Ruhsal güç nasıl ortaya çıkarılır? Temel adımlar nelerdir?

0

İnsan gerçek ruhsal benliğini keşfederek sınırlarının farkına varmaya başlar. Fark edilen sınırlar hayatta ki birçok gerçeğin kapısını açar. Kendi kişiliğine yönelen insan, zamanla ruhsal gücünü keşfeder. Ruhsal güce ulaşmanın ilk basamağı kendini bilmekten geçer.

Birçok dini felsefe de kendini bilme kavramına dikkat çekilmiştir. Aslında bakıldığı zaman bu konunun önemi azımsanamayacak kadar çoktur. Buna son yıllarda New Age yani Yeni Çağ Eğitimi adıyla açılan kurs buna örnek gösterilebilir. Kursun temel amacı katılımcılarını kendilerini keşfetmeye başlamasını sağlamaktır.

Kendini keşfeden insan artı eksi yönlerini bu yönlerin getirdiği artı eksinin kritiğini yapar. Daha sonra iç özgürlüğünü sağlar ve iç sesini yani asıl benliğini dinlemeye başlar.
Artık sıra ruhsal güçleri geliştirmenin temel yapısı olan gevşeme ve konsantrasyona gelmiştir. Peki gevşeme ve konsantrasyon nasıl yapılır? İşte cevabı;

Gevşeme Egzersizleri

Gevşeme için izlenmesi gereken ilk adım alfa ritminde bulunmaktır. Gevşeme egzersizleri yaparak alfa dalgasını arttırabilirsiniz. Bu iki olay birbirini takip eden iki döngüdür.

Alfa ritmini elde etmek alfa dalgasında bulunmak  gözlerinizi kapatıp 10 saniye sonra açmanız kadar koladır. En önemli husus gözlerinizi kapattığınız anda dış dünya ile ilgili hiç bir düşüncenizin kalmaması sadece kendi içsel düşüncelerinize odaklanmanız olacaktır.

Alfa çalışması yaparken nelere dikkat edilmeli ?

 • Sessiz kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olduğunuz bir ortam bulun. Doğada çalışma yapmanız enerji ve rahatlama açısından daha iyi olabilir. Fakat evinizde bulunan odalar da güzel bir çalışma alanı olarak seçilebilir. Hatta sürekli aynı mekanda çalışmak o mekanın enerjisini arttırmak açısından önemlidir.
 • Çalışmalarınızı ne karnınız tıka basa tokken ne de aşırı açken yapmamanız gerekmektedir.
 • Çalışma öncesi duşta su ile negatif enerjilerden arınmak daha iyi verim almanızı sağlar.
 • Çalışma alanınızı ada çayı tütsüsü veya diğer negatif enerjileri yok eden tütsülerle arındırabilirsiniz.
 • Alfa dalgasına geçip geçmediğinizi sürekli olarak düşünmeyin bu sizi farklı şeyleri sorgulamaya itecek ve çalışmanızı bozacaktır. Kendinizi serbest bırakıp ferahlayın en masum ve saf hissettiğiniz o duyguyu yaşamaya çalışın. Olumlu pozitif hayallere odaklanın. Örneğin yemyeşil ağaçlarla kaplı bir ormanda hiçbir şey düşünmeden yürüdüğünüzü ve size iyi gelen bir şeyi hayal edin.
 • Düşük olumsuz sinirli duygu durumlarında bu çalışmayı yapmaktan kaçının fakat bu duygu durumlarını yaşamamak için alfa çalışmasının devamlılığı önemlidir.

Olumlu sözler

Yaptığınız çalışmada pozitiflik önemlidir, pozitiflik için gereken olumlu sözler;

 • Tüm bedenimi hücrelerime kadar hissediyorum.
 • Bedenimi serbest bırakıyorum.
 • Gün geçtikçe ilerliyorum ve atık daha iyiyim.
 • Hayata olan güvenim sonsuz.
 •  Kendime sonsuz bir güvenim var.

Gevşeme halinden ayak parmaklarınızı hissederek oynatarak yavaş yavaş çıkmanız gerekmektedir. Alfa dalgasında yaptığınız gevşeme yarım saatten fazla yapılmamalıdır. 20 dakikalık gevşeme yaklaşık 8 saatlik uyku enerjisine eşittir. 

Konsantrasyon Egzersizleri

İyi bir ruhsal güç güçlü bir odaklanma ile meydana gelir. Konsantrasyonu geliştirmek için gün içerisinde basit pratikler yapabilirsiniz. Örneğin kargaşa yaratmış bir durumun ortasındayken daha sonra ne yapacağınızı düşünün.

Kendinizi dikkat çalışmalarında asla odaklanmak için zorlamayın bunun için aşırı bir çaba sarf etmeyin. Bu durumlarda çabalar asıl durumu engelleyen en büyük faktördür.

Gelelim şimdi başlıca konsantrasyon egzersizlerine;

Zihin Diyeti

Zihin diyetinin en büyük amacı negatif düşüncelerden zihni arındırmaktır. Negatif duygular stres ve kaygı zihninizin verimini dibe çeker ve yaratıcı bir zihin gücüyle günlük hayatınızı devam ettiremezsiniz. Sürekli olumsuzluğa programlı zihin olumsuzlukları hayatınıza çeker.

Cisme Konsantre Olmak

Konsantrasyonu sağlanmış bir ruh, bir bilinç ruhsal mesajları algılama da fark etmekte büyük gelişim kaydeder ve başarıya ulaşır. Diğer bir yönden iyi bir odaklanma sizin normal hayatınızı da kolaylaştırır.

Bu çalışma için herhangi bir eşya seçebilirsiniz objelerin silgi bardak gibi küçük olması işinizi kolaylaştıracaktır. Tüm düşüncelerinizden sıyrılıp eşyaya baktığınızda eşya ile ilgili bir çok bilgi beyninize aktarılmaya başlayacaktır. Bu bilgiler o eşya ile ilgili önceden sahip olduğunuz öğrendiğiniz bilgilerdir. Önceki bilgiler yeni bilgilere engel olur eşya hakkındaki eski bilgilere odaklanmamak gerekir.

Bu egzersizde tüm dikkatinizi eşyaya verin başka hiçbir şey düşünmemeye çalışın. Bunu günde birkaç kez tekrarlayın gelişmeniz için tekrar çok önemlidir. Zamanla odaklanmanızın çok fazla güçlendiğini göreceksiniz.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi