Princeton Üniversitesi korona virüsle mücadeleyi zorlaştıran hataları sıraladı

0

ABD’deki Princeton Üniversitesi’nde yapılan araştırmada korona virüs salgını ile mücadeleyi zorlaştıran, insanlar tarafından yapılan en büyük hatalar sıralandı. Buna göre karantinada bulunan kişilerin psikolojileri, istatistik verilerini yorumlama ve geleneksel bazı alışkanlıklar korona virüsle mücadeleyi zorlaştırıyor.


EurekAlert sitesinde yayınlanan ve Sputnik tarafından aktarılan araştırmada, insanların salgın sırasında uyku, egzersiz ve başka insanlarla iletişim kurmayı gözardı edip tüm dikkatlerini Kovid-19’a verdiği kaydedildi.

Bunun yanı sıra araştırmada dikkat çeken korona virüsle mücadeleyi zorlaştıran hatalar şöyle: 

– Araştırmada, salgın nedeniyle girilen izolasyon sürecinin, kronik psikolojik rahatsızlıkları şiddetlendirebileceği, bu nedenle evde sağlıklı bir ortam yaratılması ve duyulan endişelere dikkat etmenin sağlıklı olacağı belirtiliyor.

– Uzmanlar, korona virüs vakaları konusundaki istatistik verilerini yanlış yorumlamayı da bir hata olarak değerlendiriyor. Vakaların artış veya düşüşüne ilişkin bazı verilerin yorumlanması, kamuoyunda durumun gereksiz yere iyiye gittiği hissine veya endişeye yol açabilir.

– Bazı toplumsal normların da salgınla mücadeleyi zorlaştıran etkenler arasında olduğu kaydedilen araştırmada, örneğin, bazı ülkelerde muhatap olunan kişiye dokunmak, sarılmak ve öpmek gibi bir gelenek var, oysa salgın sırasında temastan kaçınılması gerekiyor. Uzmanlara göre, bu sorunun çözülmesi için de sosyal mesafeyi teşvik edici görsel anlatımlar ve sloganlar kullanılmalı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi