“Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olsun!”

0

Korona virüs salgını nedeniyle bütün gündemin dikkat kesildiği korona günlerinde Akdeniz’de meydana gelen 6,4 büyüklüğündeki depreme ilişkin konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Deprem korona virüsü salgınıyla boğuştuğumuz şu günlerde kelimenin tam anlamıyla ‘Beni unutmayın’ dercesine hareketlendi. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmakta yarar var.” diye konuştu.


Jeofizik Yüksek Mühendisi ve Deprem Uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Deprem korona virüsü salgınıyla boğuştuğumuz şu günlerde kelimenin tam anlamıyla ‘Beni unutmayın’ dercesine hareketlendi. Bu depremin derinliği yaklaşık 18 kilometre olması bunun Ege Denizi altına ve aynı zamanda Anadolu’nun altına doğru kürek gibi dalan Afrika ana karasının üzerinde olduğunu gösteriyor. Yani Ege karası üzerine değil de onun altında dalma batma kuşağı üzerinde oluşmuş bir kırılma sonucunda oluşan bir deprem.” dedi.

Gelecekte de bu büyüklükte depremler beklenebilir

Sözcü gazetesinden Sarıipek’in haberine göre Ercan, bölgede gerginliğin yaklaşık 6-7 aydır sürdüğünü hatırlatarak, “Bu depremin Ege Bölgesindeki dalma batma kuşaklarında göçüntüsü büyük olsaydı süpürtü dalgalarını oluştururdu. Bu dalgaların da geçmişte gerek adalar ve gerek Ege kıyılarında 5-10 bin kişiyi denize sürüklediği tarihin yapraklarında yazılı. 18 kilometre derinde olması nedeniyle deniz içinde büyük bir göçüntü olduğu beklenemez. Süpürtü oluşmuş olsaydı Marmaris, Bodrum ve Fethiye kıyılarında denizde bir çekilme ve arkasından da büyük bir dalga gelişini beklerdik. Önceki gün ve bugün Marmaris’teki deniz çekilmesinin bu depremle doğrudan ilişkili olduğunu düşünmüyorum ama hiçbir ilişkisi yoktur da diyemeyiz. Ama geçmişte bundan daha büyük 7,5 büyüklüğündeki depremlere bu bölge tanık olmuştu. Bu demektir ki gelecekte bu dalma batma kuşağında bu büyüklükte depremler beklenebilir.” ifadelerini kullandı.

Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta hazırlıklı olsun

Prof. Dr. Ercan, “Ege bölgesindeki dalma batma kuşağı çok etkin. Afrika anakarasının Ege Bölgesi ve Batı Anadolu Bölgesi altına dalış hızı yılda 3-4 santimetre iken şu anda bu 6-8 santimetreye kadar vardı. Yani Afrika’nın kuzeye doğru toslama hızı arttı. Bunun artması gerek Ege Denizi bölgesini, gerekse Mora Yarımadası ve Adriyatik’i ve gerekse Girit, Türkiye kanadını germeye başladı. 2018 de yaptığım açıklamada 2020-2022 yılları burada ve Anadolu’da depremler yılı olacak demiştim. Depremler siyasi sınır tanımaz. Girit Yunan sınırlarında demek yanlıştır. Siyasi olarak bizim dışımızda olsa da bu Güney Ege dalma batma kuşağının uzantısının karadaki devamı Fethiye, Çameli üzerinden Denizli, Burdur, Isparta göller bölgesine kadar gidiyor. Bütün bu saydığım yerler deprem çekincesi altında. İrili ufaklı devam edecek. Korku vermek istemem ama Muğla, Antalya, Aydın, Burdur, Isparta bugün deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmakta yarar var.” diye konuştu.

Artçı depremler 2-3 ay devam edecek

Ercan, “Bu bölge gerilmeyi sürdürecektir. Bu depremin 100 ve 150 kilometre yarıçapında artçı depremleri en az 2-3 ay daha devam edecektir. Bunların özellikle Türkiye kıyılarında yıkıcı olacağını düşünmüyorum. Ancak bu bölgenin gergin olduğunu unutmamak gerekir. Menteşe yarımadası özellikle güney batı kısmı gergindir ve bu gerginlik uzun yıllar sürecek. Kaş, Finike, Fethiye, Dalaman, Ula, Marmaris, Bozburun, Datça ve Bodrum gerginlikten etkilenecek alanlar. Geçen günlerde Ula’da meydana gelen deprem Gökova Kırığının özellikle doğu yakasında bir gerginlik boşalması olmuştu. Bütün bu depremler Menteşe Yarımadası’nın güney batısının gerginliğini gösteriyor. Korkutucu bir şey söylemiyorum. Hem de ülke genelinde korona gerçeği varken.” dedi.

“Gelecek 10 yıl içinde bu bölgede depremler sürecek”

Ercan, “Nasıl ki korona bu ülkeden 3-4 yıl gitmez deniliyorsa bu bölgedeki deprem gerginliğinin de kısa bir süre içinde atılmayacağını düşünüyorum. Gelecek 10 yıl içinde bu bölgede depremler sürecek. Bir tarafta salgın içeride dur derken diğer yanda depremler dışarı çık diyor. Sanki yarın deprem olacakmış gibi hazırlıklı olmamız gerekiyor. Salgın depremi unutturdu. Deprem diyor ki ben normal yaşantımı sürdürüyorum. Depremlerin yüzde 52’si Kuzey Anadolu kırığı üzerinde olurken yüzde 33’ü da Batı Anadolu’da oluyor. Bu oran çok ciddi. Yani depremi göz ardı etmememiz gerekiyor.” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi