Rusya: “Akan kanı durduracak her türlü inisiyatifi destekleriz”

0

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan bir kaynak, Hafter güçlerinin Trablus’un güneyindeki tüm cephelerden 2-3 kilometre geri çekilmesini değerlendirerek, Moskova’nın Libya’da akan kanı durduracak her türlü inisiyatifi desteklediğini belirtti.


Rus Dışişleri kaynağı, “Biz her zaman askeri faaliyetlerin durdurulması, Ramazan münasebetiyle insani mola verilmesi çağrısında bulunuyoruz. Bununla ilgili olarak, Hafter’in inisiyatifleri de dahil birtakım inisiyatifler alındı. Akan kanı durduracak ve müzakere masasına dönülmesini sağlayacak her türlü inisiyatifi elbette destekleriz” dedi.

Sputnik’in aktardığı habere göre kaynak, Rusya’nın Libya’daki tüm tarafların en azından Ramazan Bayramı sırasında askeri faaliyetleri durdurmasını beklediğini kaydederek, “Askeri faaliyet yürüten herkesi bu faaliyetleri durdurmaya ve durumu siyasi çözüm yoluna sokmaya davet ediyoruz” diye ekledi.

Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Mismari, resmi sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı yazılı açıklamada, ramazan ayının son günlerinde “başkent halkının daha adetlerine uygun bir bayram geçirmesi” için ‘Trablus’un güneyindeki cephelerden gece yarısı itibarıyla 2-3 kilometre çekilmeye başladıklarını’ duyurmuştu.

Halife Hafter, komutasındaki milislerine başkenti ele geçirmek amacıyla Nisan 2019’da saldırı emri vermişti.

Libya hükümeti, Türkiye ile imzaladığı güvenlik ve askeri iş birliği anlaşmasından aldığı destekle 25 Mart’ta sivilleri korumak amacıyla Barış Fırtınası Harekatı başlattıklarını duyurmuştu.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi