“Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını biliyor ama paylaşmıyor.”

0

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Onat, korona virüste hasta ve ölüm sayılarının gerçek sayılar olmadığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını biliyor ama paylaşmıyor.” dedi.


Habertürk televizyonunda katıldığı bir programda konuşan Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Filiz Onat, Sağlık Bakanlığı’nın verileri açıklarken PCR testini esas aldığını, klinik bulgusu uyumlu olan bütün hastalara korona tedavisi uygulandığını ve bunların yüzde 100’nün korona olduğunun kabul edildiğini ifade etti.

Bakanlığın rakamları açıklarken, PCR sonuçları gelmemiş ya da negatif gözüken bu hastaları dışarıda tuttuğunu belirten Prof. Dr. Onat, “Sağlık Bakanlığı gerçek vaka sayısını biliyor ama paylaşmıyor” dedi.

Gerçek hasta sayısını bilmiyoruz

Sağlık Bakanlığı’nın bu verileri neden paylaşmadığını bilmediğini dile getiren Prof. Dr. Onat, “Sağlık Bakanlığı hasta ve ölüm sayılarında PSR testini esas alıyor. PCR testi negatif olsa bile biliyoruz ki BT (bilgisayarlı tomografi) bulgusu, klinik bulgusu uyumlu olan hastaların tedavisine başlanıyor. Aslında çok basit, Favipiravir bir hastada kullanılıyorsa bu demek ki o kişi corona virüsü tanısı almış demektir. Ancak biz bu sayıları bilmiyoruz. Bu şu demek; gerçek hasta sayılarını bilmiyoruz.” diye konuştu.

TTB’de açıklamıştı

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan korona virüsü vaka ve ölüm sayıları kamuoyunda sıkça tartışılıyor. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi de Sağlık Bakanlığının korona virüs kaynaklı ölümleri raporlamada Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) önerdiği uluslararası kodları kullanmadığını açıklamıştı.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi