SOHR: “Türkiye 8 bine yakın Suriyeliyi savaşmak için Libya’ya gönderdi”

0

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türkiye’nin yüzlerce Suriyeli milisi Türkiye üzerinden “Hafter Kuvvetleri” ne karşı “Ulusal Anlaşma Hükümeti” ile savaşmak için Libya’ya gönderdiğini iddia etti.


Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Libya’daki darbeci Halife Hafter güçlerine karşı Ulusal Anlaşma Hükümetiyle birlikte savaşması için binlerce Suriyeli milisin Libya’ya gönderildiğini iddia etti. 

Gözlemevi, şimdiye kadar Libya topraklarına ulaşmış olan milis sayısının 7 bin 850’ye ulaştığını kaydetti. Gözlemevi, silahlı milis sevkiyatının Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) gözetiminde yapıldığını, milislerin kayıt işlemlerinin Özgür Suriye ordusu adlı örgüt tarafından yürütüldüğünü belirtti.

Öte yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Libya’daki askeri operasyonlar sırasında askeri insan kaybının en fazla Suriyeli savaşçılar arasından verildiğini belirtti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Direktörü Rami Abdül Rahman, Suriyeli milislerin Libya’ya 2 bin dolar karşılığında savaşmaya getirildiğini ifade etti.

 

 

Diğer haberler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sunduğumuz hizmeti geliştirmek amacıyla çerezlerden faydalanıyoruz. Daha fazla bilgi için kullanım sözleşmesi ve gizlilik politikasını okuyabilirsiniz. Tamam Daha Fazla Bilgi