Ruanda soykırımının baş şüphelisi Paris’te yakalandı

0

Doğu Afrika ülkesi Ruanda’da 1994 tarihinde yapılan soykırımla bağlantılı olarak aranan baş şüphelilerden olan iş insanı Felicien Kabuga, 25 yıl sonra Fransa’nın başkenti Paris’te yakalandı.


Fransa Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 84 yaşındaki Kabuga’nın sahte bir kimlikle Paris yakınlarındaki Asnières-sur-Seine’da yaşadığının tespit edildiği duyuruldu.

Fransız kolluk kuvvetleri tarafından yürütülen bir operasyonla Kabuga’nın, bu sabah saat 5.30’da gözaltına aldığı bildirildi.

25 yıldır “dünyanın en çok aranan” insanlarından biri olan Kabuga’yı bulana ABD 5 milyon dolar ödül vereceğini duyurmuştu.

Hutu iş adamı Felicien Kabuga, 1994 yılında Ruanda’da 100 günlük bir süreçte 800 bin Tutsi ve Hutuyu katleden milisleri fonlamakla suçlanıyor.

Kabuga’nın Paris Temyiz Mahkemesi’ne çıktıktan sonra Lahey’deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde yargılanması bekleniyor.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi