Rüyalar hakkında bilinmeyen gerçekler

0

Rüyalar geçmişten günümüze daima önemli bir yere sahip olmuştur.Üzerine bir çok araştırmalar yapılan rüyaların farklı yüzleri de araştırmalarla gün yüzüne çıkmış böylece rüyaların insan üzerindeki etkisi ilgi konusu olmuştur.Öyle ki rüya yorumcuları askeri liderler ile birlikte savaşlara bile götürülmüştür.

İşte rüyalarla ilgili bilinmeyen gerçekler;

Gördüğünüz Rüyaların yüzde 10’unu Hatırlarsınız

Uyuya kaldığınız süre boyunca yüzlerce rüya görürsünüz fakat uyandıktan beş dakika sonra rüyaların  yarısından fazlasını unutursunuz.Bu süre on dakikaya ulaştığında ise rüyaların yüzde 90’ı hafızanızdan silinmiş olur.

Herkes Rüya Görür

Psikolojik bir sorunu bulunmayan her insan mutlaka rüya görür. Rüya görmediğini düşünen insanlar büyük bir yanılgı içindedir. Rüyalarını hatırlayamadıkları için rüya görmediklerini zannederler.

Rüyada Görülen Yüzler Daha Önceden Görülmüştür

Beynin yeni yüzler üretme kabiliyeti yoktur. Rüyalarımızda ilk kez gördüğümüzü zannettiğimiz yüzlerle karşılaşabiliriz zaman zaman. Fakat gördüğümüz o yüzler aslında daha önce bir şekilde karşılaştığımız fakat hatırlamadığımız yüzlerdir.

Renkli Rüya Görmez

Görme yetisine sahip insanların yüzde 12’sinin rüyası siyah-beyaz film şeklindedir. Araştırmacılara göre özellikle 25 yaşın altındaki kişilerin yüzde 44’lük bölümü siyah-beyaz rüyalar görür. Geri kalan kesimin ise daha renkli rüyalar gördüğü saptanmıştır.

Rüyalar Sembolik Anlam Taşır

Uyandığınızda rüyanızı detaylıca hatırlıyor ve sizin için farklı bir rüya niteliği taşıdığını düşünüyorsanız, rüyadaki sembolleri ve olayları önemsemelisiniz. Rüyanın detaylarını analiz ederek anlamlandırabilir ve yaşantınızla bütünleştirebilirsiniz.

Duygular

Rüyada korku, kaygı ,sevinç gibi bir çok duyguyu yaşayabilir uyandığınızda da belli bir süre bu duyguların etkisi altında kalabilirsiniz. Araştırmalara göre rüyada yaşanan duyguların en yoğununun endişe olduğu ve negatif duyguların pozitif duygulara kıyasla daha fazla olduğu belirlenmiştir.

Aynı Rüyalar Tekrar Görülebilir

Aslında rüyaların çoğu bir kez görülür fakat çoğu insan aynı rüyayı tekrar tekrar gördüğünü söylemektedir. Bu söylentiler sonucu yapılan araştırmalara göre kadınların yüzde 70′inin, erkeklerin ise yüzde 65′inin aynı rüyayı çok kez gördüğü saptanmıştır.

Rüyada da Dış Seslere Algı Açıktır

Beyin uyku halindeyken de gerçek hayattaki sesleri algılama kabiliyetine sahiptir. Hal böyle olunca dışarıdan gelen sesler  farklı figürlerle rüyaya dahil olabilir.

Cinsiyet Rüyaları da Etkiler

Erkekler genellikle kendi cinsleri ile ilgili rüyalar görmeye daha meyillidirler. Kadınlar rüyalarındaki kişilerin ise yarısını hemcinsleri yarısını da erkekler oluşturur.Araştırmalara göre erkeklerin rüyalarındaki kişilerin yüzde 70’lik kısmı erkektir ve erkekler kadınlara oranla rüyalarında daha agresif duygular yaşarlar.

Rüyaların Gelecekten Haber Verebilir

Bazı rüyalar çeşitli anlamlı semboller içerir ve analiz edildiğinde yaşamla örtüşen tarafları olduğu hatta geleceğe dair ipuçları verdiği ve bir şeyler anlatmak istediği de görülebilir.

Körler de Rüya Görür

Doğuştan kör olan insanlar rüyalarında görüntü göremezler fakat hissetme, koklama, dokunma gibi güdülere dayalı rüyalar görebilirler. Sonradan kör olan insanlar ise rüyalarında görüntü görebilirler.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi