Metal işçileri greve gidiyor

0

Metal işçileri, patron sendikası olan MESS’in teklifine karşılık grev kararı aldı. 130 bin işçiyi ilgilendiren toplu sözleşmede düşük zam, üç yıllık sözleşme ve esnek çalışma şartlarına itiraz eden işçiler 42 fabrikada grev kararı astılar.


Birgün’den Volkan Ateş’in haberine göre, patron sendikası olan Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçi sendikaları arasında süren toplu iş sözleşmesi, MESS’in düşük zam vermesi nedeniyle tıkanmış, işçi sendikaları grev kararı almıştı. DİSK Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye işçiler, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi kapsamındaki 42 fabrikada grev uygulama kararını astı. İşçiler 5 Şubat’ta greve hazır olduklarını söylediler.

Dün fabrikalarda 1 saatlik iş bırakma eylemi yapan işçiler “Zafer direnen işçinin olacak”, “Birleşen işçiler asla yenilmez” sloganları atarak haklarını savunacakları dile getirdiler.

Kavgayı devam ettireceğiz

Kocaeli Gebze’deki Yücel Boru Fabrikası işçileri ise, grev kararını Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ile birlikte astı. Kroman Çelik Fabrikası’nda da Genel Sekreter Özkan Atar işçilerle birlikteydi.
Grev kararını asmadan önce işçilere seslenen Atar, “Sendikalar ile MESS’in temasları, görüşmeleri olabilir. 130 bin metal işçisinin kaderiyle ilgili herkesin son derece dikkatli ve sorumluluğunun bilincinde olması gerekir. İşçinin kabul etmeyeceği, onay vermeyeceği, içine sinmeyecek bir sözleşmeyi hiçbir kuvvet imzalattıramaz. Biz bu işkolunda eğer olumsuz bir sözleşme ortaya çıkarsa buradan ilan ediyorum, tek başımıza da kalsak sonuna kadar kavgayı devam ettireceğiz” diye konuştu.

Eskişehir Anadolu İSUZU Fabrikası’nda grev kararı asan işçilerle bir araya gelen Genel Eğitim Sekreteri Seyfettin Gülengül, “Halaylarla, davul-zurna ile grev kararlarımız asılacaktı ama Elazığ ve çevre illerde meydana gelen depremde yaşadığımız kayıplar nedeniyle yastayız” dedi. Gülemgül, MESS’in sözleşmede önerdiği tekliflerle işçilerle alay edildiğini belirtti.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi