“Sayın Erdoğan… Artık kandırılma lüksünüz yok; asıl hedef sizsiniz”

0

Gazeteci yazar Soner Yalçın, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a açık mektup yazdı.Yalçın kaleme aldığı yazıda, “Sayın Erdoğan, Tümamiral Cihat Yaycı’nın tasfiyesi ile Odatv’ye yapılan operasyon benzerdir; aynı merkezden yönetiliyor! Artık kandırılma lüksünüz yok; asıl hedef sizsiniz…” ifadelerine yer verdi.


Dünya edebiyatının en büyük yazarlarından Emile Zola’nın, Fransa Cumhurbaşkanı Felix Faure’ye yazdığı açık mektuptan örnek vererek Erdoğan’a hitap eden gazeteci Yalçın, Sözcü gazetesindeki yazısında, “Zola’nın, L’Aurore gazetesinde13 Ocak 1898 tarihinde yayınladığı mektubunun konusu bir hukuk cinayetiyle ilgiliydi. Yüzbaşı Alfred Dreyfus casusluk kumpasıyla tutuklandı. Gizli yapılan duruşmalar sonucu ömür boyu hapis cezasına mahkûm edildi. İşte… Böylesi sert siyasi atmosferde Emile Zola “Suçluyorum” başlıklı mektup yazdı; “Yüzbaşı Dreyfus casus değil, Yahudi kimliğinden dolayı hedef yapıldı” dedi. Ekledi: -“Dreyfus olayı, adınız -başkanlığınız diyecektim- üzerinde ne korkunç bir çamur lekesi! Her türlü gerçeğe, her türlü adalete son bir tokat daha atıldı. Bitti artık, Fransa’nın yanağında böyle bir leke var, tarih böyle bir cinayetin sizin başkanlık döneminizde işlenebildiğini yazacak…” -“Gerçeği söyleyeceğim; çünkü kendisine, kurala uygun biçimde başvurulan adaletin bunu eksiksiz olarak yapmaması durumunda, söyleyeceğime söz verdim. Benim görevim konuşmak, suç ortağı olmak istemiyorum… Bu gerçeği namuslu insan başkaldırımın tüm gücüyle size haykıracağım…” ifadelerini kullandı.

Yalçın, yazısının devamında, “Sayın Erdoğan, Biliyorsunuz MİT şehidi haberi nedeniyle Odatv kapatıldı; Odatv iki yöneticisi Barış Pehlivan, Barış Terkoğlu hapse atıldı. Haklarında 19 yıl hapis isteniyor! İddianame diyor ki, “cenaze haberiyle ifşa yapılmıştır.” Haberimizde hangi gizli bilgiler açığa çıkarılmıştır tek cümle yok. İddianame sadece iki kare fotoğraftan bahsediyor. Meğer o iki kare fotoğrafta cenazeye katıldığı ileri sürülen MİT görevlileri varmış! Siyasi partilerin davet edildiği kamuya açık cenazede MİT görevlilerin olduğunu kim, nasıl bilebilir? Ki haberde bu ayrıntılar yok. Bu iddianame kafasıyla MİT görevlilerinin katıldığı tüm şehit cenaze fotoğrafları yargı konusu olmaz mı? Odatv’nin kapatılması ve gazeteci Barışlar hakkında 19 yıl hapis isteyen iddianame, gele gele iki fotoğraf karesine kaldı: “Alın size 19 yıl!” dedi.

Yalçın mektubunda, “Bu davada sır var. Bu gizin ortaya çıkarılmasını sağlayınız. Aksi takdirde sizler gibi, bizler de bu yıkıntının altında kalacağız. Sizi yıllarca hep uyardık; hiç değilse bir kez olsun bizi dinleyin: Tümamiral Cihat Yaycı’nın tasfiyesi ile Odatv’ye yapılan operasyon benzerdir; aynı merkezden yönetiliyor! Artık kandırılma lüksünüz yok; asıl hedef sizsiniz…” dedi.

 

Yazının tamamı için tıklayın.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi