Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Koronavirüsün Türkiye’de olma ihtimali çok yüksek

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dünyada hızla yayılmakta olan  koronavirüs hakkında TBMM Sağlık Komisyonu toplantısında konuştu.


Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu toplantısında konuşan Fahrettin Koca, dünya genelinde havaalanlarında termal kameraların işleme koyulmasında geç kalındığının altını çizerek “Yeni yeni termal kameralar koyulmaya başlandı. Wuhan kentinde yayılım göstermesiyle biz 5 Şubat’ta bütün uçuşlarımızı durdurduk. Avrupa ülkeleri hiç uygulamadı. Avrupa’da yayılması da bu durum kritik.” dedi.

23 Şubat’ta İran’la sınırlarımızı kapattığımızı söyleyen Koca, İran sınırı kapatılmasaydı hastalığın Türkiye’de çoktan yayılabileceğini dile getirdi. Avrupa’nın salgına karşı önlem almakta geciktiğini söyleyen Sağlık Bakanı, “Tedbir almasaydık Türkiye’de de salgını görecek olacaktık. Gecikseydik biz de İran ve İtalya gibi olabilirdik.” şeklinde konuştu.

Reklam

İtalya, Almanya ve Fransa’nın önümüzdeki günlerde büyük sorun yaşayacağını söyleyen Koca, virüsün şu anda Türkiye’de tespit edilmediğini ama olma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

“Türkiye’de tespit edilmiş koronavirüs yok fakat bu virüs bir gün sonra da çıkabilir bir ay sonra da. Bunu toplumu bir şeye alıştırmak için söylemediğimden emin olun, işin gerçekliği bu. Bizim yurt dışına yoğun giden ve yurt dışından yoğun gelen insanımız var. Oradan enfeksiyon almadığını, hastalık bulgusu olan biriyle temas etmediğini kim bilebilir.” dedi

Yaptığı açıklamada Fahrettin Koca, kamu personelinin bu dönemde zorunlu olmadıkça yurt dışına çıkmamasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir genelgesinin bugün yayınlanabileceğini belirtti.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Toplantısının ardından parlamento muhabirlerinin sorularını cevaplayan Koca, okulların tatil edilip edilmemesiyle ilgili Milli Eğitim Bakanlığıyla önümüzdeki günlerde görüşüleceğini bildirdi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi