Olimpos’ta sit derecesi düşürüldü: Tarih ve doğa imara yenik düşebilir!

0

Antalya’nın Kumluca ilçesinde tarihi ve eşsiz bir doğaya sahip Olimpos’ta yapılaşmanın önü açılıyor. 1’inci derece sit alanı olan bölge 3’üncü derece sit alanına dönüştürüldü. Aynı adı taşıyan Olimpos Antik Kenti ise 1’inci derece arkeolojik sit alanı olarak korundu. Yaşam savunucusu Birsen Tanyeri kararı “Doğal alanı derecelendirmek hangi akla hizmet? Bir kişi istiyor diye her tarafı paramparça edemezler” dedi.


Likya medeniyetinin en önemli liman şehirlerinden biri olan Olimpos, sahip olduğu tarihsel değerleri, sahili, endemik bitkileri ve doğasıyla tüm dünyada biliniyor. Alınan kararla betonlaşmaya izin verilmeyeceği açıklansa da yapılaşmanın ve yoğunluğun artacağından endişe ediliyor.

“Nasıl açarız diye düşünüyorlar”

Birgün gazetesinden Dilara Şimşek’in haberine göre, Yaşam savunucusu Birsen Tanyeri, “Tüm sit alanlarını kullanıma nasıl açabiliriz diye düşünüyorlar” diyerek tepki gösterdi. Yapılaşmanın önünün açılacağını ve doğallığın yok edileceğinden endişe duyduğunu ifade eden Tanyeri, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılaşmaya açmak insanların oraya daha fazla gelmesine, yoğunluğa neden olacak. Salda’da olduğu gibi kullanıma açarsanız orayı koruyamazsınız. Ama oraya konaklamayı, yeme içme tesisini koyduğun zaman bu koruma olmuyor artık. Antik kentte kazı çalışmaları sürdürülüyor. Onun dışındaki alanı resmen kullanıma açmak bu karar. Arkeolojik alan dışında kalan alanlar ne olacak? Konaklama tesisi daha çok insan davet eder; o kadar insanın atığı derelere, derelerden de denize akacak, arkeolojik alan da zarar görecek.”

“Baktılar ki rant yüksek…”

Alınan kararların bilimsellikten uzak olduğunu belirten Tanyeri, “Bu kararlar peş peşe gelmeye başladı. Zorlama, günübirlik, bilimsellikten uzak kararlar alıyorlar. Kanun diye bir şey kalmadı. Baktılar ki rant yüksek ‘hadi burayı planlayalım’ diyorlar. Antalya turizmin gözbebeği deniliyor ama Antalyalıların Konyaaltı sahilinden başka denize girecekleri alan kalmadı.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi