Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa

0

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakanlar Kurulu’nda yaptığı konuşmada mesleki eğitimin öneminden bahsederek, “Sanayici bizden nitelikli ara iş gücü istiyor. Herkes üniversiteli olmak zorunda değil. ‘Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa’ durumu var yani.” dedi.


Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, Türkiye’nin ara insan gücünde ihtiyacı ve eksikliği olduğundan bahseden Selçuk, “Asıl projemiz meslek liselerini güçlendirerek üniversitedeki yığılmayı azaltmak istiyoruz. Üniversite öğrencisi sayısı çoksa o ülkede sorun vardır. Az öğrenci sayısı varsa başarılıdır. Meslek liselerine karşı oluşan olumsuz yargıyı yönetebiliriz.” diye konuştu.

Bakan Selçuk, geliştirdikleri yeni modelle, artık okulları “fabrikaların, otellerin ve işletmelerin” içine taşıdıklarını söyledi.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Bakanlar kurulunda konuyu dile getirdiğini ifade ederek şöyle konuştu:

“Kabinede de dile getirdim. Herkes üniversiteye gitmek zorunda değil. ‘Okumayan çocuğu meslek lisesine göndereyim’ algısını yıkmalıyız. Dönüşümü sektörle birlikte, istihdam ihtiyacına göre gerçekleştireceğiz. Sanayici bizden nitelikli ara iş gücü istiyor. Herkes üniversiteli olmak zorunda değil. ‘Sen ağa ben ağa, bu inekleri kim sağa’ durumu var yani.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi