Nisan ayı kadına şiddet raporu: Başvuru hatlarına gelen destek talepleri yüzde 55 arttı

0

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Nisan ayı başvuru karşılama raporu hazırladı. Rapora göre, Nisan ayında başvuru hatlarına ulaşarak destek talep edenlerin sayısı yüzde 55 arttı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, korona virüs pandemisi kapsamında alınan karantina ve sokağa çıkma yasağı tedbirleri ile kadına yönelik şiddetin ve başvuru ile destek taleplerinin arttığını açıkladı.

En çok başvuru İstanbul’dan geldi

Nisan ayında Türkiye’nin 28 ilinden Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu başvuru hattı arandı. En çok başvuru gelen iller İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana, Antalya, Kocaeli olarak kayıtlara geçti.

Kadına yönelik şiddete tanık olan kişilerin başvurusu yüzde 60 oranında arttı

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu başvuru hattını arayan kişilerin yüzde 68’i destek talep eden kişinin kendisi iken, yüzde 32’si başka bir kadın için yardım isteyen 3. kişiler. Mart ayında kadına yönelik şiddete tanık olan ve başvuru hattını arayanların oranı yüzde 20 iken yüzde 60 oranında artış gösterdi.

En çok başvuru fiziksel şiddet nedeniyle geliyor

Nisan ayında başvuran kadınların 41’i fiziksel şiddet, yüzde 18’i psikolojik şiddet, yüzde 12’si ekonomik şiddet, yüzde 11’i dijital şiddet, yüzde 4’ü cinsel şiddet, yüzde 4’ü kadın cinayeti davasına destek talebiyle başvuru hattını aradı.

Nisan ayı raporunun tamamı için tıklayınız.

Nisan ayında 20 kadın şüpheli olarak öldürüldü

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu 2020 Nisan Raporu yayımladı. Rapora göre, Nisan ayında  20 kadın cinayeti işlendi ve 20 kadın şüpheli bir şekilde öldürüldü.

14 kadının neden öldürüldüğü tespit edilemedi, 2’si ekonomik bahaneyle, 4’ü barışma istediğini reddetmek ve boşanmayı istemek gibi kendi hayatına dair karar almak isterken öldürüldü.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi