Ortadoğu’da kazanlar kaynıyor

0

ABD’nin Irak’ta öldürdüğü İranlı komutan Süleymani için Bağdat’ta cenaze töreni düzenlendi. Cenaze töreni iki ülkede dört gün sürecek. “ABD’ye ölüm” sloganlarının yükseldiği tören öncesinde İran’dan “İntikamımız sert olacak” açıklaması yapıldı.


İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin ABD tarafından Irak’ta bombalı bir saldırı da öldürülmesinin ardından binlerce kişi başkent Bağdat’ta Süleymani’nin cenaze törenine katıldı. Törene katılanlar arasında Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi de vardı.

Deutsche Welle Türkçe servisinin haberine göre, Süleymani’nin öldürülmesinin ardından üç gün yas ilan eden İran’da ise cenaze töreni için hazırlıklar başladı. İran’ın önde gelen askeri komutanlarından Süleymani, doğduğu Kerman kasabasında Salı günü toprağa verilecek. Süleymani’nin naaşının Cumartesi günü Tahran’a ulaşması bekleniyor. Süleymani için ilk olarak Şiiler için kutsal şehirler arasında yer alan Meşhed’deki İmam Rıza türbesinde yarın bir tören düzenlenecek.

Seyahat uyarıları başladı

ABD-İran kızışmasının Ortadoğu da tansiyonun yükselmesi sebebiyle İngiltere, vatandaşlarına Irak ve İran’a yapmayı planladığı seyahatler konusunda uyardı. Uyarıda, vatandaşlardan Irak’ın Kürdistan Bölgesel Yönetimi dışındaki bölgelerine seyahat edilmemesi istendi. Irak’a seyahat konusunda mecbur kalınmadıkça gidilmemesi uyarısında Türkiye’de uyarı da bulundu.

İranlı yetkililer karşılık verileceği mesajını veriyor

İran’ın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Mecit Takht Ravançi, ülkesinin önde gelen generallerinden birinin öldürülmesinin “savaş nedeni” olduğunu söyledi.

Amerikan haber kanalı CNN’e konuşan Ravançi, “Dün gece ABD, suikastle, üst düzey komutanımıza yönelik terör eylemiyle askeri bir savaş başlattı. İran’ın ne yapması bekleniyor ki? Sessiz kalamayız. Harekete geçmeliyiz ve geçeceğiz” dedi. Yaşananlara İran’ın göz yumamayacağını söyleyen Ravançi, “Kesinlikle intikam olacak ve sert olacak” diye konuştu. İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney de Süleymani’nin öldürülmesinin ardından ABD’ye sert karşılık verileceği mesajını vermişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise “ABD ne kadar büyük bir hata yaptığının farkında değil. Bu suçun sonuçlarını sadece bugün değil, önümüzdeki yıllarda da görecekler” diye konuşmuştu.

Trump, Süleymani’nin öldürülmesini savundu

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “General Kasım Süleymani, zaman içerisinde binlerce Amerikalıyı öldürdü veya ağır şekilde yaraladı. Başkalarını da öldürmeyi planlıyordu ama yakalandı” dedi.
Trump, mesajında Tahran’da Süleymani’den nefret edildiğini ve korkulduğunu da savundu. ABD Başkanı, “Yıllar önce ortadan kaldırılması gerekiyordu” dedi.

https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1213096351296299017?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.dw.com%2Ftr%2Fba%25C4%259Fdatta-s%25C3%25BCleymani-i%25C3%25A7in-yas%2Fa-51885648

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi