Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapıyor

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından korona virüs salgınına ilişkin açıklama yapıyor.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları:

“Geride bıraktığımız 9 haftalık mücadelenin sonuçlarını alıyoruz. Ev hastalığa karşı en güvenli alan olmaya devam edecektir.

Günlük vaka sayısı 1,000’in altına düştüğünde bu rakam nihai başarının işaret fişeği olacaktır.

Hasta sayısının azalması sizin için tedbirlerin önemsenmemesi anlamına gelmiyor. Bayram günlerinde tedbirlere uyarsak, sonra daha rahat olabiliriz. Bu bayramı eski bayramlar gibi kutlarsak, hastalık tırmanabilir.

Bayramı çok daha dikkatli geçirmeliyiz. Bayram günleri virüsün yeniden yayılma günleri olmamalı, bayramda ziyaretlere gidilmemeli.

Mücadelenin daha ne kadar süreceğini bilemediğimiz için hayatı yeniden planlıyoruz.

Mobil uygulama üzerinden alacağınız kodu kullanarak seyahat yapabileceksiniz. Tüm ulaşım süreçlerinde Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden HES kodu alınacak.

Bütün öğrencilerimizin maskeyle sırasına oturması istenecek. Herkesin maskesiyle sınava gireceği sırasına oturması sağlanacak.

65 yaş ve üzeri vatandaşlar memleketlerine gitme noktasında, sabit bir yere gittiğine eminsek, sağlık açısından problemleri yoksa, 1 aylık tek yönlü gidiş olmak kaydıyla, izin durumu yarından itibaren söz konusu olacak.

Önümüzdeki dönem sadece semptom gösterenlere değil, belli bölgelerde herkese yapılabilir bir algoritmaya döneceğiz.

Kurallara uyarsak ikinci dalga riskini görmüyoruz. Bugün ve yarın rakamların daha da aşağıya düşeceğini görüyoruz.

Aşının 8-10 aylık zaman diliminden önce olacağını düşünmüyoruz. Bu anlamda en çok mesafe alan ülkenin Çin olduğunu biliyoruz. Türkiye’deki çalışmalar hayvan deneyi safhasında.”

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi