ORC Araştırma: Bu pazar seçim olsa AK Parti’nin oyu yüzde 31,2

1

Kamuoyu araştırma şirketi ORC, 28- 31 Aralık 2019 tarihleri arasında 36 il’de toplam 2 bin 980 kişi ile görüşerek yaptığı ‘Siyasi Eğilimler Araştırması’nı kamuoyu ile paylaştı.


ORC’nin 36 il’de 2 bin 980 kişi yaptığı ankette “Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna yüzde 31,2 AK Parti yanıtını verdi. AK Parti’den sonra yüzde 23,4 ile CHP, yüzde 14,1 ile MHP ve yüzde 8,0 ile HDP yanıtını verildi. 13 Aralık 2019 tarihinde kurulan ve Ahmet Davutoğlu’nun genel başkanlığını yaptığı Gelecek Partisi ise ankette yüzde 1,9 oranında yanıt aldı.

Cumhurbaşkanı yarışında Erdoğan mı? İmamoğlu mu?

“Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Ekrem İmamoğlu’nun yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?” sorusuna yüzde 50,9 Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 34,2 Ekrem İmamoğlu yanıtını verdi. İki isme de oy vermem diyenler yüzde 5,1 , kararsızlar yüzde 9,8 oranında.

Cumhurbaşkanı yarışında Erdoğan mı? Akşener mi?

“Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Meral Akşenir’in yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?” sorusuna yüzde 50,2 Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 38,0 Meral Akşener yanıtını verdi. İki isme de oy vermem diyenler yüzde 3,8 , kararsızlar yüzde 8,0 oranında.

Cumhurbaşkanı yarışında Erdoğan mı? Kılıçdaroğlu mu?

“Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?” sorusuna yüzde 53,7 Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 31,7 Kemal Kılıçdaroğlu yanıtını verdi. İki isme de oy vermem diyenler yüzde 8,4 , kararsızlar yüzde 6,2 oranında.

Cumhurbaşkanı yarışında Erdoğan mı? Abdullah Gül mü?

“Sadece Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül’ün yarışacağı iki adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçiminde, oy tercihiniz hangi isimden yana olur?” sorusuna yüzde 51,1 Recep Tayyip Erdoğan, yüzde 32,8 Abdullah Gül yanıtını verdi. İki isme de oy vermem diyenler yüzde 7,4 , kararsızlar yüzde 7,7 oranında.

https://www.instagram.com/p/B62yX2jlKIx/?utm_source=ig_web_copy_link

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi