Saadet Partisi Milletvekili Abdulkadir Karaduman’dan bütün milletvekillerine infaz düzenlemesi ile ilgili mektup

0

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, tüm milletvekillerine infaz düzenlemesiyle ilgili mektup gönderdi.


Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, milletvekillerine gönderdiği mektupta, “Hazırlanan infaz düzenlemesinin, hukuki temeli olmayan bazı sebeplerden dolayı içeride tutulan binlerce mahkumu kapsamayacağını görmekteyiz” ifadelerine yer verdi.

Saadet Partisi Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman’ın tüm milletvekillerine gönderdiği mektup:

 

Sayın Milletvekili;

Olağanüstü günleri yaşadığımız bu dönemde, halkın temsilcileri olarak üzerimize düşen mesuliyet her zamankinden daha fazladır. Bugünkü öncelikli mesuliyet, her insanın en temel hakkı olan “yaşama hakkı”nı müdafaa etmektir. Koronavirüs salgını ile birlikte cezaevlerindeki hastalık riski düşünülerek infaz düzenlemei sürecinin ivediklikle sonuçlandırılması önem arz etmektedir. Bu konuda üstelendiğimiz görev, büyük bir öneme sahiptir

Hazırlanan infaz düzenlemesinin, hukuki temeli olmayan bazı sebeplerden dolayı içeride tutulan binlerce mahkumu kapsamayacağını görmekteyiz. Adil yargılanma hakkı ve hukuk önünde eşitlik gibi temel ilkeler hepimiz içindir. Adaleti üstün tutmak inancımızın ve insanlığa karşı sorumluluğumuzun gereğidir.

Olağan süreçte; BDDK’nın denetim ve gözetimi altındaki bankaya para yatırmayı terör suçu saymak, Milli Eğitim Bakanlığı’nca faaliyetine izin verilen okul ya da dershanede eğitim görmek ve buralarda çalışmış olmayı terör suçu saymak son derece yanlıştır.

Aynı şekilde; tatbikata götürülmek üzere otobüslere bindirilen ve hain darbe kalkışmasına dair en ufak bir malumatı olmayan askeri lise öğrencilerinin müebbet hapis cezasına çarptırılması büyük bir yanlıştır.

Siz de takdir edersiniz ki yargı düzenlemesi; silahlı terör örgütü üyesi olduğuna dair haklarında somut delil bulunmayan, şiddete bulaşmadığı halde tutuklanan ve hüküm giyen kişileri de kapsamlıdır.

Hukuk, siyasi mensubiyetine ve kimliğine bakmaksızın bütün insanlara eşit muamelede bulunan bir kurumdur. Adil yargılanma hakkı ve hukuk önünde eşitlik hakkı Anayasa ile güvence altına alınmıştır.

Bütün davranışlarımızda halkımıza ve nihayetinde Allah’a hesap vereceğimizi unutmamalıyız. Bizlerin bu noktada yapması gereken, kamuoyunu dinlemek ve adeleti üstün tutma yönünde duruş sergilemektir. Saygılarımla,

Abdulkadir KARADUMAN

Saadet Partisi Konya Milletvekili

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi