Mart ayı kadın cinayetleri raporu: 9’u şüpheli 38 kadın öldürüldü!

0

Kadın cinayetleri raporuna göre Mart ayında 9’u şüpheli 38 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Geçen ay 34 kadın cinayeti işlenirken 2020 yılının ilk üç ayında 106 kadın cinayeti işlenmiş oldu.


Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu tarafından her ay yayımlanan Kadın Cinayetleri Raporuna göre, Mart ayında 9’u şüpheli olmak üzere 38 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Rapora göre, 23 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemezken, 2 kadın ekonomik bahaneyle, 4 kadın sosyal medya hesabı açmak, boşanmak istemek ya da barışma isteğini reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Kadınlar “en yakınları” tarafından öldürülüyor

Platformun raporunda kadınların kimler tarafından öldürüldüklerine de yer verildi. Mart ayında öldürülen 29 kadının 4’ünün kim tarafından öldürüldüğü tespit edilemezken, 9 kadın evli oldukları erkek, 5 kadın birlikte oldukları erkek, 4 kadın tanıdık/akraba, 2 kadın eskiden evli olduğu erkek, 2 kadın oğlu, 1 kadın babası, 1 kadın eskiden birlikte olduğu erkek, 1 kadın da kardeşi tarafından öldürüldü. Kadınların 18’inin evinde, 4’ünün iş yerinde, 2’sinin arabada, 1’si arazide, 2’si sokak ortasında öldürüldüğü belirtilirken, 2 kadının nerede öldürüldüğü tespit edilemediği kaydedilmekte.

Korona virüs kadına şiddeti ve cinayetleri artırabilir: Önlem alınmalı!

Raporda, korona virüsten dolayı evlerinde kalmak zorunda kalan kadınlar için daha fazla önlem alınması gerektiğine vurgu yapıldı. Platform, kadınların en fazla şiddet gördükleri yer olan evlerinde kalmaları zorunluğu nedeniyle kadına şiddeti ve kadın cinayetlerini etkilemesinden endişe ediyor. Raporda, “Olağanüstü koşullara, olağanüstü önlemler alınıyor. Ancak herkesin bir önlem olarak evde kalması gereken bu süreçte, bu koşullar kadınlar için ayrı zorluklar ortaya çıkarıyor. Kadınlar en çok şiddet gördükleri evlerde kalmak zorunda. O nedenle günümüz koşullarda, kadınlar için ayrı önlemlerin alınması hayati önem taşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi