Sağlık harcamaları artacak ve lüks mallara talep azalacak

0

Ukrayna merkezli Kanal 24’ün internet portalında, Ukrayna Gelecek Enstitüsü’nün kurucu ortağı ve Ekonomik Programlar Direktörü Anatoly Amelin tarafından “Karantina Bize Ne Öğretti: 14 Yararlı Alışkanlık” başlığı ile yeni tüketim alışkanlıklarına yönelik bir yazı yayımlandı. Amelin, korona virüs pandemisinin elbet bir gün biteceği ve geriye  bazı kalıcı alışkanlıklar bırakacağını söylüyor.


Dünyada ve Türkiye’de yeni tip korona virüs salgını nedeniyle olağanüstü tedbirler alınıyor. Korona virüs temas üzerine hızlı yayılmasından dolayı tüketim alışkanlıkları değişiyor. Google’ın trend aramalarında “evde ekmek nasıl yapılır?” sorgusunda yükseliş olduğu görülüyor. Artık insanlar üretimi evde yapıp, tüketiyor.

Gelecek Enstitüsü’nün kurucu ortağı ve Ekonomik Programlar Direktörü Ahatoly Amelin’e göre, karantinada kalmak insanlara bazı tüketim alışkanlıkları kazandırdı. Amelin, korona virüs salgınının elbet bir gün biteceği fakat korona virüs insanlığa bazı kalıcı alışkanlıklar kazandıracak. Bunlardan bazıları beslenme alışkanlığı. Gıda talebi değişecek, yemek kursları, yemek setleri ve bununla ilgili ürünler geliştirilecek.

  • Sağlık maliyetleri de aratacak. Teşhis, hastalık önleme gibi maliyetler ortaya çıkacak. Kalite ve yaşam beklentisi artacak. Sağlık yatırımlarında artış olacak.

Sağlıkla ilgili teknolojiler değişecek. Uzaktan sağlık taraması, robot sağık asistanları gibi hizmetler ortaya çıkacak.

  • İnsanların yaşamında artık giyim daha az öneme sahip olacak. Lüsk markaların kapitalizasyonu yakında çözülecek.
  • Uzaktan çalışmak her şeyden daha kolay hale gelecek. Bu, uzaktan çalışmak için satılan ekipmanları etkileyecek. Ofislerin biçimi ve ofislere olan talep yapısı da değişecek.
  • Seyahatler ve izinlerin yapısı değişecek. Çünkü seyahatte programcılar gibi uzaktan çalışmanızı engelleyecek bir durum olmayacak. Seyahatin biçimi ve süresi değişecek.
  • Karantina sürecince evde kalan insanlar ne kadar çöp ürettiklerini gördüler ve bu gereksiz tüketimi azaltmaya teşvik edecek. Lüks mallar için daha az talep olacak. Bugün farklı ülkelerin ekonomileri tarafından doldurulan paranın basılması, onlara olan güvenin düşmesine yol açacak. Değerli varlıklar olacak, kağıt parçaları değil.
  • Sanal varlıkların ve ürünlerin payı artacaktır. Sanal alan dinlenme ve iş ve hatta kişisel yaşam için bir yer olacak. Sanal dünyalarda insanlar yaşayacak ve servet yapacak. Burada olacak en büyük sıçrama tüketim.
Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi