Petrolü ucuz ucuz alıp depolayın, pahalanınca kullanırsınız

0

Prof. Dr. Volkan Ediger, petrol piyasasındaki sert düşüş hakkında konuştu. Ediger, “Yakın geçmişte 800 bin dolara doldurduğun tankı, bugün 200 bin dolara doldurabiliyorsan bundan daha iyi bir maliyet avantajı bulamazsın. Şimdi petrol tüketicisi ülkeler depolama hacimlerini genişletip mümkün olduğu kadar stok yapacaklar. Ve bu ucuz petrolden faydalanacaklar. Depolayabildiği kadar depolasınlar. Ucuz ucuz alıp pahalanınca kullansınlar.” dedi.


Kadir Has Üniversitesi Enerji ve Sürdürülebilir Kalkınma Uygulama ve Araştırma Merkezi (CESD) Müdürü Prof. Dr. Volkan Ediger, Amerikan Batı Teksas petrolüne (WTI) dayalı vadeli kontratların tarihte ilk kez eksi fiyattan işlem gördüğüne dikkat çekti. Ediger, fiziki petrolün (Brent) varil fiyatının da 20 doların altını gördüğünü, bu fiyatların kısa vadeli, dönemlik seviyeleri yansıttığını ifade etti. Ediger, önümüzdeki dönemde petrol fiyatlarının yukarı yönlü hareketinin kaçınılmaz olacağını vurgulayarak, “Ham petrolde 2020 yıllık ortalama fiyat 40-50 doların altına düşmeyecektir” ifadelerini kullandı.

Önemli olan yıllık ortalaması

Petrol fiyatlarında önemli olan noktanın yıllık ortalama olduğunu belirten Ediger,  dünyada yıllık ortalama ham petrol fiyatlarının 2015’te 52 dolar, 2016’da 43 dolar, 2017’de 54 dolar ve en son 2018’de 71.31 dolar olduğunu kaydetti. Ediger, 2019 yılı ortalama fiyatının henüz yayınlanmadığını ancak, ortalama 50-60 dolar civarında olacağını ifade etti.

Ucuz ucuz alıp pahalanınca kullansınlar

Dünya gazetesinden Mehmet Kara’nın haberine göre, petrol fiyatlarında gelinen seviyenin Türkiye gibi ham petrol ithalatçısı ülkelere önemli bir fırsat penceresi açtığını belirten Ediger, şu anda fiyatların uzun bir aradan sonraki en düşük seviyeyi gördüğü için yapılacak en iyi ve en akıllıca hareketin “stok yapmak’” olduğunu ifade etti. Ediger, “Yakın geçmişte 800 bin dolara doldurduğun tankı, bugün 200 bin dolara doldurabiliyorsan bundan daha iyi bir maliyet avantajı bulamazsın. Şimdi petrol tüketicisi ülkeler depolama hacimlerini genişletip mümkün olduğu kadar stok yapacaklar. Ve bu ucuz petrolden faydalanacaklar. Depolayabildiği kadar depolasınlar. Ucuz ucuz alıp pahalanınca kullansınlar. Zaten şu anda ucuzlamanın temel nedeni bu. ABD’de bütün depolar dolup yer kalmayınca talep düştü. Bu da biraz daha ucuzladı. Hatta WTI eksi fiyattan işlem gördü.” diye konuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi