Reklam

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek 91 yaşında vefat etti

0

Mısır dördüncü Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, uzun zamandır tedavi gördüğü hastanede vefat etti.


Mısır medyasının geçtiği haberlere göre 91 yaşındaki Mübarek, tedavi gördüğü hastane vefat etti.

Mübarek’in avukatı Farid el-Deeb Pazar günü yaptığı açıklamada, eski Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek’in bir ay önce yoğun bakım ünitesine transfer edildiğini söylemişti.

Deeb, Mübarek’in askeri bir hastanede bağırsak ameliyatı geçirmeye hazırlandığını ve operasyondan sonra sağlık komplikasyonları yaşadığını belirtmiş, Mübarek’in durumunun biraz iyileşmiş olsa da, henüz tam olarak sağlığına kavuşmadığını ifade etmişti.

Reklam

Mısır’ı 30 yıl yöneten Mübarek, 25 Ocak Devrimi’nin bir sonucu olarak 11 Şubat 2011’de istifa etmişti.

1981-2011 yılları arasında Mısır Cumhurbaşkanlığı yapan Mübarek, 1973’teki 6 Ekim Savaşı sırasında Mısır Hava Kuvvetleri Komutanı olarak görev yaptığı için birçok Mısırlı tarafından bir savaş kahramanı olarak kabul edilirdi.

Mısır’da ki 25 Ocak 2011 tarihindeki ayaklanmanın ilk günlerinde göstericilerin öldürülmesi emrini veren Mübarek 30 yıl sürdürdüğü iktidardan devrilmiş ardından yargılanmaya başlanmıştı.

2017’nin Mart ayında protestocuların öldürülmesi suçlamalarından beraat eden Mübarek, 6 yıl hapis yattıktan sonra serbest bırakılmıştı. Mübarek 2012 yılından beri Maadi Askeri Hastanesi’nde tedavi görüyordu.

 

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi