Sisifos Efsanesi

0

Yunan mitolojisinde Sisifos yeraltı dünyasında sonsuza kadar büyük bir kayayı bir tepenin en yüksek noktasına dek yuvarlamaya mahkum edilmiş bir kraldır. Aiolos’un oğlu Korint kralı Sisifos, tanrı-ırmak Asopos’a kızı Aigina’nın Zeus tarafından kaçırılmış olduğunu söyleyerek Zeus’u ele verir. Zeus’u ele vermesinin karşılığında kalesi içinde bir pınarın akıtılmasını sağlar. Bu durum Zeus’un öfkelenmesine sebep olur ve Sisifos’a ölüm meleği Thanatos’u gönderir.

Sisifos, Thanatos’u zincire vurur. Ölüm meleğini özgürlüğüne kavuşturmak için Zeus müdahale etmek zorunda kalır. Sisifos ölüler ülkesine götürülür ama kaderine katlanmak istemez. Karısından, kendisine cenaze töreni yapmamasını ölmeden önce istemiştir. Böylece Sisifos, Yeraltı Dünyasında karısının onu ihmal ettiğinden yakınmış ve Yeraltı Kraliçesi Persephone’yi karısından görevlerini yerine getirmesini istemek için dünyaya dönmesine izin vermesi konusunda ikna etmiştir. Sisifos Korint’e varınca geri dönmeyi reddetmiş Sonrasında Sisifos yıllarca yeryüzünde yaşamıştır.

Sisifos, sonucunda gerçek ölümle cezalandırılır. Hilekarlığının cezası olarak bir kayayı hiç durmadan dağın tepesine kadar yuvarlayarak çıkaracaktır.

Sisifos, kayayı tepeye kadar kan, ter içinde kalarak çıkarır, ancak tam tepeye ulaştığında kaya kendi ağırlığıyla aşağıya yuvarlanır ve Sisifos her şeye yeniden başlamak zorunda kalır. Bu döngü sonsuza kadar böyle devam edecektir. Yani Sisifos boşa çabalamaktadır. Bu durumdan dolayı, İngilizce’de Sisyphean, anlamsız ve bitmek bilmeyen işler olarak tanımlanan bir kelime vardır. Ayrıca Sisifos antik dönem yazarları için ortak bir konudur. Polygnotus adlı ressam onun resmini yapmıştır.

Sisifos güneş tanrıcalığına göre, her gün doğudan doğup batıdan batan güneşi simgelemektedir. Konunun bazı uzmanları onu dalgaların yükseliş, alçalışlarını ve denizin kişiselleştirilmesi olarak görürler.Sisifos’un, Friedrich Gottliev Welcer, bilgilerin peşinde boşa çaba harcayan bir insanı sembolize ettiğini ileri sürmüştür.

Homeros’un Sisifos’undan yola çıkarak, hayattaki anlamı ve saçmalığı sorgulayan Albert Camus, tepeye ulaşma mücadelesinin hedefe ulaşmaktan daha önemli olduğunu ve bunun insan hayatını anlamlandırmaya yettiğini anlatıyor. “Acı başlangıçtadır, kayayı dağın tepesine çıkarmaya uğraşmak, keder ve üzüntü verir, bu kayanın zaferidir” der Albert Camus. Ancak başarma isteği ve umutla da kaya tepeye çıkarılabilir.

Sisifos’u bu döngü içerisinde farklı kılan kazanmak için önce yazgısını kabullenmesidir. Acı içinde kıvranarak kayayı yuvarlasa tanrılar kazanmış olacaktı. Fakat Sisifos, tanrılara baş kaldırdı ve kayayı her seferinde zirveye umutla taşıdı. Bu da Sisyphos’un varoluş sebebidir Kimseden yardım istemeden kimseye ihtiyaç duymadan kazandı zaferini.Yaşamak direnmektir.

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi