OECD’nin “Covid-19 Salgınında Eğitim” raporuna göre Türkiye, İnternet bağlantısında 77 ülke arasında 70’inci oldu

0

OECD’nin tarafından yayımlanan “Covid-19 Salgınında Eğitim” raporuna göre, Türkiye, 77 ülkenin yer aldığı “eğitim ve ödev için kullanabileceği bilgisayarı olan öğrenciler” sıralamasında 64’üncü oldu. Raporda Türkiye, “Sessiz bir çalışma yeri olan öğrenciler” listesinde ise 49’uncu sırada yer aldı.


Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) tarafından hazırlanan “Covid-19 Salgınında Eğitim” raporu yayımlandı. Raporda, Türkiye, 77 ülkenin yer aldığı “eğitim ve ödev için kullanabileceği bilgisayarı olan öğrenciler” sıralamasında 64’üncü oldu. Raporda Türkiye, “Sessiz bir çalışma yeri olan öğrenciler” listesinde Kazakistan, Azerbaycan ve Bosna Hersek gibi ülkelerin gerisinde kalarak 49’uncu oldu. Sıralamada Belarus ilk sıraya yerleşirken Hollanda ikinci, Ukrayna ise üçüncü oldu. Tayland, Filipinler ve Endonezya listenin son sıralarında yer aldı.

İnternet bağlantısında 77 ülke arasında 70’inci ülke Türkiye

77 ülkenin yer aldığı, “İnternet bağlantısına erişimi olan öğrencilerin” listesinde Türkiye 70’inci oldu. Danimarka, Finlandiya ve Estonya, internet bağlantısına erişimi olan öğrenci sayısının en çok olduğu ülkeler olarak ilk sıralarda yer alırken, Endonezya son sıraya yerleşti.

Bilgisayara erişim yüzde 70’in altında

OECD’nin “Okul Çalışmaları İçin Bilgisayara Erişim” isimli 77 ülkelik listesinde ise Türkiye 64’üncü oldu. Bilgisayara erişimi olan öğrencilerin ortalaması Türkiye’de yüzde 70’in altında kalırken “Avantajlı okullarda” okuyan öğrencilerde bu oran yüzde 90’a yaklaştı. Bu listede Danimarka, Slovenya ve Norveç, listenin ilk üç sırasında, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler ve Endonezya ise son sırasında yer aldı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi