Kudüs Mitingi’nde konuşan İmamoğlu: “Güçlü olan her zaman haklı değildir”

0

Saadet Partisi’nin düzenlediği Büyük Kudüs Mitingi’ne katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak adlandırılan kalıcı İsrail-Filistin barış planı için “Güçlü olan her zaman haklı değildir, her zaman haklı olduğunu düşünmüştür ama asla hakla olamamışlardır.” dedi.


Saadet Partisi, ABD’nin “Yüzyılın Anlaşması” olarak adlandırdığı İsrail-Filistin barış planının açıklanmasıyla Filistin’e destek amaçlı Büyük Kudüs Mitingi düzenledi.

Yenikapı Meydanı’nda düzenlenen Büyük Kudüs Mitingi’ne katılan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ABD’nin açıkladığı barış planı için “Geçen hafta bir plan açıklandı. İki ülke bir araya geldi ve bir plan açıklandı. Onların tanımına göre yüzyılın anlaşması. Yani onların tanımına göre barış planı. Sözüm ona İsrail ve Filistin arasında kalıcı barış planından bahsedildi. Ama işin tuhaf tarafı şu ki ne bu planın açıklanmasında ne de kamuoyunun açıklanması sırasında bu işin gerçek muhatabı olan Filistin orada yoktu. Dolayısıyla kendileri yazdılar kendileri oynadılar. ” dedi.

“Filistinlilerin sesinin olmadığı bir yerde barış planının olması mümkün değildir”

İmamoğlu, Filistin devleti olmadan yapılan barış planı hakkında şunları söyledi:

“Gerçekten barışa ulaşmak isteyenlerin hedefi Filistinle beraber Filistinlilerin sesinin olmadığı bir yerde barış planının olması mümkün değildir. Bu planın uluslararası hukuka özellikle 1990’lardan bu yana atılan adımlara acıkça aykırı olduğu çok nettir.

Bu plan sadece ve sadece iki tane devletin çözüm formülüne göre hareket edilmiş bir plandı. Çünkü bütün dünya biliyor ki Kudüs’ün statüsü Filistin-İsrail çatışmasının esasıdır. Kudüs’ün statüsü tarafların rızaları olmadan tek taraflı olarak asla değiştirilemez.

Bu sürece hamilik yapan kadim kent İstanbul’dan duyulsun ki Kudüs’ün statüsü aynı zamanda İslam dünyasının ortak mücadelesidir. Kudüs’te El Aksa camii hepimizin ilk kabesidir, ilk kıblesidir. Etrafı mübarek kılınmış olan Kudüs, Hz. Peygamberimizin miraçtaki ilk durağıdır. Bu kenti essiz yapan özelliklerden en önemlisi budur. Tabi aynı zamanda üç semavi din olan hem bizim dinimize hem Hristiyanlığa hem Yahudiliğe de eşlik etmiş kutsal bir mekandır.”

“Güçlü olan her zaman haklı değildir”

“Filistinliler tüm tarihleri boyuna Kudüs’ün kendi başkentleri olduğu inancıyla mücadele etmişlerdir. Güçlü olan her zaman haklı değildir, her zaman haklı olduğunu düşünmüştür ama asla hakla olamamışlardır. Güçlü tek başına ve kendiliğinden her şeyi yapabilmenize asla imkan vermez. Adaletin olmadığı tüm tarafların haklarının dikkate alınmadığı hiç bir plan hayat geçemez, geçmemiştir, geçmeyecek!

Ne Kudüs ne öngörülen bu statü bizim için kabul edilebilir olmaz. Bu anlamda Filistin halkına reva görülen bu plan ve Filistinliler adına egemen bir halk ve egemen bir devlet imkanı verilmeyen bir plan asla ve asla bir plan değildir. 70 yılı aşkın süredir akan kanı durdurması da beklenemez. Bu planın bölgeye ve dünyaya huzur getirmesi de beklenemez.

Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşları olarak, siyasi görüşlerimiz ne olursa olsun hep beraber ilk günden beri her zaman mazlum Filistin halkının yanında olduk yanında olacağız. Bölgede kalıcı bir barışın sağlanmasının da yanında olduk. Hangi taraftan olursa olsun kan dökülmesinin her zaman karşı çıktık. Bu plana bu ülkede evet diyecek hiçbir siyasi parti ve lider yoktur.

Bizler mazlum Filistin halkına onların kendi egemen devletlerini kurmaya destek olmaya ve bu plana karşı çıkmaya her zaman devam edeceğiz. Bu tavır aklı, vicdanı ve insanlığı olan herkes için ortak tavır olmalıdır. Bu tavır herhangi bir dinin temsilcisi olmakla veya herhangi bir etnik gruba bağlı olmakla alakalı değildir. Bu tavır adalet tavrıdır. Bu plan açıklanır açıklanmaz sadece Filistinliler’de değil İsrailli’lerin bir kısmı da plana karşı çıktılar.”

İBB Başkanı sözlerini şöyle sonlandırdı:

“Barış ve huzur içinde bir arada yaşamak için bu planın ne büyük riskler içerdiği de ortadadır. Bu manada bir arada omuz omuza olduğumuzu bütün diplomatik süreçleri en sıkı 83 milyon Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak takip edeceğimizi, İstanbul halkı olarak da bu duyarlılığın en büyük merkezi olacağımızı buradan duyuruyor bu süreci kınıyor Filistin Halkı’nın her zaman yanında olacağımızı paylaşıyor hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

Konuşmasının ardından TV 5’e konuşan İmamoğlu: “ABD ve İsrail’in, konunun tarafı olan Filistin’i yok sayarak (sözde anlaşmayı) bir çözümmüş gibi dünyaya duyurması, tam bir akıl tutulmasıdır. Böyle bir organizasyon yaptıkları için Saadet Partisi’ne çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi