Normale dönüşte hangi işletmeler açılacak?

0

Korona virüsü salgını nedeniyle alınan önlemler kapsamında AVM’ler, kuaför ve berberler kapatılmış, restoran ve bankalar ise çalışma şekillerini değiştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normalleşme sürecinin başlaması ile ilgili yaptığı açıklamanın ardından bazı işletmelerin çalışma saatlerinde değişikliğe gidildi. Peki normalleşme sürecinde hangi işletmeler açılacak? Çalışma şekilleri ve saatleri nasıl olacak?


Bankalar:

Salgının ilk ortaya çıktığı mart ayında Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB) tavsiye kararı almasının ardından mesai saatleri 12-17 olarak değiştirilmişti. Normalleşme kararları doğrultusunda bankalar da yavaş yavaş eskisi gibi 09-17 mesaisine dönmeye başlıyor. Garanti BBVA & Mayıs, İş Bankası ise 11 Mayıs’ta eski mesai saatlerine döneceğini açıkladı.

AVM:

Korona virüsü salgını nedeniyle mart ayında kapanan Alışveriş Merkezleri (AVM) Sağlık Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı’nın belirlediği kurallara uyulması şartıyla 11 Mayıs’tan itibaren hizmet vermeye başlayabilecek.

Lokanta ve restoranlar:

İçişleri Bakanlığı’nın 22 Mart’ta 81 ile gönderdiği genelge kapsamında; içkili ve/veya içkisiz tüm lokanta ve restoranların, pastane ve benzeri iş yerlerinin, sadece paket servis, gel-al benzeri şekilde hizmet vermesine izin verilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normale dönüş açıklamasında lokanta ve restoranlar için yeni herhangi bir karar duyurulmadı. Buna göre lokanta ve restoranlar belirlenen şekilde hizmet vermeye devam edecek.

Kuaför ve berberler:

İlk kapatılan yerlerden olan kuaförler, berberler ve güzellik salonları da gerekli temizlik koşullarının sağlanması, randevu sistemiyle çalışılması ve koltuk sayısının yarısı kadar müşteriye hizmet verilmesi koşuluyla 11 Mayıs Pazartesi günü açılacak.

Gece Kulüpleri:

İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 15 Mart’ta kapatılan pavyon, diskotek, bar ve gece kulüpleri de hala kapalı olan işletmeler arasında. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın normalleşme konuşmasında söz konusu işletmeler için herhangi bir bilgi yer almadı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi