Maden çalışmasını durduran milletvekilinin eşi gözaltına alındı

0

Bursa’nın Kirazlıyayla Köyü’nde cevher zenginleştirme tesisine karşı çıkan köylülere destek için bölgeye giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, iş makinesinin önüne geçerek çalışmayı durdururken eşi Yusuf Kayışoğlu ise jandarma tarafından gözaltına alındı.


Bursa’nın Yenişehir İlçesi Kirazlıyaylı Köyü’nde çinko, kurşun maden işleten Meyra Madencilik tarafından yapılmak istenen flotasyon tesisine (cevher zenginleştirme) Kirazlıyaylı köylüsü karşı çıktı. İş makinesını durdurmak için önüne yatan köylüler gözaltına alındı. Köylülere destek için bölgeye eşi ile birlikte giden CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu, iş makinesinin önüne geçerek çalışmayı durdururken, eşi Yusuf Kayışoğlu ise gözaltına alındı.

Birgün gazetesinden Gökay Başcan’ın haberine göre, CHP Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu “Köylüleri alana sokmuyorlar, her yer jandarma tarafından kesilmiş. Kepçelerin önüne yatan köylü kadınlara müdahale edildi. Ben de onlarla birlikte önüne geçtim, iş makinasını durdurdum. Eşim sürekli sarı basın kartı sahibi birisi, onu da gözaltına aldılar. Şu an kepçenin yanındayım, çalıştırmıyorum. Köylüler jandarmanın kestiği noktada bekliyorlar. Yasal izinlerini olduklarını söylüyorlar ama insan sağlığını zehirleyen izin olmaz.” diye konuştu. Kayışoğlu, köylülerin iki gündür direnişini sürdürdüklerini belirterek, “Topraklarımızı savunduğumuz için sürekli tehdit ediliyoruz. Zehir saçan bir yerde oturmak istemiyoruz’ Ben de onlara söz verdim, tesisi yaptırmamak için elimizden geleni yapacağız.” dediklerini aktardı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi