tüm dünyada salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 27 bin 344’e yükselirken, vaka sayısı yarım milyonu buldu.

Türkiye’de korona virüs nedeniyle son 24 saatte 17 kişinin hayatını kaybettiği, 2069 yeni pozitif vaka olduğu bildirildi. 42 hastanın da tedavi olup, taburcu edildi.

İtalya’da gün içinde 919 yeni ölüm, 5909 yeni vaka tespit edildi.

En fazla vaka tespit edilen ülke 90 bin kişiyle ABD oldu.

En fazla ölüm oranı ise İtalya’da.

28 Mart 2020

Korona virüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 bin 862’ya yükseldi.
Dünya genelinde toplam vaka sayısı 663 bin 82 oldu.
Türkiye’de 16 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybederken bin 704 kişiye korona virüs tanısı koyuldu. Buna göre Türkiye’de korona virüs tanısı konulan kişi sayısı 7 bin 402’ye, korona virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 108’e yükseldi.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) korona virüs kaynaklı ilk ölüm gerçekleşti.
İspanya’da 844 kişi salgın nedeniyle hayatını kaybederken, 7 bin 516 yeni vaka tespit edildi.
İtalya’da son 24 saat içinde 889 kişi hayatını kaybetti.

29 Mart 2020

Dünya genelinde salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 529, vaka sayısı 708 bin 20 oldu. Tedavi görüp iyileşenlerin sayısı ise 150 bin 734 oldu.

Türkiye’de 23 kişi hayatını kaybederken, bin 815 yeni vaka tespit edildi. Buna göre Türkiye’de toplam vaka sayısı 9 bin 217’ye, toplam can kaybı ise 131’e yükseldi.

Gün içinde İtalya’da 756, İspanya’da 624, Fransa’da 292, Birleşik Krallık’da 209, ABD’de 143, Hollanda’da 132, İran’da 123 yeni ölüm gerçekleşti.

Virüs 199 ülke ve bölgeye yayılmış durumda.

30 Mart 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 36 bin 273’ye, vaka sayısı 753 bin 367’ye, tedavi görüp iyileşenlerin sayısı 158 bin 783’e yükseldi. 

Türkiye’de 37 kişi hayatını kaybederken, bin 610 yeni vaka tespit edildi. Toplam vaka sayısı 10 bin 827’ye, hayatını kaybedenlerin sayısı 168’e yükseldi.
Gün içinde İtalya’da 812, İspanya’da 532, Birleşik Krallık’ta 180, İran’da 117 kişi hayatını kaybetti.
 ABD’de vaka sayısı 146 bini aştı.
İtalya’da vaka sayısı 100 bini aştı.

31 Mart 2020

Dünyada salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 42 bin 309’a yükseldi.

Türkiye’de gün içinde 46 kişinin hayatını kaybettiği, 2 bin 704 yeni vakanın teşhis edildiği belirtildi. Son rakamlara göre korona virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 214’e, vaka sayısı ise 13 bin 531’e yükselmiş oldu.

 

1 Nisan 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 47 bin 198’e yükseldi.

Türkiye’de salgından dolayı 63 hayatını kaybederken, 2 bin 148 yeni vaka teşhis edildi. Toplam vaka 15 bin 679 olurken, toplam can kaybı 277’ye yükselmiş oldu.

ABD’de bir günde bin 49 kişi hayatını kaybetti. ABD’li yetkililer, salgından dolayı 100 bin ABD vatandaşının hayatını kaybedebileceğini ihtimalini duyurdu.

2 Nisan 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 53 bin 167’ye ulaştı. Vaka sayısı 1 milyonun üzerine çıktı.

Türkiye’de gün içinde 79 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 456 yeni vaka teşhis edildi. Toplam vaka sayısı 18 bin 135’e, can kaybı ise 356’ya yükseldi.

ABD’de 968, İspanya’da 961, Fransa’da  bin 355 kişi hayatını kaybetti.

3 Nisan 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 58 bin 524’e, vaka sayısı 1 milyon 91 bin 332’e yükselirken, 228 bin 38 kişide tedavi olup iyileşti.

Türkiye’de 69 kişi hayatını kaybederken, 2 bin 786 yeni vaka teşhis edildi. Toplam can kaybı 425’e, vaka sayısı ise 20 bin 921’e yükseldi.

Gün içinde Fransa’da bin 120, İspanya’da 850, İtalya’da 766, Birleşik Krallık’ta 684, İran’da 134 kişinin öldüğü bildirildi.

Virüs 204 ülke ve bölgeye yayılmış durumda.

4 Nisan 2020…

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi