Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından açıklama yapıyor

0

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, saat 13.30 başlayan korona virüsle mücadele kapsamında oluşturulmuş Bilim Kurulu toplantısında alınan kararlar hakkında açıklama yapıyor. 


Sağlık Bakanlığının Bilkent Yerleşkesi’nde bugün saat 13.30’da başlayan toplantıda, korona virüse ilişkin yeni tedbirler ve pozitif vakaların durumu ele alındığı duyuruldu.

Bakan Koca, “Büyüklerimize seslenmek istiyorum. Büyüklerimizden sözlerime kulak vermelerini istirham ediyorum. Bu toplumun size ihtiyacı var. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var. Bu durumu birlikte atlatmak istiyoruz. Kurala uyun.” dedi.

Koca, “Testlerin hızla yapılmasında, tanı konan hastaların izole edilip tedavi altına alınmasında titiz davranıyoruz. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

32 bin atama ve ek ödeme yapılacak

“Koronavirüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok.” diyen Bakan Koca, 32 bin sağlık personeli ataması ve sağlık personellerine ek ödemelerin yapılacağını duyurdu.

Bakan Koca, “Üniversite hastanelerimize, tüm hastanelerimize bütün malzemeler sağlanmaktadır, sağlanmaya devam edilecektir.” dedi.

Solunum cihazları için seri üretime başlanacak

Reklam

Yerli solunum cihazı için seri üretimine başlanacağını belirten Bakan Koca, sabah saatlerinde Çin’den gelen 50 bin hızlı tarama kitinin devreye girdiğini söyledi.

Koca, “Türkiye’de üretilen maskeler Türkiye’nin ihtiyacı varken yurt dışına satılmayacaktır. En güvenilir çözümün evde kalmak olduğunu unutmayalım. Hayat eve sığar.” dedi.

Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin

Sokağa çıkma yasağı hakkındaki tartışmalar hakkında sorulan soruya cevap veren Bakan Koca, “Herkes kendi OHAL’ini ilan etsin” dedi.

Bakan Koca, Hacettepe, Erciyes, Ankara ve Acıbadem Üniversitesi ile Tübitak Marmara Araştırma Merkezinin içinde bulunduğu 6 üniversite ve bir araştırma merkezinin bulunduğu kurumlara aşı çalışması için davette bulunduklarını ifade etti.

Vakalar arasında sağlık personelide var

Sağlık personeli içinde de pozitif vakalarının olduğunu belirten Koca, korona virüs testleri için hiçbir kitten, hiçbir laboratuvar testinden ücret alınmadığını ve alanlara da izin verilmeyeceğini söyledi.

Koca, korona virüs vakalarının tüm Türkiye’de görüldüğünü açıkladı.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi