Kültür ve Turizm Bakanlığı, sinema sektöründe destek verdiği projeleri açıkladı

0

Bu yıl ilk kez uygulanan yeni Sinema Kanunu ile birlikte sinema salonlarında yeterince yer bulamayan bağımsız yerli filmler, “Yerli Film Gösterim Desteği” ile sinemaseverlerle buluşturulacak.


Bakanlık, bu yılın ilk destekleme kurulunda “Animasyon”, “Proje Geliştirme”, “Kısa Film”, “Senaryo ve Diyalog Yazım” ile “Yerli Film Gösterim” türlerinde toplam 904 başvuruyu değerlendirildiğini duyurdu.

Kimler destek buldu?

Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen “Kelebekler” filminin yönetmeni Tolga Karaçelik, “Bir Seri Katil Hakkında Yazmaya Karar Veren Yazarın Sığ Hikâyesi” isimli yeni projesiyle destek aldı.

Semih Kaplanoğlu, ise “Bağlılık Fikret” isimli yeni filmiyle destek alanlar arasında.

Altın Portakal ödüllü yönetmen Tayfun Pirselimoğlu’nun “İdea” projesine ise destek verilmedi.

3 milyon 384 bin TL destek veridi

22 animasyon film yapım projesine 500 bin TL destek veren bakanlık, 39 kısa film yapım projesine 580 bin TL, 8 proje geliştirme projesine 510 bin TL, 37 senaryo ve diyalog yazım projesine 444 bin TL, 10 yerli film gösterim projesine 1 milyon 350 bin TL destek verdi.

Dört sinema sektörü ile dört bakanlık temsilcisinden oluşan sekiz kişilik kurul tarafından yapılan değerlendirme sonucunda toplamda 116 projenin, 3 milyon 384 bin TL desteklenmesi kararlaştırıldı.

Bakanlık, bağımsız yerli filmlerin seyirciye ulaşabileceği sinema salonlarının sayısının artırılmasını hedefleyerek, yılın ilk destekleme kurulunda 10 ayrı sinema salonu işletmecisinin 12 ayrı şehirde bulunan 16 sinemasına destek verdi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi