Rusya, Sırbistan ve Bulgaristan’ın katılımıyla TürkAkım’ın açılışı yapılacak!

0

Rus doğal gazının Türkiye ve Avrupa’ya aktaracak TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar  Vuçiç ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katılacak.


Rusya’nın doğal gazını Türkiye’ye, Türkiye’den de Avrupa’ya iletecek olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılış töreni yarın İstanbul’da gerçekleşecek. Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin katılacak.

Putin ve Erdoğan Görüşecek

TürkAkım doğal gaz boru hattı açılış töreninden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuk Devlet ve Hükümet Başkanlarıyla görüşme gerçekleştireceği öngörüldüğü bildirildi. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Erdoğan’ın Suriye-Libya’daki durum dahil olmak üzere Rus-Türk işbirliğinin geliştirilmesi ve uluslararası sorunlar ile ilgili görüşme gerçekleşeceği Kremlin basın servisi tarafından bildirildi.

TürkAkım Gaz Boru Hattı Projesi Detayları

TürkAkım Gaz Boru Hattı projesi Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti arasında 10 Ekim 2016 tarihinde İstanbul’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Putin’in katılımıyla imzalanmıştır. TürkAkım Gaz Boru Hattı; Rusya’dan başlayarak Karadeniz üzerinden Türkiye’nin karadeniz kıyısındaki alım terminaline ve devamında Türkiye toprakları üzerinden Türkiye’nin kumşu olduğu ülkerin sınırlarına kadar uzanan 15,75 milyar metreküp kapasiteye sahip iki hattan oluşmaktadır.

 

TürkAkım doğal gaz boru hatları ve projeleri haritası
TürkAkım doğal gaz boru hatları ve projeleri haritası
Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi