Rusya Dışışleri Bakanı Lavror: Suriye ordusu, teröristleri püskürtme hakkına sahiptir

0

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, yaptığı basın açıklamasında Putin ve Erdoğan’ın telefondan konuştuğunu, Ankara’nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirtti.


Rus Bakan Lavrov, Lüksemburg Dışişleri Bakanı Jean Asselborn ile toplantısının ardından gazetecilere konuştu. Lavror, “Lüksemburg’la gündemimizde Suriye ve Libya’nın bulunduğu Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki durum dahil olmak üzere küresel siyasetle ilgili konular da vardı. Rusya hem Suriye’de hem de Libya’da ilgili ülkenin tüm siyasi güçleri arasında kapsamlı bir diyalog kurulmasını destekliyor, tüm dış aktörlerden bu ülkelerin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyor. Elbette, 2011 yılında başlayan sözde Arap Baharı’ndan sonra baş kaldıran teröristlerle hiçbir uzlaşma yapılmamasından yanayız” diye konuştu.

Mutabakatlara hala bağlıyız

Sputnik’in haberine göre Lavrov, Suriye’de gerilimin tırmanmasından kaçındıklarını belirterek, Türkiye’yle yapılan İdlib’e ilişkin mutabakatlara hala bağlı olduklarını söyledi.

Lavrov, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiklerini söyledi.

Lavrov, Ankara’nın inisiyatifiyle gerçekleşen telefon görüşmesinde İdlib mutabakatlarının uygulama sürecinin kapsamlı bir şekilde ele alındığını belirtti.

Lavrov, “İhlallere cevaben Suriye ordusu teröristleri püskürtme hakkına sahiptir.”

“Ateşkes rejiminin İdlib gerilimi azaltma bölgesinden düzenlenen saldırılarla sürekli olarak ihlal edilmesine cevaben Suriye ordusu, teröristleri püskürtme hakkına sahiptir.” diye konuşan Rus Bakan Lavrov, “Suriye ordusunun terörle mücadeleye ilişkin BM Güvenlik Konseyi kararlarında yazılan gereklilikleri yerine getirmesini yasaklayamayız.” ifadelerini kullandı.

Ülkelerin silahlı kuvvetleri arasında yapılan mutabakatların tamamen yerine getirmesi halinde böyle bir trajedinin yaşanmayacağını söyleyen Lavrov, “İdlib gerilimi azaltma bölgesindeki sorunun Moskova ile Ankara arasındaki mutabakatların pratikte nasıl yerine getirildiğinden kaynaklanıyor. Ordularımız arasında mutabakatlar var, eğer bunlar tamamen yerine getirilseydi, bu tür trajedilerden kaçınmak mümkün olabilirdi.” diye konuştu.

Lavrov, “Savunma Bakanlığımızın bugün açıkladığı gibi, dün verilen koordinatlarda, terör örgütleriyle aynı bölgede bulunan ve hayatını kaybeden Türk askerlerinin bulunduğu yere ilişkin bilgiler yer almıyordu” ifadelerini kullandı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi