Reklam

Rusya’dan S-400, ABD’den Patriot: Herkesin Gönlü Olsun

0

Önce Kısa Bir Giriş

Ne kadar doğu-batı bloğu ülkeler kalmadığı söylense de dünya halâ en az iki kutuplu bir eksende. Bunlardan biri elbette ki yüz yılı aşkın zamandır dünyaya yön vermeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), diğeri ise Rusya Federasyonu.

Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu tarihlerden itibaren bu iki kutup-bu iki ülke arasında gitti geldi. ABD’den süt tozu, tarım aletleri, sanayi ve silah alışverişi, yeri geldi maddi destek bile aldı. Rusya’yla ise, komşuluğun getirdiği birçok bölgesel anlaşma ve ticari faaliyetler yürüttü. Son olarak ise S-400 hava savunma sistemi bile aldı.

Suriye Meselesi

Diğer haberler

Kibir ve inkar

Suriye meselesi, dünya politikalarının şimdiye kadar en karışık hale geldiği bir dönemeci oluşturuyor. Suriye’de, Suriye’nin meşru yönetimi Beşşar Esad, Rusya, ABD ve paralı silahlı grupları, Türkiye ve Suriye Milli Ordusu adını taşıyan Esad’a muhalif silahlı grupların oluşturduğu çok çeşitli ve sokak dalaşına dönmüş bir savaş var. Günü birlik bazı köy, kasaba ya da şehirler bu gruplar arasında bir kazanılıyor bir kaybediliyor. Daha yeni, dün, Esad kuvvetleri Halep’i ele geçirdiğini ve Halep Büyükşehir Belediyesi’nin şehrin savaş alanından normal haline döndürülmesi için çalışmaları başlattığı duyuruldu.

Esad kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyine, yani Türkiye’nin ve Esad’a muhalif grupların bulunduğu Suriye topraklarına doğru ilerleyişini durdurmak için Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) operasyon başlattı. TSK, İdlib bölgesine askeri sevkiyat ve füze saldırısı düzenledi. TSK, operasyonu duyurduktan saatler sonra “Rusya destekli” Esad kuvvetleri tarafından karşı füze saldırısı başladı ve 2 Türk askeri şehit olurken 5 asker yaralandığı haberleri geldi. Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ise şehit haberlerinin ardından 50 kadar bölgenin vurulduğunu duyurdu.

Dün yine, tamda şehit haberlerinin geldiği dakikalarda, Rusya’nın haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Türkiye’nin desteklediği silahlı grupların Rus Su-24 uçakları tarafından vurulduğu aktarıldı!

Türkiye destekli militanların Kminas ve Neyrab bölgelerinde Suriye ordusunun savunmasını Türk ordusunun desteğiyle kırdığını belirten Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, yaptığı açıklamada, “Bunun Türk Silahlı Kuvvetleri’nin militanlara destek verdiği ilk vaka olmadığına dikkat çekmek isteriz. Türk tarafını teröristlerin faaliyetlerine destek vermeyi ve onlara silah sevk etmeyi durdurmaya çağırıyoruz.” ifadeleri yer aldı.

Rusya, bu mesajıyla Türkiye’ye, fazla ileri gitme diyordu.

Reklam

Asıl Mesele…

Neredeyse 2019’da en büyük gündem konusu Rusya’dan alınması planlanan ve sonrasında alınan S-400 hava savunma sistemiydi. Türkiye uzun yıllardır füze saldırıları ile karşı karşıyaydı. Türkiye, (AK Parti iktidarı) bu tehdidin en sonunda Rusya’dan S-400 alarak önüne geçmek istedi. ABD’nin karşı koymasına, tehdit etmesine, hatta ambargo uygulayacağını söylemesine rağmen S-400’ler alındı. ABD ise F-35 savaş uçağı programından Türkiye’yi çıkardı.

Dün, “Rusya destekli” Esad kuvvetlerinin füzeli saldırıları sonrası 2 askerin şehit olmasıyla birlikte ortaya bir iddia atıldı.

Bloomberg’de yer alan haberde, Ankara’dan bir üst düzey yetkiliye göre Türkiye, talebini geçen hafta bildirdiği Suriye ordusunun Rusya hava desteğiyle yapacağı potansiyel saldırıları durdurmak için ABD’den Patriot hava savunma sistemi talep ettiği ifade edildi.

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise verdiği demeçte, ABD’nin Türkiye’ye “Patriot desteği” olabileceğini ifade etti.

Sonuç…

Ambargo tehlikesine ve ABD’yle ters düşme tehlikesine rağmen, Rusya’dan S-400 alıp, sonrasında da Rusya ve Suriye’ye karşı ABD’den Patriot hava savunma sistemi almak ne demek oluyor. Bu, ya tehlike çok büyük demektir (ki aslında tehlike diplomasiyle çözülebilecek kadar kolaydır) ya da işin içinde savaş ticareti ile para kazanmaya çalışan devlerin altında ezilen Türkiye vardır. O zaman bu alışveriş şu demek oluyor: Hem ABD’nin gönlü olsun hem Rusya’nın.

İki bloğun-iki ülkenin gönlünü edeceğim derken olan gariban gençlere, anne babalara oluyor. Ölen ölüyor, kalan kalıyor, “elin oğlu” kazanıyor, Türk ancak resmi açıklamalarla avunuyor. Olmaz, olamaz.

Birileri kendini ispat etmeye, birileri ülkesine silah satarak para kazandırmaya çalışırken, yanan yürek Türkün yüreği oluyor.

Kişisel hırs ve duygusal davranışlarınızın bedelini bu memlekete ödetmeyin beyler. Hiçbir anlamı olmayan Suriye topraklarına asker sokarak barışın sağlanamayacağını herkes biliyor. Hem maddi, hem de insani kayıp verdiğimiz Suriye için artık resmi açıklamalar yapmak yerine diplomasi ile barışı sağlayın.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi