Foto: Pixabay
DünyaSağlık

Koronavirüsün gün gün gelişim takvimiÇin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Amerika, Avrupa, Asya ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesini harekete geçiren salgınla ilgili olarak Fransa’dan aşı açıklaması gelmişti. Pasteur Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, virüse karşı üzerinde çalışılan aşının 20 ay içerisinde kullanılmaya başlanabileceği belirtildi. Salgın, Çin dâhil toplamda 28 ülkeye yayıldı ve dört kıtayı olumsuz yönde etkiledi. Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından salgının yeni ismi “yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak belirtildi. Son olarak salgınla mücadelede kritik bir rol üstlenen Vuhan şehir hastanesi başhekimi Liu Zhiming, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.


Virüsün gün gün gelişimini ele alarak Çin’de ve dünyada nasıl yayıldığını derledik.

21 Ocak 2020

Çin’de başlayan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını nedeniyle ölü sayısı 4 olarak açıklandı. Salgına yakalananların ise 200’ün üstünde olduğu söyleniyor. Hastalığın merkezi olarak Vuhan şehri gösteriliyor.

Uzmanlar, yapılan araştırmalarda salgının koronavirüsün yeni bir tipi olduğu sonucunu paylaşırken, salgının insandan insana geçebildiğini de doğruladılar.
Salgının Çin dışında, Tayland’da iki, Japonya’da bir, Güney Kore’de bir kişide tespit edilmesiyle birlikte tüm dünya alarma geçti.

22 Ocak 2020

Salgın, bir günde 5 kişinin ölümüne sebep olurken virüsün 440 kişiye bulaştığı öğrenildi. Çinli yetkililer, 11 milyon nüfuslu Vuhan’a giriş ve çıkışları denetim altına alıp, “Öncelikli olarak, Wuhan’a gitmeyin ve Wuhan’da yaşayanlar için kenti terk etmeyin.” uyarısında bulundu.

Çin Ulusal Sağlık komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin, yaptığı açıklamada, “Yasa dışı hayvan ticareti yapan bir deniz ürünleri marketinden yayılan bu virüsü kaptığı belirlenen 440 vaka var. Virüsün bulaşma rotası şu an tam olarak anlaşılmış değil ancak virüsün mutasyona uğraması ve bir salgına dönüşmesi riski var.” dedi. Bununla beraber Vuhan’da toplu taşıma araçları da durduruldu.

23 Ocak 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 17’ye yükseldi. Virüsün ilk görüldüğü Vuhan şehri karantinaya alınırken, vaka sayısının 500’ü geçtiği belirtiliyor.

Uzmanlar tarafından koronavirüsün, 2000’li yılların başlarında 774 kişinin ölümüne sebep olan SARS virüsünün bir kolu olduğu düşünülüyor.
Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, “Bizde şu an herhangi bir hastanın hatta riskli hastanın olmadığının altını özellikle çizmek istiyorum.” dedi.

24 Ocak 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya yükselirken, 14 kentin, toplamda 40 milyon insanın karantina altına alındığı duyuruldu. Tüm dünyada salgınla ilgili önlemler alınmaya başlanırken, İstanbul Havalimanı’nda da yolculara taramalar yapıldı.

Pekin’deki geleneksel yeni yıl kutlamaları, Hong Kong’da bir uluslararası bir karnaval, Hong Kong’daki bir futbol turnuvası ve Macau’daki yeni yıl kutlamaları iptal edildi.

Türkiye’de ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, Büyükçekmece’de koronavirüs şüphesiyle izole edilen Çinli bir yolcunun 36 saat gözlem altında tutulduktan sonra ülkesine gönderildiğini açıkladı.

25 Ocak 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 41, şüpheli vaka sayısı ise bin 965’e yükseldi. Salgın dünyanın birçok ülkesinde de görülmeye başlandı. Çin, Japonya, Tayland, ABD, Suudi Arabistan, Vietnam ve en son Fransa’da ortaya çıktı. Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Fransa’da iki hastanın olduğu ifade edildi.

26 Ocak 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 56’ya yükselirken, bin 975 kişinin virüs taşıdığı, 324 kişinin durumunun ağır olduğu, 24 saat içerisinde 688 yeni vakanın ortaya çıktığı öğrenildi. Yerel birimler 21 bin 556 kişinin tıbbi inceleme altında olduğunu da belirttiler. Salgının merkez üssü olan ve karantina altına alınan 11 milyon nüfuslu Vuhan kentinin sokaklarında kimsenin olmadığı, Vuhan’da yaşayanların evinden çıkmadığı bildirildi.

27 Ocak 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 81’e ulaştı. Hastalığın en az 3 bin kişiye bulaştığı hesap ediliyor. Hastalığın tedavisi için uzmanlar hala çalışmalar yürütüyor ancak herhangi bir tedavi yöntemine ulaşılmış değil.

28 Ocak 2020

106 kişinin yaşamını yitirdiği salgında, virüs bulaştığı kesinleşen kişi sayısı 4 bin 515’i buldu.

Ulusal Sağlık Komisyonu, şüpheli sayısını 6 bin 973 olarak bildirilirken, virüsten etkilenen kişilerle temas etmesi nedeniyle müşahede altına alınanların sayısını 44 bin 132 olarak açıkladı.

Çin anakarası dışında salgın, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 8, Makau Özel İdari Bölgesi’nde 7, Tayvan’da ise 5 kişide tespit edildi.

Koronavirüs tedavisine cevap vererek iyileşen 60 kişi ise taburcu edildi.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsün riskini hesaplarken hata yaptıklarını ifade ederek, virüsün küresel çaptaki riskinin “yüksek seviyede” olduğunu belirtti.

29 Ocak 2020

Virüsten ölenlerin sayısı 132’ye yükselirken ABD, Japonya, Fransa’nın ardından Türkiye de Çin’in Vuhan şehrindeki vatandaşlarını tahliye etme kararı aldı.

Virüs Çin’de 5 bin 974 kişide, Hong Kong’da 8, Macao’da 5, Tayvan’da 8, Tayland’da 14, ABD’de 5, Avustralya’da 5, Singapur’da 5, Malezya’da 7, Güney Kore’de 4, Japonya’da 6, Fransa’da 4, Vietnam’da 2, Nepal’de 1, Kanada’da 2, Kamboçya’da 1, Sri Lanka’da 1 kişide tespit edildi.

30 Ocak 2020

Koronavirüsün tespitinin üstünden bir ay geçmesine rağmen hayatını kaybedenlerin sayısı 170’e, virüs bulaşan kişi sayısı ise 7 bin 711’e yükseldi.
Virüs taşıdığı şüphesi olan kişi sayısı 12 bin 167 olarak belirlenirken, koronavirüs teşhisi konulan kişilerle temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınanların sayısı 81 bin 947 oldu.

Son 24 saat içerisinde Çin genelinde 1737 yeni koronavirüs vakası tespit edilirken, 38 kişi virüs bağlantı olarak hayatını kaybetti. Bugüne kadar taburcu edilen hastaların sayısı ise 124 oldu. Virüsün yayılması endişesiyle ülkede toplamda 17 şehirde ulaşım durduruldu.

31 Ocak 2020

Türk Hava Yolları, koronavirüs nedeniyle Çin’in Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian şehirlerine düzenledikleri seferleri 9 Şubat’a kadar durdurduklarını açıkladı.

Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 213 olurken, vaka sayısının 10 bine yaklaştığı belirtiliyor. Virüs, Çin dahil toplamda 23 ülkede tespit edildi.

Fransa’da bulunan Pasteur Enstitüsü’nden bilim insanları, virüse karşı üzerinde çalışılan aşının 20 ay içerisinde kullanılabileceğini ifade ettiler.

1 Şubat 2020

Sağlık Bakanı Koca, salgının merkez üssü olan Vuhan’da yaşayan Türklerin tahliyesi için gönderilen uçağın, 42 yolcusuyla birlikte Türkiye’ye doğru havalandığını açıkladı. Uçak akşam saatlerinde Ankara Etimesgut Havaalanı’na iniş yaptı.

Uçağın mürettebatı, teknik ekibi, sağlık personeli ve yolcuları dahil toplam 62 kişinin tamamı, kendileri için hazırlanan Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 17 ambulansla getirildi.
Sağlık Bakanı Koca, 42 yolcunun hiçbirinde koronavirüs belirtisi olmadığını ifade etti.

Koca, şimdiye kadar tüm Türkiye’de 68 şüpheliden numune alındığını ancak hiçbirinde koronavirüs tanısının bulunmadığını belirtti.

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 259’a yükselirken, virüsün 27 ülkede görüldüğü öğrenildi.

2 Şubat 2020

Trabzon’da koronavirüs şüphesiyle polisler tarafından durdurulan Çinli turist, İl Sağlık Müdürlüğü’nden istenen uzman bir ekip eşliğinde hastaneye götürüldü. Hastanedeki işlemlerin ardından Çinli turistin virüs taşımadığı belirtildi.

Taylandlı doktorlar, anti-grip ve AIDS ilaçlarının koronavirüs hastalarının semptomlarını azaltmada başarılı olduklarını açıkladı.
Çin dışında koronavirüsten dolayı ilk ölüm Filipinler’de yaşandı.

3 Şubat 2020

Çin dışında 23 ülkede 151 koronavirüs vakasına rastlandı. Çin’de ise 361 kişi hayatını kaybederken, virüs bulaşan kişi sayısı 17 bin 238’e yükseldi.

4 Şubat 2020

Salgından dolayı 427 kişi hayatını kaybederken, virüs taşıdığı tespit edilen kişi sayısı 20 bin 624’e yükseldi. Çin Komünist Partisi Politbürosu, salgınla ilgili olarak müdahalede yetersizlikler olduğunu kabul etti. Vuhan’da şehrin spor stadyumu ve iki kongre merkezi toplamda 3.400 yataklı üç mobil hastaneye dönüştürüldü.

5 Şubat 2020

Koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 500’e yaklaşırken, virüs taşıyan kişi sayısı da 24 bine yükseldi. ABD, salgının merkez üssü olan Vuhan’dan kimseyi ülkeye almayacağını duyurdu.

İsviçre’deki Bern Üniversitesi Salgın Hastalıklar Uzmanı Christian Althaus, “Gripte her 1000 vakadan 1’i hayatını kaybederken, koronavirüste bu oran yüzde 1’i bulabilir, yani ölüm oranı gribe kıyasla 10 kat daha fazla olabilir” açıklamasında bulundu.

6 Şubat 2020

Koronavirüs’ten ilk olarak söz eden ve Çin polisi tarafından susturulmaya çalışılan Çinli doktor Li Wenliang, koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybetti. Çin’de son 24 saatte 86 ölüm yaşanırken koronavirüs nedeniyle toplamda 723 kişi hayatını kaybederken, virüsten etkilenenlerin sayısı 34 bin 546’ya çıktı.

7 Şubat 2020

Salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 637’ye, virüsten etkilenen sayısı ise 31 bin 161’e yükseldi. Japonya’da karantinaya alınan bir gemide, 44 kişide daha virüs tespit edildi. Gemide koronavirüs tespit edilen kişi sayısı 64 olurken, Japonya’da ise virüse yakalanan kişi sayısı 89’a çıktı.

8 Şubat 2020

Yeni tip koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 722’ye yükselirken, salgından etkilenenlerin sayısı 34 bin kişiyi geçti.
Çin Hükümeti, koronavirüsü kapsamında yapılan çalışmaların “aksamasına sebep olanların” cezalandırılacağını duyurdu. Hükümetin belirlemiş olduğu kuralları ihlal edenlere hapis cezası ve idam cezasının verilebileceği ifade ediliyor.

9 Şubat 2020

Çin’de’de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 812’ye, virüsten etkilenenlerin sayısı 37 bin 198’e, virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 28 bin 942’ye, koronavirüs taşıyan kişilerle temasa geçtikleri gerekçesiyle müşahade altına alınanların sayısı 188 bin 183’e yükseldi.

İngiliz bilim insanı, Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndan Profesör John Edmunds, koronavirüsten ölen yada etkilenenler hakkında gerçek rakamın açıklanmasının çok zor olduğunu söyledi.

10 Şubat 2020

Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, yeni ismi “yeni koronavirüs zatürresi” (NCP) olarak adlandırılan salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının 910’a, virüsten etkilenenlerin sayısı 6 bin 500’ünün durumu ağır olmak üzere 40 bin 171’e, virüs bulaştığı durumu şüpheli olan kişilerin sayısının 23 bin 589, NCP teşhisli hastalarla temas ettikleri gerekçesiyle müşahede altına alınan kişi sayısının da 187 bin 518 olduğu ifade edildi.

11 Şubat 2020

Salgının merkez üssü olan Vuhan şehrinin uydu görüntülerinde, şehrin üzerinde çok yüksek seviyelerde SO2 (kükürt dioksit gazı) olduğu belirtildi. Gazın, salgından dolayı hayatını kaybedenlerin cesetlerinin yakıldığı kremataryumlardan ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Yeni tip koronavirüs zatürresi (NCP) salgını nedeniyle can kaybı 1017, salgından etkilenenlerin sayısı da 42 bin 638’e, NCP bulaşma durumu şüpheli olan kişi sayısı 21 bin 675, müşahede altına alınanların sayısı ise 187 bin 728’e yükseldi.

12 Şubat 2020

SARS salgınının durdurulmasında adını duyuran salgın hastalıklar uzmanı Prof. Dr. Gabriel Leung, Yeni tip koronavirüs zatürresiyle (NCP-Kovid-19) ilgili olarak, dünya nüfusunun yüzde 60’ının etkilenebileceğini ifade etti. Çin genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 1368’e, vaka sayısı 60 bin 373’e yükseldi. Ölümcül tehlike sınırında 8 bin kişinin olduğu belirtiliyor. 12 Şubat 2020 Çarşamba günü, salgının başladığı günden itibaren en ölümcül gün olarak kayda geçti.

13 Şubat 2020

Çin’in Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, 13 Şubat itibarıyla 121 hastanın daha hayatını kaybettiği, virüs nedeniyle yaşamını yitirenlerin toplam sayısının 1488’e yükseldiği, vaka sayısının ise 63.851’e ulaştığı ifade edildi.

14 Şubat 2020

Çinli yetkililer yaklaşık iki aydır mücadele edilen salgınla ilgili olarak ilk defa sağlık personelleri hakkında bilgileri açıkladılar. Açıklamada, Çin genelinde 1716 doktor ve hemşirenin hastaları tedavi ederken koronavirüse yakalandığı ve altı sağlık personelinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Şu ana kadar ise Çin’de koronavirüs sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 1381’e yükseldi.

15 Şubat 2020

Koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 1500, virüse yakalananların sayısı ise 50 bin 580 oldu.

80 yaşında bir Çinlinin Fransa’da hayatını kaybetmesi sonrası Asya dışında koronavirüs nedeniyle ilk defa bir ölüm gerçekleşmiş oldu.

Dünya Sağlık Örgütü, salgınla ilgili olarak yayınladığı Koronavirüs Durum Raporunda, “Çin’de çok yüksek, bölgesel düzeyde yüksek, küresel düzeyde yüksek” değerlendirmesinde bulundu.

56’ncı Münih Güvenlik Konferansı’nda konuşan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, koronavirüsle ilgili olarak tüm ülkelerin hazırlıklı olması gerektiğini açıkladı.

16 Şubat 2020

Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre hayatını kaybedenlerin sayısı 1771’e çıktı. Ülkede Kovid-19 salgınından etkilenenlerin sayısı, 10 bin 644’ünün durumu ciddi olmak üzere 70 bin 548’e, virüs taşıdıklarından şüphelenilen kişilerin sayısı 7 bin 264’e gerilerken, müşahade altındaki kişi sayısı ise 150 bin 539 olarak açıklandı.

Tedavi görerek sağlığına kavuşan ve taburcu edilen kişilerin sayısı ise 10 bin 844’e ulaştı.

Tayvan’da 60 yaşlarında bir erkeğin hayatını kaybetmesiyle Tayvan’da ilk defa koronavirüs nedeniyle bir ölüm gerçekleşmiş oldu.

17 Şubat 2020

Son 24 saatte 98 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle birlikte salgından dolayı ölenlerin sayısı 1869’a yükseldi. Kesinleşen vaka sayısı ise 72 bin 436 oldu.

Tedavi edilerek iyileşip taburcu olanların sayısı 12 bin 552’ye ulaştı.

Mart ayında düzenlenmesi planlanan Çin’in en önemli siyasi toplantılarından biri olarak görülen, 5 bini aşkın delegenin katılacağı en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi ile Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı’nın da ertelenmesi bekleniyor.

18 Şubat 2020

Salgınla mücadelede önemli bir yeri olan Vuhan’da bulunan Kent Hastanesi’nin başhekimi Liu Zhiming, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Ülkede toplam can kaybı 2 bin 5’e yükseldi.

Durumu şüpheli olan vakaların sayısı 5 bin 248’e, müşahede altındakilerin sayısı ise 135 bin 881’e gerilerken, salgından iyileşerek taburcu olanların sayısı 14 bin 376 oldu.

Son 24 saatte 136 kişinin hayatını kaybettiği ülkede, 1749 yeni vaka saptandı.

Şimdiye kadar 3 bin 19 sağlık çalışanına virüs bulaştığı, 7 sağlık personelininde salgından dolayı hayatını kaybettiği açıklandı.

Çin Salgın Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi tarafından yürütülen araştırma sonucuna göre, teşhis edilen vakaların yüzde 80.9’u hastalığı hafif geçiriyor. Vakaların yüzde 13.8’i ağır, yüzde 4.7’si ise kritik olarak belirlendi. Virüsten en çok etkilenenler ise yaşlılar ve zaten bir hastalığı bulunan kişiler oldu. 80 yaşın üzerindeki kişiler arasındaki ölüm oranı yüzde 14.8 olarak hesaplandı.

Rapora göre dokuz yaşın üzerindeki çocuklarda ölüme rastlanmadı. 39 yaşına kadar olan hastalar arasında ölüm oranı yüzde 0.2 olarak ölçüldü. Bu oran, 40’lı yaşlarındaki kişiler için yüzde 0.4’e, 50’lerindeki hastalar için yüzde 1.3’e, 60’lı yaşlar için yüzde 3.6’ya, 80’li yaşlar için de yüzde 8’e yükseldi.

19 Şubat 2020

Salgınından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 120’ye, vaka sayısı 11 bin 864’ünün durumu ciddi olmak üzere 74 bin 576’ya, Kovid-19’a yakalandıkları şüpheli olan kişilerin sayısı 4 bin 922’ye, müşahede altına alınanların sayısı ise 126 bin 363 olarak güncellendi.

İran Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, iki kişinin koronavirüs nedeniyle öldüğü duyuruldu. Her iki kişinin de ölüm haberi koronavirüs testlerinin pozitif çıkmasından ardından geldi.

20 Şubat 2020

Salgınla ilgili olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 247, vaka sayısı ise 76 bin 700 oldu.

ABD’nin Teksas Üniversitesinden araştırmacılar, Kovid-19’un genom haritası kullanılarak üretilen numuneler üzerine yaptıkları çalışmada koronavirüsün insan hücresine nüfuz etmesini sağlayan “anahtar” enzimi tespit ettiği duyuruldu.

21 Şubat 2020

Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 345’e yükselirken, dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı ise 77 bini geçti.

Tedavisi bitip iyileşenler ise 19 bin kişiyi geçti.

İran’da ilk defa Kovid-19’a rastlanırken, 4 kişinin öldüğü, 13 vakanın tespit edildiği duyuruldu.

Şimdiye kadar Çin ana karasında 2 bin 236, Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde 2, İran’da 4, Japonya’da 3, Güney Kore 2, Tayvan, Filipinler ve Fransa’da da birer kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

22 Şubat 2020

İran’da Kovid-19 tespit edilen vaka sayısı 18’e yükseldi.

İtalya’da ilk defa Kovid-19 nedeniyle bir ölüm gerçekleşti. Kişinin 78 yaşında bir erkek olduğu öğrenildi. Gün içinde İtalya’da Kovid-19 nedeniyle yaşanan ölüm sayısı ikiye yükseldi. Görülen vaka sayısı ise 58 oldu.

Dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 442’ye yükselirken, vaka sayısı 77 bin 794 oldu.

İran Milli Eğitim Bakanlığı, Kovid-19 nedeniyle ülkedeki 12 farklı eyalette eğitime ara verildiğini duyurdu. Öte yandan başkent Tahran’da düzenlenmesi planlanan tüm kültürel ve sanatsal etkinliklerin de iptal edildiği açıklandı.

23 Şubat 2020

Çin’de 2 bin 592 kişi yaşamını yitirirken toplam vaka sayısı 77 bin 150’ye yükseldi.

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 8’e, vaka sayısı 43’e yükselmesiyle beraber Türkiye-İran sınırı kapatıldı.

Dün İran’dan Van’a gelen ve koronavirüs şüphesi taşıyan 3’ü Türk 5 kişinin sağlıklarının iyi olduğu, tedbir amaçlı kontrol altında tutulduğu bildirildi.

24 Şubat 2020

Salgından dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 699’a, virüsün bulaştığı kişilerin sayısı ise 80 bini geçti.

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye çıkarken, İtalya’da ise 4’e yükseldi.

Avrupa’da vakaların artmasıyla beraber Venedik Karnavalı dahil olmak üzere tüm toplantı ve gösteriler yasaklandı.

Çin’de şimdiye kadar 25 bin 44 kişinin de tedavi edildiği açıklandı.

Virüs Bahreyn, Kuveyt, ve Afganistan’da da görüldü.

Çin’in Rusya Büyükelçisi Zhang Hanhui, Kovid-19 için aşının bulunduğunu ancak piyasaya çıkması için son testlerinin yapılmasının beklendiğini açıkladı.

25 Şubat 2020

Virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 762 olurken vaka sayısı 81 bini aştı.

İran’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı 14’e yükseldi.

Hırvatistan, Avusturya, İspanya ve İsviçre’de ilk Kovid-19 vakaları görüldü.

26 Şubat 2020

Hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 801’e yükseldi.

İtalya’da vaka sayısı 374’e çıkarken hayatını kaybedenlerin sayısı 12’ye yükseldi.

İran’da 139 kişide koronavirüs görülürken, 19 kişi hayatını kaybetti.

Irak Sağlık Bakanlığı, Kerkük’te 4 kişide Kovid-19 tespit edildiğini, bu kişilerin tamamının İran’dan geldiğini duyurdu.

Virüs ilk defa Yunanistan’da görüldü.

Bir askerin Kovid-19 şüphesiyle hastaneye yatırılması sonrası Almanya’nın Köln kentindeki askeri üssün kapıları kapatılarak, karantinaya alındı.

Güney Amerika’da ilk Kovid-19 vakası görüldü. Brazilya, İtalya’dan dönen birinde virüs tespit edildiği duyuruldu.

Bahreyn’de 3, Kuveyt’de 12 yeni vaka tespit edildi.

ABD’nin Güney Kore’de bulunan Camp Carroll’da konuşlu Kore Askeri Gücü (USFK) tarafından yapılan açıklamada, bir ABD askerinde Kovid-19 tespit edildiği duyuruldu.

Ülkelerin açıkladığı resmi rakamlara göre vaka sayıları şöyle;

Çin 78 bin 64, Güney Kore 1146, Japonya 861, İtalya 323, İran 95, Singapur 91, Hong Kong 85 (Çin Özel İdari Bölgesi), ABD 57, Tayland 40, Tayvan 31, Avustralya 23, Bahreyn 23, Malezya 22, Almanya 17, Vietnam 16, Fransa 14, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, Kanada 11, Makau 10 (Çin Özel İdari Bölgesi), Kuveyt 9, İspanya 6, Irak 5, Hindistan 3, Filipinler 3, Rusya 2, İsrail 2, Umman 2, Avusturya 2, Hırvatistan 1, Cezayir 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, İsviçre 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1, Afganistan 1.

27 Şubat 2020

İran’da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 22’ye, vaka sayısı 141’e yükseldi.

Virüs Gürcistan, Norveç, Romanya, Danimarka, Estonya ve Kuzey Makedonya’da görülürken toplamda 40 ülkeye yayıldığı öğrenildi.

Devamı geliyor…

 

 

 

 

 


İlginizi Çekebilecek Haberler

1 Yorum

Görüşlerinizi Bildirin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kategori: Dünya