Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Koronavirüs açıklaması!

0

Çin’den tahliye edilen Türkler hakkında açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, sağlıklı olduklarından büyük oranda emin olmakla birlikte riski sıfırlamak için Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda 14 gün boyunca hastane ortamında takip edilmelerine karar verildiğini ifade etti.


Bilim Kurulu toplantısının ardından Yeni Koronavirüs konusundaki güncel gelişmeler ve Çin’den tahliye edilen vatandaşlar hakkında açıklama yapan Bakan Koca, Bilim Kurulu tarafından Koronavirüs hastalığına karşı bilgilendirme amaçlı hazırlanan rehbere de değindi. Koca, “Bu rehber, hem Çin hem Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) hem de diğer ülkelerden gelen verilere göre sürekli olarak güncellenmektedir. İlk hazırlıklara bakıldığında bile ülkemizde ciddi bir hazırlığın olduğu görülecektir. Hatta DSÖ, ülkemizin aldığı tedbirleri ve hazırlık kapasitesini takdir eden bir açıklama da yapmıştır.” dedi.

Türkiye’nin, Koronavirüs konusunda ilk harekete geçen ülkelerden biri olduğunu ifade eden Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları şöyle:

– Şu ana kadar Çin’de görülen vaka sayısı 14.628’e ulaşmıştır, bu vakaların 348’i tedavi edilebilmiş, 305’i ise hayatını kaybetmiştir.

– Başta Uzak Doğu olmak üzere hastalık toplam 26 ülkede daha görülmüştür.

– Çin dışındaki ülkelerde görülen hasta sayısı 177 olmuştur.

– Ülkemizde şu ana kadar Yeni Tip Koronavirüs tanısı alan hiçbir vakamız olmamıştır.

– Ölümler 65 yaş üstü kişilerde olmaktadır.

Türkiye’de şu ana kadar yeni koronavirüs tanısı alan hiçbir vakanın olmadığını belirten Koca, “Dün Ulusal Viroloji Laboratuvarımızda çalışılan 18 numune olmuştur, bunların sonucu da negatif çıkmıştır. Her türlü tedbiri ve gelişmeyi şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaştık bundan sonra da devam edeceğiz. Tüm imkanlarımızı vatandaşlarımızın güvenliği, sağlığı ve refahı için seferber etme anlayışıyla hareket ediyoruz. Dün Dışişleri Bakanlığımız, Milli Savunma Bakanlığımız ile birlikte başarılı bir operasyon gerçekleştirildi. Bilim Kurulumuzun önerileri doğrultusunda, tecrübeli sağlık ekibimizle takip ediyoruz.” diye konuştu.

Wuhan’dan tahliye edilenlerin sağlık durumunun iyi olduğunu belirten Sağlık Bakanı şunları söyledi:

“Sağlıklı olduklarından büyük oranda emin olmakla birlikte riski sıfırlamak için Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda onların 14 gün boyunca hastane ortamında takip edilmesine karar verildi. Bu amaçla organize ettiğimiz Zekai Tahir Burak Hastanemizde vatandaşlar, sağlık personeli ve uçak mürettebatı dahil uçaktaki herkes hastanemizde takip edilmektedir. Şu ana kadar hepsinin sağlık durumu iyidir ve herhangi bir hastalık bulgusu da yoktur. Her biri, kurulun önerileri doğrultusunda özel izole odalarda kalıyor, tek kullanımlık malzemeler kullanılıyor. DSÖ virüsü tanıdıkça bilgilerini güncelliyor, dolayısıyla 14 günden önce hiçbir öneri düşünülmüyor ama olabilirse kısalır diye düşünüyoruz.”

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi