Reklam

Şiddete uğrayan kadınların yardım çağrılarında son 10 gündür artış var

0

Korona virüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken bir çok ülkede boşanma sayılarında artış olurken, kadına yönelik şiddette artıyor. Konu Birleşmiş Milletler’in de gündemine geldi ve aile içi şiddetin bu dönemde artabileceği uyarısında bulunuldu.


Cumhuriyet’ten Kübra Köklü’nün haberine göre, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfotmu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, hükümetin “evde kal” çağrısından sonra evde kalan ve sosyal hayattan izole olan ailelerde, aile içi şiddetin arttığına dikkat çekti.

“Son 10 günde ev içinde 10 cinayet”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platfotmu Genel Sekreteri Fidan Ataselim “Son 10 günde ev içinde 10 cinayet yaşandı. Korona virüs günlerinde kadınlar için acil önlem planı şart” dedi.

Ataselim, korona virüs salgını nedeniyle tüm dünyada kadına yönelik şiddetin arttığını kaydederek şöyle konuştu: “Karantinanın başladığı günden bugüne 10 kadın öldürüldü, hepsi de ev içinde erkekler tarafından öldürüldü. Şiddete uğrayan kadınların yardım çağrılarında da son 10 gündür artış var. Olağan koşullarda bile kadınlar için en tehlikeli yerler evleridir. Evler ‘kadınlık’ ve ‘erkeklik’ toplumsal cinsiyet rollerinin yeniden üretildiği yerdir. Bu yüzden kadınlar için en tehlikeli yerin evler olması da tesadüf değildir. Çin’de kadına yönelik şiddet 3 kat artmıştır. İtalya’da Roma belediye başkanı kadınlar için 7/24 mücadele birimlerinin hazır olduğunu duyurdu, Avusturya özel yasa hazırlayacağını söyledi. Bu deneyimler de bize önemli bir şey diyor. Bu yüzden toplumsal cinsiyet eşitsizliği devam ettiği için korona virüs günlerinde kadınlar için acil önlem planı şart.”

Reklam

Kadınlar için olanakları kolaylaştırmalıyız

Ataselim, İstanbul Sözleşmesinin çizdiği çerçevede önleme, koruma, kovuşturma, politika geliştirmenin bugünlerde öneminin arttığına dikkat çekerek, “Kadınların haklarına erişimi kolaylaştırılmalıdır. İhbar ve destek hatlarında aksama olmamalı. Sığınma evleri virüs tedbirlerine uygun olmalı ve gerekiyorsa tüm sosyal tesisler bunun için kullanılmalıdır.

Kadınların sığınma evine girerken ki işlemleri kolluk kuvvetleri tarafından kolaylaştırmalıdır. Kadınların başvuru ve belge gönderme gibi işlemleri online ve dijital ortamlardan yapılabilmesi yaygınlaştırılmalı” önerilerinde bulundu.

“Asla yalnızı yürümeyeceksiniz”

Ataselim şiddete uğrayan kadınlara “Evet sokakta eylem yapamıyor olabiliriz, davalara gelemiyoruz belki ve bu yüzden daha görünmez ve etkisiz mi olacağız diye düşünüyor olabilirsiniz. Ancak merak etmeyin her koşulda ve her yerde öldürülen bizler bu koşullarda da mücadele ederiz. Korona günlerinde de asla yalnız yürümeyeceksiniz” diye seslendi.

Reklam

Diğer haberler

Reklam

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi