Reklam

Libya’ya teskere çıktı: 184 ret oya karşı 325 kabul

0

Libya’ya asker gönderilmesini öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nun olağanüstü toplantısında görüşüldü. Saat 17.30’daki oylamaya 509 milletvekili katıldı. Oylama sonucunda tezkere 184 ret oyuna karşı 325 kabul oyuyla Meclis’ten geçti. Teskerenin sınırını, kapsamını ve süresini Cumhurbaşkanı Erdoğan belirleyecek.


Meclis’in olağanüstü toplantı çağrısının Anayasa ve içtüzüğe aykırı

CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel, teskere görüşmeleriyle ilgili söz alarak, Meclis’in olağanüstü toplantı çağrısının Anayasa ve içtüzüğe aykırı olduğunu ifade etti. Özel, “Önemli bir gündemde her zaman toplanırız ama bunu Anayasayı ihlal ederek size söylenen saati, tarihi teyit ederek değil, Parlamento’da uzlaşı arayarak gruplarla birlikte nezaket ve eşitlik ilkesi ile yapacağınız müzakerelerle tartışmak durumundasınız, çoğunluk gücü ile Anayasa ihlali yapamazsınız. Bu gün bunu meşrulaştırırsanız yarın size karşı bir başkası gündem güvencesini ortadan kaldırıldığında ne yapacağınızı bilemezsiniz” dedi.

AKP oldubittiye getiriyor

İYİ Parti İzmir milletvekili Aytun Çıray ise, AKP iktidarının Libya tezkeresini bir oldubittiye getirmeye çalıştığını belirten Aytun Çıray, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanı ‘Davet edildiğimiz yere gideriz’ dedi. Bu mantıkla davete ne gerek var? Kardeş Azerbeycan’ın topraklarının yüzde 20’si işgal altında hadi kalkın önce gidip orayı kurtaralım. Gerçekler ve çıkarlar vardır. Barış Pınarı Harekâtı’nı destekledik ne oldu? Bir tweet’le aslanlar gibi yürüyen Türk ordusunu durdurdunuz…”

Hukuk açısından meşrudur

MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay, “Libya’ya verilen destek, hem hukuki bir yükümlülük hem de milli hafızaya sadakattir” diyerek şöyle konuştu: “Görüşmekte olduğumuz bu tezkere Libya’nın istikrar, huzuruna destek veren Türkiye’nin bölgesel barışına destek veren tezkeredir. Doğu Akdeniz dünya jeopolitiğinin önemli bir sahasıdır. Türkiye burada güçlü durmalıdır. Doğu Akdeniz artık Libya’nın da dahil olduğu daha geniş bir coğrafyayı tanımlamaktadır. Konunun bir diğer boyutu Türkiye’nin uluslararası barış, güvenliğine sunduğu katkıdır. Türkiye 12 ülkede BM Barış Gücü’nde katkı sunmaktadır. Libya’ya asker göndermek uluslararası hukuk açısından meşrudur.”

Reklam

Bu yayılmacı siyasetin ta kendisidir.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç ise, “Biz sözümüzü Meclis’te de Meclis dışında da söylemeye devam edeceğiz. Deniyor ki, dünya küreselleşti, önleyici savaş politikaları yürütmeliyiz. Topraklarına girerek, hukuku sınırı ihlal ederek yapacağız diyorsunuz. Bu yayılmacı siyasetin ta kendisidir. İç müdahaledir. Bu iktidar bu ülkenin tarihine kara sayfalar eklemeye devam ediyor” dedi.

‘Libya’da ne işimiz var’ sözü dar bir bakış açısını yansıtıyor

AKP Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, “‘Libya’da ne işimiz var’ sözü dar bir bakış açısını yansıtıyor” dedi. İsmet Yılmaz, “Türkiye’nin tarafı, Libya halkının tamamıdır” ifadelerini kullandı. Yılmaz şöyle konuştu: “Ülkemizin huzur ve güvenliği için görevini yapanlara teşekkür ediyorum. Libya’da Arap Baharı sürecinde başlayanlar iç savaşa dönüşmüş, 42 yıllık Kaddafi rejimi çökmüştür. Ülkede çıkan parçalanmış yapıya son vermek için BM aracılığıyla 1 yıl süren Libya Siyasi Diyaloğu sonunda Libya Anlaşması imzalanmıştır. Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Libya’yı temsil eden tek ve meşru hükümet olarak kabul edildi. Libya siyasi anlaşmasında yeri bulunmayan ve bu çerçevede gayrimeşru olan sözde Libya Ulusal Ordusunun, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni devirmek için saldırıları devam etmektedir. Bu saldırlar insani durumu kötüleştirmektedir. DEAŞ, El Kaide gibi terör örgütlerinin oluşumlarına izin verdiği gibi göç krizini doğurmaktadır. Türk şirketlerinin ve Türk vatandaşlarının hedef alınacağı yönünde açıklamalar yapılmaktadır. Bu durumda Türkiye’nin çıkarları olumsuz yönde etkilenecektir.”

AKP’nin Libya’ya ilgisi insani değil.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş ise şöyle konuştu. “Dünyanın herhangi bir yerinde başka bir ülkenin askerlerinin girdiği ülkede huzur veya barış olmuş mudur? AKP’nin Libya’ya ilgisi insani değil. Siz bu zihniyetle Viyana’ya kadar gidersiniz. Ülkeyi bir yıkıma doğru sürükleyeceksiniz. Dün Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, “Sonunu düşünen kahraman olamaz” diyor. Efendiler ciddi olun. Film mi çekiyoruz burada? Biz bu iç savaşta bir taraf değiliz. Diyorsunuz ki BM’nin tanıdığı meşru hükümet. O zaman ‘BM’nin tanıdığı Suriye’de ne işimiz var?’ diye sormazlar mı size? Savaş dünyanın her yerinde lanetlenen bir şeydir. İşgalciler her zaman kaybetmiştir! Ankara’da Libya askeri görmek ister misiniz? Türkiye’deki Amerikan askerlerinden memnun musunuz? Ya evet deyin, ya hayır deyin!”

Saadet Partisi Konya milletvekili Abdülkadir Karaduman, Meclis genel kurulunda yaptığı konuşmasında Libya tezkeresini desteklemeyeceklerini ifade etti.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi