Milli Eğitim Müdürlüğünden mesaj: Bağış kampanyasına destek olanlar “Yukarıyla bildirilecek.”

0

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okul müdürlerine mesaj atılarak korona virüs salgını nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı “Biz bize yeteriz Türkiyem” kampanyasına hangi öğretmenlerin bağış yaptığına dair listenin kendilerine bildirilmesi istendi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından korona virüsle mücadele kapsamında “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” sloganıyla bağış kampanyası başlatılmıştı.
Kampanyaya daha önce de öğretmenlerin ve belirli meslek gruplarından zorunlu olarak bağış yapmaları istendiği iddia edilmiş, çeşitli belge, resmi tebligatlar basında yer almış, ancak bakanlıklar yoluyla yapılan açıklamalarla bu iddialar yalanlanmıştı. Bu sefer ise Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bölgedeki okul müdürlerine bir mesaj atılarak kampanyaya destek olan öğretmenlerin isimlerini ve yaptıkları bağış miktarının bildirilmesi istendi.

Yukarıya bilgi verilecek ve dosyalanacak

Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bölgedeki okullara gönderilen mesajda, “Her okulumuz dekont varsa dekontları, dekont yoksa yapılan yardım miktarı, bu bedel arkadaşlar tarafından belirtilmek istenmiyorsa tahmini bir bedel belirtilerek (1000-1500, 5000-6000 gibi), mesaj atıldıysa mesaj adedini belirterek, genel bir geri dönüşe ihtiyacımız vardır. Hem yukarıya bilgi verilecek olup hem de ilçede birlikte yürütülen bu çalışma dosyalanacaktır.” ifadeleri yer aldı.

“Bağış yapmamış olmamızı ilerde karşımıza çıkarırlar diye endişeliyim”

Cumhuriyet gazetesinden Seyhan Avşar’ın haberine göre, mesajda yer alan “Yukarıya bildirilecektir ve dosyalanacaktır” ifadeleri öğretmenlerin tepkisine neden oldu. İsmini vermek istemeyen bir öğretmen, “Devletin yurttaşlardan bağış toplamasını doğru bulmadığım için kampanyaya para yatırmadım. Ancak atılan bu mesaj beni korkuttu. Binlerce öğretmenin ihraç edildiği süreçlerden geçtik. Bağış yapmamış olmamızı ilerleyen zamanlarda karşımıza çıkarırlar diye endişeliyim. Bu durumu bir fişleme olarak kullanacaklardır” dedi.

“Bu, öğretmenler üzerinde bir mobbingdir”

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) 9 No’lu Şube Sekreteri İsmail Demir, konuyla ilgili olarak, “Bu, öğretmenler üzerinde bir mobbingdir. Öğretmenin yapacağı bağış kendi özeli olmalıdır. Öğretmenler yardım yapmazsam beni listede değerlendirecek diye düşünüyorlar. İçinde bulunduğumuz koşullarda öğretmenler sindirilmek isteniyor” diye konuştu

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi