Reklam

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu gözaltına alındı

0

Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu, sabaha karşı evinden gözaltına alındı. Libya’da şehit olan MİT görevlisine ilişkin yaptığı haberden dolayı gözaltına alınan Terkoğlu için tepkiler yükseldi.


Terkoğlu’nun gözaltına alındığını duyuran Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, “Odatv Haber Müdürü, dostum, yoldaşım, gazeteci Barış Terkoğlu, tıpkı FETÖ’nün 9 yıl önce yaptığı gibi şu an sabaha karşı evinden gözaltına alındı.” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Terkoğlu’nun gözaltına alınmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Barış Terkoğlu gazetecidir. Yapılan haberdir.Sabaha karşı gözaltı kabul edilemez. Barış, FETÖ’ye boyun eğmedi, kimseye eğmez. Zulmünüz arttıkça çirkin ve katlanılmaz oluyorsunuz. Barış, şimdi İstanbul emniyette. Barış Terkoğlu yalnız değildir. Derhal serbest bırakılmalıdır.

MİT yasası denilerek apaçık haber olan bir konuda gazeteciyi sabaha karşı evinden gözaltına aldırmak hukuk falan değildir. Zulümdür. Korkutamazsınız. Bu uygulamayı kınıyoruz. Adalet size de lazım olacak. Oynamayın. MİT Başkanlığı bu hatadan hemen dönmelidir.

Bu gözaltı Türkiye de gazeteciliği suç sayan faşist kafaların ürünüdür. Libya’da şehit edilen bir MİT mensubunun gizlice defnedilmesi haberdir. Üstelik bu Odatv yayınlamadan da haber olmuştu. Gazetecilik suç değildir. Barış Terkoğlu derhal serbest bırakılmalıdır.

Bu gözaltı kararı kabul edilemez. Barış Terkoğlu derhal serbest bırakılmalıdır. Bu karar bir utanç vesikası olacaktır.

Türkiye’nin doğru, dürüst olarak tanıdığı bir gazeteciyi sudan bir gerekçe ile sabaha karşı 04:00 da evinden gözaltına aldırmak savcılık mı? Daha akıllanmadınız mı? Özgürlükleri katlederek ne geçiyor elinize? Kim istiyor bunu? Sabah çağır gelsin ifadesini versin. Zulmünüz batsın.”

Reklam

Avukat Celal Ülgen, Terkoğlu’nun gözaltına alınmasına ilişkin, “Savcılar gene yaptı yapacağını. İktidarın sopası gibi davranmamak gerekir. Avukat arkadaşlarım yanında Barış’ın…”

Ülgen’in açıklaması şöyle:

“Sabahın bu saatinde kapıyı gene sütçü değil polis çaldı. Barış Terkoğlu gazetecilik yaptığı için gözaltına alındı. Şu anda Vatan caddesinde Emniyet Müdürlüğünde. Savcılar gene yaptı yapacağını. İktidarın sopası gibi davranmamak gerekir. Avukat arkadaşlarım yanında Barış’ın…

Basın Kanunun Cezai sorumluluk başlıklı 11. Maddesi Süreli yayınlarda eser sahibinin belli olmaması vb hallerinde, sorumlu müdürün sorumlu olacağı açıkça yazılmaktadır. O halde sabah erken saatlerinde gözaltına alınma neyin nesidir?

Ak troller ve sabah görevi almış yandaş hackerlar avukatlığımı sorgulayacaklarına yasayı okusunlar. Bir de Libya’dan gelen şehitler arasında bulunan cenaze töreninin ve mezarın fotoğrafını yayınlamak hangi kimliği ifşadır. MİT Listesini yayınlasaydı diyenlere de cevaptır bu.

Bir Cenazeye “Teşkilat Başkanı” diye çelenk göndermek ifşa sayılmıyor bunu haber yapmak mı sayılıyor? Bu çelenkle “ben burdayım, bu cenaze MİT mensubunun cenazesidir” demiş olmadın mı?”

 

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, Terkoğlu’nun gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Odatv’ye verdiği demeçte, “Konuyu yakından takip eden bir milletvekili olarak, hükümetin Suriye ve Libya’da izlediği yanlış politikaları eleştirirken, sadece Türk Silahlı Kuvvetlerinin verdiği şehitler için değil, Milli İstihbarat Teşkilatı’nın vermiş olduğu şehitler için de başsağlığı dileklerimi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yaptığım basın toplantısında dile getirmiştim. Bu basın toplantısının görüntüleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi toplantısında tespit edilmiş ve basına da servis edilmiştir. Bu açıklamam birçok basın yayın organında yayınlanmıştır. Hal böyle iken şimdi Odatv Haber Müdürü’nün şehit haberlerini vermenin suç olduğu iddiası ile gözaltına alınması, bunun da FETÖ’cü bir yöntem olan sabaha karşı saat 4’te evi basılarak yapılması iktidarın ne kadar çaresiz ve korku vermeye yönelik operasyonlara muhtaç olduğunu göstermektedir. Ben FETÖ operasyonlarının yıldıramadığı Odatv’yi, çakma FETÖ operasyonları ile kimsenin yıldıramayacağını düşünüyorum” dedi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi