Sabahları neden yorgun uyanırız?

0

Yeterince uyuduğunuzu düşündüğünüz halde sabahları yorgun ve enerjiniz çekilmiş halde uyandığınız oluyordur. Uykunuzu almış olmanız gerektiği halde uykusuz ve yorgun bir şekilde uyanmak, pek de normal bir durum değildir. Bu durum, gün içindeki halsizlik, günlük işlerin yoruculuğu, yoğun iş temposu ve yaşamın hızından olabileceği gibi bazı hastalıkların habercisi de olabilmektedir.

Sabah halsizliği tek başına bir hastalık değildir, ancak bir hastalığın habercisi olabilir. Vücudunuzda iyi gitmeyen bir şey olduğu anlamına da gelebilir. Hangi hastalıklar yorgunluğa sebebiyet veriyor inceleyelim:

-Kalp rahatsızlıkları için sabahın ilk saatleri tehlikelidir. Kan basıncı düşük olduğundan dolayı beyindeki kan dolaşımında problemler meydana gelir ve bu durum size yorgunluk hissi verir.

-Sabah halsizliğe ve yorgunluğa yol açan bir başka neden de tiroid hormonlarındaki problemler olabilmektedir. Tiroid hormonlarındaki problemler vücudun çalışmasını ve metabolizmayı etkilemektedir. Bu nedenden dolayı sabah yorgunluğu tiroid hastalıklarının habercisi olabilmektedir.

-Yoğun duygusal problemler yaşadığınız dönemden geçiyorsanız anksiyete ya da depresyon durumunda olabilirsiniz ve bu durumlar en çok sabahları kendini göstermektedir. Depresyon ve anksiyete sizi yorgun hissettirmektedir.

-Anemi, yorgunluğun en sık görüldüğü hastalık grubudur. Oksijen taşıyan hemoglobinin eksikliği kişinin kendini yorgun ve halsiz hissetmesine neden olmaktadır.

-Karaciğer yetersizliği, böbrek yetmezliği, kalsiyum yüksekliği ve potasyum düşüklüğü gibi durumlarda vücuttaki kan tuzları ve minerallerdeki azalmalar da yorgunluğun nedenlerinden olabilir.

-Hepatit, kalbin iç yüzünün iltihaplanması, verem, parazit hastalıklar, AIDS gibi vücutta çeşitli sebeplerle ortaya çıkan enfeksiyon hastalıkları da yorgunluğun nedenleri arasındadır.

-Uyku apnesi, yorgunluğun önemli sebeplerindendir. Yeterli sürede uyku uyuyamayan kişiler kendisini ertesi gün fazlaca yorgun hissedecektir.

Tüm bu rahatsızlıkların yanı sıra fmf ailevi Akdeniz ateşi, diyabet gibi kronik rahatsızlıklar, aşırı kafein tüketimi gibi birçok nedenden dolayı yorgun uyanıyor olabilirsiniz. Geceleri ağır yeme alışkanlığınız varsa bu da yorgun uyanmanıza sebebiyet verebilir. Uyguladığınız katı diyet programları da enerjinizi alıp götürebilmektedir. Bu nedenle diyet yaparken dikkat etmeniz gerekmektedir. Günlük su tüketiminiz az ise bu da sabahki durumunuzu etkilemektedir. Ayrıca sigara ve alkol tüketimi yaşam kalitenizi düşürmekte ve sürekli yorgunluk hissetmenize neden olmaktadır.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi