Kuzey Kore: Tek bir vatandaşımız bile korona virüsten etkilenmedi

0

Kuzey Kore, 200’ün üstünde bölge ve ülkeye yayılan ve yaklaşık 1 milyon insanın enfekte olduğu korona virüs salgınından dolayı tek bir insanın bile etkilenmediğini açıkladı.


Korona virüsün tüm dünyaya yayıldığı Çin’in komşusu Kuzey Kore, dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgınından dolayı tek bir vatandaşının bile enfekte olmadığını duyurdu. Salgın Hastalıklarla Mücadele Merkezinden Pak Myong-su’nun yaptığı açıklamaya göre, Kuzey Kore’de tek bir vakanın bile olmamasının sebebi, salgının en başından bu yana alınan önlemlerin başarılı olması. Kuzey Kore, Çin’de virüsün ilk kez tespit edilmesinin hemen ardından ülke sınırlarını kapatarak katı tedbirleri hayata geçirdi. Ülkeye gelen herkesi de zorunlu olarak bir ay boyunca karantina altında tuttu.

“Önleyici ve bilimsel tedbirler uyguladık”

Pak Myong-su, “Sağlık kontrolleri yapma, ülkeye gelen tüm personeli karantinaya alma ve tüm ürünleri iyice dezenfekte etmenin yanı sıra sınırlarımızı kapatıp, tüm deniz ve hava ulaşımını kısıtlamak gibi önleyici ve bilimsel tedbirler uyguladık.” dedi.

Dünya kamuoyu inandırıcı bulmuyor

Kuzey Kore’nin korona virüsten etkilenmediği yönünde yapılan açıklamalara dünya kamuoyu kuşkulu yaklaşıyor. Sputnik’in haberine göre, Güney Kore’de görevli ABD’li General Robert Abrams, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da doğrulanmış korona virüs vakaları bulunduğundan son derece emin olduğunu belirtmişti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump’ın da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a mektup göndererek salgınla mücadelede işbirliği teklif ettiği açıklanmıştı.

Geçen ay Rusya tarafından Kuzey Kore’ye bin 500 kadar korona virüs testi gönderildiği aktarıldı. Bunun yanı sıra Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu da (UNICEF) Kuzey Kore’ye tanı kitleri, maske, dezenfektan ve koruyucu ekipman sevk etti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi