Sezai Temelli: “Bu meclis Kürtlerin de Türklerin de meclisidir”

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin grup toplantısında gündemi değerlendirdi.


Partisinin haftalık grup toplantısında gündemi değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, TBMM’de Kürtçe konuşulduğunda vekillerin konuştuğu dilin kayıtlara “bilinmeyen dil” olarak geçtiğini söyleyerek “Bu ayıba bir an önce son verin. Bu meclis Kürtlerin de Türklerin de meclisidir.” dedi.

İktidar Kürtleri kaybetti çünkü dillerini yok sayıyor

Partisinin haftalık grup toplantısında konuşan Sezai Temelli, iktidar partisinin Kürt asıllı milletvekillerini kaybettiğini ileri sürerek şunları söyledi:

“Şimdi dönüp bakıyoruz bu rejim neden bu kadar otoriter? Çünkü bu ülke demokrasiyi var edecek toplumsal zemini kaybetmiş. Kürtleri kaybetmiş, Türkiye halklarını kaybetmiş, çünkü onların dilini yok sayan bir iktidar var. Bu iktidardan kurtulmak lazım. Eğer kurtulamazsak diller bahçesi olan bu ülkeyi, çoraklaştırmaya, çöle çevirmeye devam edecek.”

“Kürtçe yayın yapan gazeteler, televizyonlar ve kitaplar kapatıldı”

Sezai Temelli konuşmasının devamında Kürtçe yayınların yasaklanmasına ilişkin şunları kaydetti:

“2016’daki darbe kalkışmasını bahane ederek bu iktidar OHAL rejimi ile 90’lı yılları aratmayacak uygulamaları devreye soktu. Kayyımların ilk yaptığı şey belediyelerden Kürtçe ve diğer çok dilli tabelaların indirilmesi oldu. Ehmedê Xanî’nin ve Kürt tarihinde önemli birçok isimlerin heykelleri kaldırıldı, sokak isimleri değiştirildi. Dolayısıyla topyekun bir saldırı ile karşı karşıya kalındı. İstanbul Kürt Enstitüsü, Kurdî-Der kapatıldı. Tek Kürtçe gazete olan Azadiya Welat yayınlar kapatıldı. Kürtçe yayın yapan televizyonlar kapatıldı. Kürdi kitaplar yasaklandı. Saymakla bitmiyor. Bunu bütün iller ve ilçelerde hayata geçirdiler. 31 mart seçimlerinden sonra da yeniden kayyım atayarak, gelir gelmez ilk yaptıkları şey yine aynı yöntemi hayata geçirmek oldu.”

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi