Mesajları ifşa edene bir yıldan üç yıla kadar hapis

0

Av. Rıdvan Yıldız uyardı: ‘‘tanışma, görüşme gibi teklifler içeren mesajları içeriğinde suç teşkil eden bir durum yoksa ifşa etmenin karşı tarafın şikayeti halinde kişiyi suçlu duruma düşürecektir.’’


Herkes için sosyal medya hayatın bir parçası oldu. Sosyal medya bize çeşitli kolaylıklar sağlasada zaman zaman farklı sorunlarla karşı karşıya kalabiliyoruz. Kimi zaman bilerek kimi zamansa bilmeden yapılan hatalar insanların başına farklı hukuki sorunlar açabiliyor.

İndependent Türkçe’nin Av. Rıdvan Yıldız ile yaptığı röportajda, Yıldız’a sosyal medyada hangi hataların suç sayılabileceği soruldu.

“Sosyal medyadan cinsel taciz hangi durumlarda söz konusu oluyor?” sorusuna Av. Rıdvan Yıldız’dan ezberleri bozacak yanıt:

Israrla evlenme teklifi edenler ‘cinsel taciz”den yargılanacak!

“Yargıtay bir kararında ilgi duyduğu kişinin istemediğini ve kabul etmediğini belirtmesine rağmen, ısrarla evlenme teklif edilmesi, sosyal medya ortamından ve telefon aracılığı ile sevgi içerikli mesajlar göndermesini cinsel taciz olarak değerlendirmiştir. Sosyal medya üzerinden ısrarla yapılan teklifler cinsel taciz sayılabilecektir. Ancak benim görüşüm bu kararın ölçülü olmadığı yönünde. Günümüz toplumunda sosyal medyanın da ilişkiler ve evlilikler yönünden araç olacağı düşünülünce bu tip kararlarla iletişim kurmaya korkan bir toplum oluşturmamak da gerekir. Elbette sosyal medyadan insanların rahatsız edilmesi savunulamaz ancak ülkemizde insanların iletişim kuramaz duruma da gelmemesi gerekir. Bu açıdan Yargıtay’ın bu konuda cinsel taciz yerine huzur ve sukunu bozma suçu kapsamında değerlendirilmesi daha doğru olabilirdi.”

Röportajın devamında Yıldız’a, son zamanlarda sosyal medya kullanıcılarının sürekli şikayette bulunduğu kişisel mesajların kamuyla paylaşılması üzerine “Kimi insanların sosyal medyadan kendilerine atılan buluşma, görüşme teklifi mesajlarını ifşa ettikleri durumlar oluyor. Bu duruma hukuk ne diyor?” sorusu soruldu.

“Mesajı ifşa etmek suç kapsamına girebilir”

“Türk Ceza Kanunu’na göre kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın hukuka aykırı olarak alenen ifşa eden kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bir kişinin attığı mesajı ifşa etmek bu suç kapsamında değerlendirilebilir. Suç oluşturan bir durum yokken bu şekilde mesajları ifşa etmek hukuka uygun değil. Aynı zamanda bu ifşa sebebiyle maddi ve manevi zarar gören in dava açma hakkı da doğacaktır. Rezil edeyim derken suçlu çıkmayın. Atılan mesaj suç ya da başka bir hukuka aykırılık içeriyorsa yapılması gereken hukuki yollara başvurmaktır, bu mesajları ifşa etmek değil. Reddedilmesine rağmen ısrar söz konusu ise bu durumda da yapılacak olan yine hukuki yollara başvurmaktır.”

 

Röportajın devamı için tıklayınız.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi