Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Türkiye’de vaka artış hızı düşüşe geçti.”

0

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim kurulu toplantısının ardından korona virüs ile ilgili son gelişmeleri aktardı. Bakan Koca, “Zirve noktasını önümüzdeki 1-2 hafta içinde yakalayabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“Kurallara istinasız uyalım. Yüzde yüz uyalım. Vakaların sayısı tüm dünyada artıyor. Türkiye’de salgında tespit edilen her olay gözünüzün önündedir. Aldığımız sonuçlar Türkiye’nin salgını en az kayıpla atlatacağına işaret ediyor.

Hastalık Amerika’da 10. İtalya’da 8. haftada İspanya’da 9. haftada bir günde görülen en yüksek vakaya ulaştı. Türkiye’de ise 4. haftada ulaştı.

Virüsün yayılma gücüne karşı şu anki şartlarda yayılma hızını kontrol altına almaya başlamış durumdayız.

Filyasyon kelimesini çok duydunuz. Bu kelimeyi ileri ki günlerde unutmayacaksınız. Bu kelime bunu hak ediyor. Kelimenin anlamı vakanın temas zincirinde olduğu kişilerin taranması demek.

Hastalığın bulaşma ihtimali yüksek kişileri bulmaya odaklanıyoruz. Yaygın temas taraması, sıkı takip; salgının önünü kesmenin yolu bu.

İstanbul’da 1,200 filyasyon ekibi görev almakta. Türkiye genelinde bu ekiplerin sayısı 4,600.

Vaka artış hızının inişe geçmiş olması, ölüm artış hızının yavaşlaması mücadelede doğru yolda olduğumuzun somut işaretidir.

Geçtiğimiz hafta sonu alınan sokağa çıkma yasağı kararının ardından yaşananların etkisini önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Sokağa çıkma yasağı hükümetimizin kararıydı. İçişleri Bakanımız ile hem deprem hem salgında mücadele gerekli dayanışmayı gösterdik.

Favipiravir ve Hidroksiklorokin ilaçlarını diğer ülkelerin aksine semptomlar ağırlaşmadan kullanıyoruz. Bunun faydalarını gördük. Aksine Amerika’daki gibi geç kullanımının faydasının az olacağını da gördük.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi