Oyun Oynamanın Çocuk Gelişimine Etkisi

0

Oyun denildiğinde pek çok kişinin aklına çocukluğu düşer.  Mekân ve zaman fark etmeksizin oyun oynamak çocukluk döneminin en akılda kalıcı faaliyetlerindendir. Kimi zaman top peşinde koşmak kimi zaman oyuncaklarla bambaşka dünyalar tasarlamak gibi birçok oyun çeşitleri vardır. Çoğu insan büyüdüğünde çocukken oynadığı oyunların neredeyse hepsini hatırlamaktadır. Hatta bazı insanlar çocukluk oyunlarını, okul öncesinde ve okul döneminde oynanan oyunlar şeklinde ayırırlar.  İnsanların belki de en eğlendikleri dönemleri kapsayan oyun oynama zamanları, çocukluk hatıraların da büyük bir bölümünü oluşturur. 

Oyun Oynamanın Çocukların Gelişimlerine Etkileri

Oyun, sadece çocuklar için eğlenceli zamanlar olmakla kalmaz aynı zamanda çocukların gelişimlerine de büyük katkı sağlar. Akranları ile birlikte oyunlar tasarlamak ve oyunlar oynamak çocukların hayal gücünü geliştirirken bir yandan da sosyalleşmelerini sağlar. Çocukluk döneminde oynan oyunların, çocuklar üzerinde, motor gelişimlerinden zihinsel gelişimlerine kadar birçok faydası bulunur. Her bir insanın çocukluğunda oynadığı oyunların, farkında oldukları ya da olmadıkları faydaları ilerleyen yaşlarında da devam eder.

 

  1. Psiko-Motor Gelişimleri: Çocukların oynadığı oyunlarda genellikle hareketlilik ön planda olduğu için fiziksel gelişimler hız kazanır.  Elbette gelişime katkı sadece fiziksellikle sınırlı değildir. Oyunların içeriği ile tarzı psiko-motor gelişimi de destekler. Yani, fiziksel hareketlerin doğrudan tetiklediği sinir sistemi gelişimine, psiko-motor gelişim denir, bu nedenle de oyunlardaki fiziksel hareketlilik çocukların sinir sistemine, dolaylı yoldan da psiko-motor gelişimlerine katkı sağlar. Örneğin, koşma, atlama ve zıplama gibi hareketlerin yoğun olduğu oyunlarda kimi çocukların vücut becerileri yeterli olsa da oynamak istemeye bilirler. Daha sonra oyunun oynandığını ve akranlarının keyif aldığını gören çocuklar oyuna dahil olurlar. Bu durum fiziksel aktivitelerin sinir sistemini etkilemesi ile birlikte, cesaret ve özgüven kazanan çocukların oyuna dahil olmasını sağlar. Böylelikle oyun, çocukların psiko-motor gelişimleri üzerinde etki eder. 
  2. Sosyal Gelişimleri:  Oyun oynamak çocuklar tarafından kimi zaman bireysel olabilirken, çoğunlukla akran gruplarıyla kalabalık bir şekilde de olabilir. Oyun oynamanın bu özelliği en çok da çocukların sosyal gelişimleri üzerinde etki eder. Çünkü toplum kuralları hakkında bilgi sahibi olmayan, çevresel etkilere adapte olamamış olan çocuklar, sosyal gelişimlerini oyunlar üzerinden sağlayabilirler. Genellikle sosyal gelişimlerin etkilendiği oyunlar, evcillik gibi çocukların birbirlerine rol verdiği oyunlardır. Her bir çocuk kendisine verilen rolleri çevresinde gördükleri ile şekillendirerek uyarlama yapar. Böylelikle çevresel etkileri ve toplumsal rolleri kalıcı bir öğrenimle kazanmış olurlar. Diğer yandan akran grupları ile oynadıkları bu oyunlarda birbirleri ile birebir iletişim kurdukları için sosyalleşme avantajı da yakalarlar.
  3. Zihinsel ve Dilsel Gelişim: Oyun oynamak denildiğinde her ne kadar akla ilk gelen fiziksel hareketlilik olsa da oyunların kurulması ve hazırlanmasında zihin gücünü kullanan çocukların zihinsel gelişimlerine de katkı sağlanır. Oyunların, çocukların hayal dünyasında şekillenmesinden sonra dile getirilmesi ile de dilsel gelişim öne çıkar. Öyle ki oyunların oynanması kadar kurgulanması ve ifade edilmesi de çocukların gelişimlerinde önemli role sahiptir. Örneğin, oyunların içinde söylenen tekerlemeler, maniler ve birbirlerine sorulan bilmeceler de dilsel gelişimlerin üzerinde etki oluşturur. Diğer yandan oyun tasarımı yapan ve bunu arkadaşları ile paylaşan çocuklarda da zihinsel gelişimler hız kazanır. 

 

Diğer haberler

Fiziksel oyunlar kadar dijital oyunlar da çocukların gözdesi durumunda. Bu aşamada anne-babaların en çok dert yandıkları konu, reklamsız ve güvenli oyunlar bulmak. Türk akademisyenler tarafından geliştirilen ve dünya çapında 10 milyondan fazla kullanıcısı olan MentalUP Zeka Oyunları, tam da böyle bir uygulama. 

MentalUP’ı incelemek için tıklayın.

 

Duyuşsal Gelişim: Fiziksel, sosyal, zihinsel ve dilsel gelişimler derken çocukların duyuşsal gelişimlerine de oyun oynamanın katkısı büyüktür. Özellikle çocukların iç dünyasını açığa çıkaran oyunlar, hisselerini kuvvetlendirerek birçok duyuşsal gelişiminin ilerlemesine olanak sağlar. Oyunlardaki mutlulukları, heyecanları, şaşkınlıkları ve daha birçok duyguları gelişim kazanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi