Reklam

Müslüm Gürses ölümünün 7’nci yılında anıldı

0

Arabeskin ünlü isimlerinden Müslüm Gürses, vefatının yedinci yılında sevenleri tarafından anılıyor. 3 Mart 2013 yılında hayata gözlerini yuman Müslüm Gürses, hayranları tarafından sosyal medyada paylaşılan binlerce mesajla anıldı.


44 yıllık kariyerinde 78 albüme imza atan ve 38 filmde rol alan Gürses, 3 Martta İstanbul’da tedavi gördüğü hastanede vefat etmişti. Aradan geçen yedi yılın ardından sevenleri Gürses’i unutmayarak binlerce sevgi mesajı paylaştı.

 

Müslüm Gürses kimdir?

Reklam

Müslüm Gürses, arabeskin efsane isimlerindendir. Şanlıurfa’nın Halfeti ilçesinin Fıstıközü köyünde 7 Mayıs 1953’te dünyaya gelen Müslüm Gürses üç yaşına geldiğinde ailesiyle beraber Adana’ya göç etti. Çocukluğundan beri şarkı söylemeye meraklı olan Müslüm Gürses 12 yaşında Adana’da çay bahçesinde şarkılar söylemeye başladı. Terzi ve kunduracı çıraklığı yaparken aynı zamanda gazinoda sahne almaya başladı. 14 yaşındayken Adana Aile Çay Bahçesi tarafından düzenlenen yarışmaya katılan Müslüm Gürses birinci oldu. 1967 yılından itibaren TRT-Adana-Çukurova Radyosu’nda her hafta cumartesi günü türküler söylemeye başlayan Gürses, 1968 yılında ilk 45’liği olan “Emmioğlu/Ovada Taşa Basma” plağını çıkarttı. Küçük yaşta babasının annesi ve kız kardeşini öldürmesi sonucunda hayata bir tek erkek kardeşi Ahmet ile devam eden Gürses, 1969 yılında İstanbul’a gitti. İstanbul’da “Sevda Yüklü Kervanlar/Vurma Güzel Vurma” isimli 45’lik Plağını Palandöken firması ile birlikte çıkarttı. Plak tam 300.000 adet satarak rekor kırdı. Sanat hayatına askerlik görevi için ara veren sanatçı, askerlik sonrası İstanbul’a gelerek Palandöken firmasıyla 13, Bestefon firmasıyla 4, Hülya Plak ile 15 ve Çın Çın Plak ile 2 adet 45’lik plak doldurdu. Müslüm Gürses’in diğer albümleri; Gönül Teknem, Aşk Tesadüfleri Sever, Sandıki, Yalan Dünya.
Müslüm Gürses 1989 yılında ses sanatçısı olan Muhterem Nur ile dünyaevine girdi.

Müslüm Gürses’in vefatı?

Usta sanatçı, 15 Kasım 2012’de geçirdiği by-pass ameliyatından sonra akciğer ve kalp yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Dört ay yoğun bakımda kalan Gürses’e solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybederek Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi. Arabesk müziğinin sevilen ismi Müslüm Gürses’in hayatı 2017 yılında film oldu. Müslüm Gürses’i Timuçin Esen canlandırdı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi