Milli Eğitim Müdüründen öğretmenlere Erdoğan’ın kampanyasına resmi bağış yap baskısı!

0

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın duyurduğu bağış kampanyasına milli eğitim camiası da katıldı. Milli Eğitim İl ve İlçe Müdürleri tarafından öğretmenlere yazılan resmi yazıyla kampanyaya katılmaları ve makbuzlarının müdürlüklere göndermeleri yönünde resmi yazıyla baskı yapıldığı öğrenildi.


Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı Milli Dayanışma Kampanyası’na bağış yapmaları yönünde öğretmenlere resmi yazı gönderilerek baskı yapıldığı iddia edilmişti. Bu konuda ilk resmi yazıyı yazıp öğretmenlerin bağış yapmalarını ve makbuzlarının müdürü olduğu kuruma gönderilmesini isteyen yöneticinin Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz olduğu öğrenildi. Sözcü gazetesinden Sultan Uçar’ın haberine göre, Alagöz, öğretmenlere gönderdiği resmi yazıda, “Kampanyaya destek olmak amacıyla okul ve kurumlarımızda toplanan yardım paralarının ilgili hesap numaralarına yatırıldığına dair banka dekontlarının müdürlüğümüze gönderilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.” ifadeleri dikkat çekti.

İl Milli Eğitim Müdüründen resmi bağış isteği!

Bu konuda ilk resmi istek Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Alagöz’den geldi. Alagöz, öğretmenlere yazdığı resmi yazıda, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, yevmiye ile geçimini sürdüren bazı kesimler başta olmak üzere, Coronavirüs(Covit 19) hastalığına karşı alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamak amacıyla, “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” diyerek, Milli Dayanışma Kampanyası başlatmıştır. Kampanyayla ilgili Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının Covid 19 bağış hesap numaraları aşağıda sunulmuş olup, kampanyaya destek olmak amacıyla okul ve kurumlarımızda toplanan yardım paralarının ilgili hesap numaralarına yatırıldığına dair banka dekontlarının müdürlüğümüze gönderilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.” ifadelerini kullandı.

Sendika: Yöneticiler öğretmenler üzerinden puan topluyorlar

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası, konuyla ilgili dünkü yaptığı açıklama da, yöneticileri öğretmenlere bağış yaptırarak puan toplamaya çalıştıkları ve öğretmenlerin siyaseten fişlendikleri belirtilmişti.

Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikasının yaptığı açıklama şöyle:

Cumhurbaşkanı’nın bizzat kampanyayı açıklamasından hemen sonra okul yöneticileri, whatsapp gruplarında, öğretmenlere kampanyaya katılmayı dayatmış, makbuzların kendilerine verilmesini istemeye başlamıştır. Ne yazık ki, bu mobbinge dair çok sayıda ekran görüntüsü ve teyitli bilgi elimize ulaştı.

Okul yöneticilerinin, bağışa zorlanan öğretmenlerin göndereceği makbuzları ilçe milli eğitim müdürlüklerine yollayacaklarını hep bir ağızdan bildirmesi, yöneticilerin öğretmenlerin bağışı üzerinden puan toplamaya çalıştığını ve bu kampanya dayatması aracılığıyla öğretmenlerin siyaseten fişleneceğini ortaya koymuştur.

Okul yöneticilerinin yetkileri dışında kalan bu alandaki heveskarları, öğretmenlerimizi zor durumda bırakmaktadır. Her yurttaş gibi öğretmen de, bağış yapıp yapmayacağı, bu bağışı nereye yapacağı konusunda özgürdür. Bu konuda hesap vermeyecektir!”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi